مبرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مُبَرَّد همچنین شهرت ابوالعباس مبرد (لغوی و نحوی سدهٔ سوم قمری) است.

یک دستگاه تقطیر که مبرد (سمت راست) در حال سرد کردن بخارات است.

مبرد یا چگالنده (به انگلیسی: Condenser) یکی از ابزارهای آزمایشگاهی می‌باشد که به منظور سرد کردن بخارات وتبدیل آن‌ها به مایع استفاده می‌شود. این وسیله بیشتر در فرایند تقطیر و برای سرد کردن بخارات حاصل از تقطیر مخلوط چند مایع به منظور جداسازی آن‌ها به کار می‌رود.

تاریخچه[ویرایش]

بررسی انواع مبرد و کاربرد آن[ویرایش]

۱۲-R (دی کلرودی فلورو متان ) (CCl2F2) :

ماده‌ای است بیرنگ تقریباً بی بو و در فشار اتمسفر دارای نقطه جوشی معادل ۷/۲۱ درجه فارنهایت است . ماده‌ای غیر سمی و غیرقابل اشتعال است و خورنده نیست , از نظر شیمیایی این مبرد  در حرارت‌های عملیاتی بی‌اثر است و از نظر حرارتی تا ۱۰۲۲ درجه پایدار باقی می‌ماند .

۱۲- R دارای گرمای نهان نسبتا پایین است و برای مصرف در دستگاه‌های کوچک تر مناسب می‌باشد , زیرا گردش مقدار زیادی ماده سرما زا امکان استفاده از مکانیزم‌های عملیاتی و تنظیم دقیق تر و در عین حال با حساسیت کمتر را میسر می‌کند . از این مبرد در کمپرسورهای پیستونی و دورانی و انواع بزرگ گریز از مرکزی استفاده می‌شود .

این ماده در فشارهای سر , و معکوس (پس فشار) کم , ولی مثبت با یک بازدهی حجمی خوب کار می‌کند , ۱۲- R , در ۵ درجه فارنهایت , فشاری معادل ۵/۲۶ پوند بر اینچ مربع مطلق , و در ۸۶ درجه فارنهایت دارای فشاری مطلق معادل ۸/۱۰۸ پوند بر اینچ مربع است .

گرمای نهان آن در ۵ درجه فارنهایت ۲/۶۸ بی-تی- یو است و نشت آن به سهولت و با استفاده از نشت یاب الکترونیکی یا مشعل هالاید مشخص می‌گردد.

در حرارت صفر درجه مقدار کمی آب در ۱۲-R حل می‌شود که نسبت آن بر حسب وزن ۶ در ملیون است . مایعی که تولید می‌شود تا حدودی بر روی اکثر فلزات معمولی که در ساختمان دستگاه‌های سردکننده استفاده می‌شود , ایجاد زنگ می‌کند . اضافه کردن روغن‌های معدنی هیچگونه اثری در ایجاد رنگ به وسیلهٔ مایع ندارد ولی احتمالا کم رنگ شدن مایع به وسیله آب را کاهش می‌دهد . حساسیت ماده ۱۲-R نسبت به آب در مقایسه با ۲۲-R و ۵۰۲-R بیشتر است . تا ۹۰ درجه قابل حل شدن در روغن است . در این حرارت روغن شروع به جدا شدن می‌کند و به علت سبک تر بودن وزن در سطح آن جمع می‌شود .

به کار بردن ۳۰ پوند از این ماده به ازای هر ۱۰۰۰ فوت مکعب فضای تهویه شده کاملاً بی‌خطر است .

این ماده در سیلندرهای به اندازه مختلف عرضه می‌شود و احتمالا در قوطی‌های سر بسته و محکم نیز یافت می‌شود . کد رنگی مخصوص ۱۲- R سفید است .

۲۲-R منوکلرودی فلورو متان (CHCLF2)

۲۲-R یک ماده سرمازای مصنوعی است که انحصارا برای دستگاه‌های تبریدی که درجه تبخیر پایینی دارند ساخته شده‌است . یکی از موارد استفاده آن در دستگاه‌های انجماد سریع است که حرارت آن‌ها بین ۲۰ تا ۴۰ درجه فارنهایت حفظ می‌گردد . همچنین در دستگاه‌های تهویه مطبوع و یخچال‌های خانگی نیز به‌طور موفقیت آمیزی مورد استفاده قرار گرفته‌است . ۲۲-R فقط در کمپرسورهای پیستونی به کار گرفته می‌شوند و فشار عملیاتی آن به نحوی است که برای نیل به درجات پایین , نیازی به کار کردن در فشارهای کمتر از جو نیست . گرمای نهان آن به ازای هر پوند در ۵ درجه فارنهایت ۲۱/۹۳ بی-تی-یو است . فشار عادی سر کمپرسور در ۸۶ درجه ۸۲/۱۷۲ پوند بر اینچ مربع مطلق است .

۲۲-R ماده‌ای پایدار ,غیر سمی ,بدون اثر اکسیدکنندگی , بی‌آزار و غیرقابل اشتعال است . فشار اواپراتور در ۵ درجه فارنهایت ۴۳ پوند بر اینچ مربع است . حلالیت آن در آب ۳ برابر ۱۲-R است . بنابراین رطوبت در این ماده باید حداقل باشد .به همین دلیل استفاده از رطوبت گیر و خشک کن در این مورد بیشتر است .

به علت تمایل شدید تر ۲۲-R به آب تعداد بیشتری رطوبت گیر برای خشک کردن آن لازم است. ۲۲-R تا حرارت۱۶درجه فارنهایت در روغن حل می‌شود و پس از ان روغن شروع به جدا شدن نموده و چون از مایع سبک تر است در سطح آن جمع می‌شود. وجود نشت را می‌توان به وسیلهٔ نشت یاب الکترونیکی و یا مشعل هالاید تیین کرد.   مواد سرما زا ی مخلوط:

همانطور که از نامشان پیداست , این مواد مخلوطی از دو یا چند مادهٔ سرما زا هستند, ولی مانند یک ماده سرما زای واحد عمل می‌کنند.

چهار نوع متداول‌تر آن‌ها عبارتند از:

R500 که مخلوطی است از ۸/۷۳ درصد R12 و ۲/۲۶ درصد R152a

R502 که مخلوطی است از۸/ ۴۸ درصد R22 و ۲/ ۵۱درصد R11

R410a که مخلوطی از ۵۰% R32 و ۵۰% R125

این مواد سرما زا موادی ثبت شده هستند که مراحل ترکیب آن‌ها پیچیده است و متصدی سرویس نباید با اختلاط مواد مبرد اقدام به ساختن ماده‌ای مخصوص بنماید.[۱]


عملکرد[ویرایش]

در مبرد سمت راست آب از بین دو لوله عبور می‌کند، ولی در مبرد سمت چپ آب از داخل لوله فنر مانند عبور می‌کند.

این ابزار شیشه‌ای از دو لوله که با فاصله در داخل هم قرار دارند تشکیل شده‌است. از لوله داخلی بخار عبور کرده و از فاصله بین دو لوله نیز آب سرد عبور کرده وبا جذب حرارت بخارات آن را مایع می‌کند. لوله داخلی در بعضی از انواع مبرد فنر مانند و در بعضی نیز حباب دار است. از ابتدا و انتهای مبرد بخارات وارد و خارج می‌شود و از دو لوله جانبی روی بدنه آب سرد وارد و خارج می‌شود.

انواع[ویرایش]

R11 R12 R22 R32 R125 R134 R152 R410a R500 R502

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/131466/condenser

  • جانزاده، عباس، ودیگران. آزمایشگاه شیمی عمومی ۱. تهران:انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تربیت معلم،1386.ISBN 9646653375
  1. «انواع مبرد‌ها و مواد سرمازا – نحوه کاربرد مبرد».