تونر پوست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تونر

در لوازم آرایشی، تونر پوست یا به اختصار تونر به یک نوع لوسیون یا شوینده پوست اطلاق می‌شود که به منظور پاکسازی پوست و انقباض ظاهری منافذ پوستی طراحی شده‌است و معمولاً برای صورت استفاده می‌گردد. تونر همچنین باعث مرطوب سازی، محافظت و شادابی پوست می‌شود.[۱] تونرها را می‌توان به روش‌های مختلف بر روی پوست قرار داد:

  • بر روی پنبه. (این متداول‌ترین روش است)
  • اسپری کردن بر روی صورت.
  • با استفاده از ماسک صورت - یک تکه پارچه گاز پانسمان با تونر پوشانده شده و برای چند دقیقه روی صورت باقی می‌ماند.

بعضی از تونرها در موارد اولیه استفاده، ممکن است باعث تحریک پوست شوند. کاربران اغلب پس از خشک شدن تونر، سرم و مرطوب‌کننده استفاده می‌کنند.

انواع تونرها[ویرایش]

شاداب کننده پوست[ویرایش]

اینها ملایم‌ترین نوع تونرها هستند. آنها حاوی آب و ماده هیومکتنت (آبرسان) مانند گلیسیرین و گاهی مقدار کمی الکل هستند (۰–۱۰٪). هیومکتنت‌ها با جلوگیری از تبخیر رطوبت پوست به حفظ رطوبت در لایه‌های بالایی اپیدرم کمک می‌کنند. نمونه شاخص آن گلاب است.

این نوع از تونرها ملایم تر از سایرین هستند و برای استفاده بر روی پوست‌های پوست‌های خشک، کم‌آب، حساس و عادی بهترین گزینه هستند. استفاده از آن‌ها ممکن است باعث احساس سوزش در پوست حساس شود.

تونیک پوست[ویرایش]

اینها اندکی قوی تر هستند و حاوی مقدار کمی الکل (تا ۲۰٪)، آب و همچنین یک نوع ماده هیومکتنت (آبرسان) هستند. عصاره گل درخت پرتقال یک نمونه از تونیک‌های پوست است. تونیک‌های برای استفاده بر روی پوست‌های معمولی، ترکیبی و چرب مناسب هستند.[۲]

تونرهای اسیدی[ویرایش]

اینها یک فرم قوی از تونر هستند که معمولاً حاوی آلفا هیدروکسی اسید یا بتا هیدروکسی اسید هستند. تونرهای اسیدی به منظور لایه برداری شیمیایی پوست فرموله می‌شوند. اسیدهای گلیکولیک، لاکتیک و ماندلیک متداول‌ترین اسیدهای آلفا هیدروکسی هستند که برای لایه برداری سطح پوست مناسب ترند. سالیسیلیک اسید متداول‌ترین اسید بتا هیدروکسی برای لایه برداری در لایه‌های عمیق پوست است.

تونرهای قابض (استرینگنت)[ویرایش]

این نوع از تونرهای قوی‌ترین فرم تونر و حاوی نسبت زیادی الکل (۶۰–۲۰٪)، مواد ضد عفونی کننده، آب و یک ماده مرطوب‌کننده هستند. در صورت استفاده از درصد الکل بالا، تونرهای قابض می‌توانند با از بین بردن چربی‌های محافظ باعث تحریک پوست شوند و به آن آسیب بزنند.

زمان مناسب استفاده از تونر[ویرایش]

بهترین زمان برای استفاده از انواع تونرها، پس از پاکسازی کامل پوست صورت به وسیله شوینده مناسب می‌باشد. چرا که این محصولات به عمق منافذ پوست نفوذ کرده و بقایای آلودگی و لوازم آرایشی را از درون آن‌ها پاک می‌کنند. بنابراین باید پیش از استفاده‌ی تونر، صورت خود را کاملا شستشو داده و سپس این محصول را مطابق روش‌ها رایج استفاده نمایید.

منابع[ویرایش]

  1. Usigan, Ysolt (16 June 2010). "6 reasons why you should add face toner to your beauty routine". Today. Retrieved 2 June 2020.
  2. admin (۲۰۲۲-۰۱-۲۳). «5 خواص روغن آرگان برای پوست خشک و چرب». ملک بایو. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۱۲.