نمادگذاری نمایه انتزاعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نمادگذاری نمایه انتزاعی (به انگلیسی: abstract index notation) یک نمادگذاری ریاضی برای تانسورها و اسپینورها ست که برای نشان دادن نوع آنها، به جای مؤلفه هایشان در یک مبنای خاص از نمایه(اندیس) استفاده می‌کند. این نمایه‌ها تنها جانگهدار هستند و به هیچ مبنای ثابتی ارتباط ندارند و غیر عددی هستند. به همین دلیل نباید با حساب دیفرانسیل ریچی اشتباه شود. این نمادگذاری توسط راجر پنروز معرفی شد تا ضمن استفاده از جنبه‌های صوری قرارداد جمع زنی اینشتین برای جبران دشواری توصیف فشرده سازی و دیفرانسیل گیری هموردا در نمادگذاریهای انتزاعی مدرن تانسور، بتوان هموردایی صریح عبارتهای درگیر را حفظ نمود.

فرض کنید V یک فضای بردار و V* دوگان آن باشد. برای مثال یک تانسور هموردای مرتبه دو را در نظر بگیرید . پس می‌توان h را با یک شکل دوخطی روی V تعیین نمود. به عبارت دیگر h تابعی از دو آرگومان در V است که می‌توان آن را به صورت یک جفت شکاف نمایش داد:

نمادگذاری نمایه انتزاعی تنها عبارت از برچسب زدن شکافها با حروف لاتین می‌باشد که به جز برچسب شکافها هیچ مفهوم و اهمیت دیگری ندارند(یعنی غیرعددی هستند):

یک فشرده سازی بین دو تانسور با تکرار برچسب یک نمایه(اندیس) نمایش داده می‌شود، به گونه ای که یک برچسب پادوردا(نمایه بالایی متناظر با یک تانسور در V) و یکی هموردا(نمایه بالایی متناظر با یک تانسور در V*) می‌باشد . پس به عنوان مثال : اثر یک تانسور t = tabc روی دو شکاف آخرش است. این روش نمایش فشرده سازی تانسورها بوسیله نمایه‌های تکراری از لحاظ صوری شبیه به قرارداد جمع زنی اینشتین است، اما از آنجا که نمایه‌ها غیرعددی هستند دلالت بر جمع زنی ندارد: بلکه متناظر با عملیات اثر مستقل از مبنا بین فاکتورهای تانسور نوع V و نوع V* می‌باشد .

نمایه های انتزاعی و فضاهای تانسور[ویرایش]

یک تانسور عمومی همگن، عنصری از ضرب تانسوری کپی‌های V و V* است، مانند :

هر فاکتور را در این ضرب تانسوری با یک حرف لاتین به صورت نمایه بالایی برای هر فاکتور هموردای V و نمایه پایین برای هر فاکتور پادوردای V* برچسب می زنیم، به این ترتیب حاصلضرب را می‌توان به صورت زیر نوشت :

و یا به سادگی:

نکته مهم این است که این دو عبارت آخر دقیقا همان شیء عبارت اول را مشخص می‌کنند. تانسورهای این نوع را می‌توان با همان نمادگذاری نمایش داد، مثلا :

فشرده سازی[ویرایش]

به‌طور عمومی هرگاه یک فاکتور هموردا و یک فاکتور پادوردا در حاصلضرب تانسوری فضاها موجود باشند، یک نگاشت فشرده سازی(یا اثر) متناظر وجود خواهد داشت. مثلا :

اثر بر دو فضای اول حاصلضرب تانسوری است و

اثر بر فضاهای اول و آخر است.

این عملیات‌های اثر در تانسورها با تکرار نمایه نشان داده می‌شوند. بنابراین نگاشت اثر اول از رابطه زیر به دست می آید :

و دومی از این رابطه :

منابع[ویرایش]