پیپت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

{{برای|پرنده‌ای به همین نام|پیپت)/

دو نوع پیپت مدرج(راست)و دو نوع پیپت حبابدار(چپ)

پیپت(به انگلیسی: Pipettes) یکی از ابزارهای آزمایشگاهی می‌باشد که به منظور برداشتن اندازهٔ دقیقی از مایع در آزمایشگاه از آن استفاده می‌شود.این وسیله معمولاً از شیشه ساخته می‌شود و برخلاف وسایلی مانند بشر و ارلن نمی تواند در معرض شعله مستقیم قرار گیرد. برای استفاده از این پیپت، باید پمپ پیپت که دارای سه دکمهA وSوEمیباشد که برای پر یا خالی کردن مایع درون پیپت به کار می رود را به ته آن وصل کنیم. نوعی دیگر از پیپت ها پیپت حباب دار است که فقط میتواند به یک اندازه مایع را جابه جا کنند.

ساختار و انواع[ویرایش]

پیپت‌ها معمولاً در دو نوع پیپت مدرج و پیپت حباب دار(یا پیپت ژوژه) ساخته می‌شوند. پیپت مدرج یک لوله شیشه‌ای صاف می‌باشد که یک انتهای آن نازک تر است. در این نوع پیپت بدنه وسیله بر حسب حجم‌های مختلف مدرج شده‌است ودقت وسیله به کوچکترین واحد تقسیم بندی روی بدنه بستگی دارد.در این نوع پیپت می‌توان حجم‌های مختلف و دلخواه را بر اساس ظرفیت پیپت برداشت.

پیپت حباب دار از یک لوله صاف که در میانه آن یک حباب وجود دارد تشکیل شده‌است و در قسمت بالایی آن یک خط نشانه وجود دارد.دراین نوع پیپت بر خلاف پیپت مدرج فقط مقدار حجم معین تعیین شده روی ابزار قابل برداشتن است. پیپت‌ها را به وسیله ابزار دیگری به نام پوآر(یا پیپت پرکن) استفاده می‌کنند.این ابزار که در انتهای لوله پیپت بسته می‌شود با ایجاد خلاء در داخل پیپت مایعات را به داخل آن می کشد.

منابع[ویرایش]

  1. «کتاب ازمایشگاه شیمی تجزیه». محمودپایه قدر. دانشگاه پیامنور. مارس ۲۰۱۱،. ص. ۶. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  • جانزاده، عباس، ودیگران.آزمایشگاه شیمی عمومی 1.تهران:انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تربیت معلم،1386.ISBN 964-6653-37-5

Gupta,S.V. Comprehensive Volume And Capacity Measurements. New Delhi: New Age International, 2006. ISBN 81-224-1819-8