رژ گونه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


رژ گونه، وسیله‌ای آرایشی است که معمولاً برای سرخ کردن گونه‌ها، برای داشتن چهره‌ای شاداب بکار می‌رود. همچنین برای برجسته کردن استخوان گونه نیز استفاده می‌شود.

در تاریخ رژ گونه توسط مصریان باستان استفاده می‌شد. از این وسیله برای سرخ کردن لب‌ها هم استفاده می‌شده، کاری که امروزه رژ لب انجام می‌دهد. در برخی زمان‌ها مانند عصر ریجنسی انگلستان، رژ گونه هم توسط زنان هم توسط مردان استفاده می‌شده‌است. در دوره ویکتوریای بریتانیا، زمانیکه آرایش کردن نشانه بی‌اخلاقی بود، بانوان متوسل به نیشگون گرفتن از گونه‌ها یا گازگرفتن لب‌ها می‌شدند.

مواد مختلفی برای ساخت رژ گونه مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در زمان یونان باستان از توت له شده استفاده می‌کردند و توت فرنگی له شده و عصاره چغندر قرمز نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است. امروزه عموماً از پودر ساخته شده از تالک قرمزرنگ برای ساخت ماده رژ گونه استفاده می‌شود.

انواع رژگونه[ویرایش]

هر محصول آرایشی انواع و کاربردی دارد که بهتر است قبل از خرید رژگونه و دیگر اقلام آرایشی به آن توجه داشت. این کار به باعث می شود تا مدلی متناسب با سلیقه و کاربرد شخص انتخاب شود. در ادامه انواع رژگونه ها را شرح داده ایم:

رژگونه پودری[ویرایش]

یکی از متداول ترین رژگونه ها رژگونه پودری است که دارای تنوع رنگی بسیاری است. رژگونه های پوردی برای پوست های چرب گزینه بسیار مناسبی است. رژگونه های پودری دارای انواع مختلفی هستند که رنگ های متنوعی دارند.علاوه بر این می توان از پالت های رژگونه که دارای چندین رنگ هستند نی استفاده کرد.

رژگونه مایع[ویرایش]

رژگونه های مایع همینطور که از اسمش پیداست مایع هستند که درخشندگی زیبایی به پوست می دهند. این مدل رژگونه بیشتر مناسب افرادی با پوست خشک است تا باعث درخشش و براق شدن گونه ها شود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]