مدل مو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک مدل موی سنتی از یک عروس ژاپنی

مدل مو ، آرایش مو یا اصلاح مو اشاره به یک ظاهر طراحی شده مد برای مو دارد که معمولاً در روی پوست سر انسان است. مدلینگ مو را می‌توان از جنبه‌های نظافت شخصی، مد و لوازم آرایشی دانست اگر چه ملاحظات مذهبی، عملی، فرهنگی و محبوبیت یک مدل نیز از موارد تأثیرگذار بر نفوذ یک مدل مو در انتخاب افراد هستند. قدیمی‌ترین تصویر شناخته شده از مدل بافتن مو قدمتی در حدود ۳۰٬۰۰۰ سال دارد. در تمدن‌های باستانی، موی زنان اغلب استادانه و با دقت در روش‌های خاص نوع لباس انتخاب و آرایش می‌شد.

تاریخچه[ویرایش]

در همه زمان‌ها، مردم موهای خودشان را به شکلهای مختلف می‌پوشاندند، مشخصاً با مد موجود در فرهنگی که در آن زندگی می‌کردند. مدل‌های مو نمایانگر طبقه اجتماعی، سن، وضعیت زناشویی، مشخص‌کنندهٔ نژاد، باور سیاسی و نگرش دربارهٔ جنسیت هستند. در بسیاری از فرهنگ‌ها، گاهی" به دلایل مذهبی، زن‌ها موهای خود را زمانی که در جمع‌های عمومی قرار دارند می‌پوشانند و در برخی مانند حریدی یا جامعه اروپایی‌های ارتودکس، موهای زنان تراشیده یا خیلی کوتاه می‌شود و با کلاه گیس پوشیده می‌شود.

پارینه سنگی

قدیمی‌ترین روش شناخته شده برای بافت مو به ۳۰۰۰۰سال قبل بر می‌گردد. ونوس ویلندورف که امروزه به صورت آکادمیک زن ویلندورف شناخته می‌شود یکی از تندیس‌های ونوسی دوران پارینه سنگی است. تخمین زده می‌شود که این تندیس ۲۵۰۰۰ تا ۲۸۰۰۰ سال قبل از میلاد درست شده باشد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]