قطار شهری مشهد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از متروی مشهد)
پرش به: ناوبری، جستجو
قطار شهری مشهد
لوگو مترو مشهد
اطلاعات
مکان مشهد
نوعی ترابری مترو
تعداد خطوط ۶ خط (۲ خط فعال)
تعداد ایستگاه‌ها ۳۱
مسافران روزانه ۱۳۰٬۰۰۰(اوت ۲۰۱۵)
وبگاه http://www.murco.ir/
اداره
آغاز بهره‌برداری

خط یک: اسفند ۱۳۸۹

خط دو: اسفند ۱۳۹۵
فنی
طول سیستم

۲۴ کیلومتر (۱۵ مایل) (طول مسیر)

۲۴ کیلومتر (۱۵ مایل) (مترو)
اندازه ریل 4 ft 8 12 in (۱٬۴۳۵ mm) ریل استاندارد
میانگین سرعت ۳۶ کیلومتر بر ساعت
LRT در حال حرکت از ایستگاه پارک ملت به سمت ایستگاه آزادی

به مجموعهٔ قطار شهری مشهد در شهر مشهد گفته می‌شود. شرکت قطار شهری مشهد مسئولیت ساخت و بهره‌برداری حمل و نقل ریلی درون شهری مشهد را بر عهده دارد. فاز اول خط شماره ۱ قطار شهری مشهد به طول ۱۹ کیلومتر در تاریخ ۲ اسفند سال ۱۳۸۹ به بهره‌برداری رسید.[۱]

در شهر مشهد در شمال شرقی استان خراسان رضوی روزانه ۵ میلیون نفر جابه‌جا می‌شوند که این میزان طی ۱۰ سال آینده به ۸٫۵ میلیون نفر در روز خواهد رسید.[نیازمند منبع]

بر اساس مطالعات جامع حمل و نقل شهر مشهد و مطالعات توسعه شبکه حمل و نقل ریلی که توسط پژوهشکده حمل و نقل در دانشگاه صنعتی شریف انجام شده، شهر مشهد نیازمند ۶ خط مترو است.

خطوط مترو مشهد[ویرایش]

حسن روحانی در جمع کارکنان متروی مشهد

خط ۱[ویرایش]

خط شماره ۱ قطار شهری مشهد به طول ۲۴٫۵ کیلومتر فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد را به منطقه وکیل‌آباد متصل می‌کند. در فاز اول خط ۱ عملیات اجرایی ۱۹ کیلومتر از این مسیر (نخریسی به وکیل آباد) از آذر ماه سال ۱۳۷۹ آغاز گردید. ۱۰٫۵ کیلومتر به صورت زیرزمینی در تونل کم عمق و ۸٫۵ کیلومتر در مسیر همسطح احداث شده‌است. این خط در میدان تقی‌آباد (ایستگاه شریعتی) خط ۲ را قطع می‌کند. فاز دوم خط ۱ که در بهمن ماه ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید به طول ۵٫۵ کیلومتر و با داشتن دو ایستگاه جدید به فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد منتهی می‌شود. اجرای خط یک قطار شهری مشهد به صورت قطار سبک شهری LRT انجام گرفته‌است.

 1. ایستگاه وکیل آباد
 2. ایستگاه کوهستان پارک
 3. ایستگاه نمایشگاه
 4. ایستگاه اقبال لاهوری
 5. ایستگاه صیاد شیرازی
 6. ایستگاه صدف
 7. ایستگاه هفت تیر
 8. ایستگاه دانش‌آموز
 9. ایستگاه سید رضی
 10. ایستگاه کوثر
 11. ایستگاه پارک ملت
 12. ایستگاه آزادی
 13. ایستگاه خیام
 14. ایستگاه میدان فلسطین
 15. ایستگاه طالقانی
 16. ایستگاه قائم
 17. ایستگاه شریعتی (تقاطع با خط ۲ که غیرفعال است)
 18. ایستگاه امام خمینی
 19. ایستگاه بسیج
 20. ایستگاه هفده شهریور
 21. ایستگاه پروین اعتصامی
 22. ایستگاه غدیر
 23. ایستگاه بوستان ریحانه
 24. ایستگاه فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد

خط ۲[ویرایش]

مسیر خط ۲ قطار شهری مشهد به طول ۱۴ کیلومتر از انتهای طبرسی شمالی پایین روستای کشف شروع می‌شود و به بسیاری از مراکز پرجمعیت آن منطقه سرویس‌دهی مستقیم دارد. تجهیزات این طرح بصورت EPC (مهندسی تأمین و اجرا) شامل ناوگان، سیستم تأمین توان، سیگنالینگ، تجهیزات مخابراتی و کنترلی، BMS,SCADA، سیستم اعلام حریق، تهویه اضطراری ایستگاه و تجهیزات دپو توسط شرکت فراب (www.farab.com) انجام شده‌است.

بعضی از مراکز جمعیتی مجاور که عمدتاً طبقات محروم در آنجا ساکن هستند با طی کمترین فاصله به یکی از ایستگاه‌های خط ۲ دسترسی خواهند داشت. در ادامه پس از قطع کمربندی صد متری (بزرگراه شهید بابانظر) این خط با عبور از بلوار طبرسی جنوبی، چهارراه برق، چهارراه گاز و چهارراه مقدم به میدان راه‌آهن و سپس به میدان شهدا ادامه مسیر خواهد داد.

این خط سپس با عبور از میدان سعدی و خیابان دانشگاه و میدان تقی‌آباد ضمن عبور از ایستگاه تقاطعی با خط ۱ دسترسی ویژه‌ای به مرکز خرید زیست خاور خواهد داشت و در نهایت ایستگاه آخر خط مذکور با عبور از زیر پارک کوهسنگی و فلکه تلویزیون و میدان فضل بن شاذان (جام عسل) در انتهای بلوار فکوری خواهد بود. در بهمن ماه ۱۳۹۴ حفر تونل این خط به پایان رسید و مقرر گردید تا نیمه دوم سال ۹۵ به بهره‌برداری برسد.

فاز اول خط ۲ (شامل ۶ ایستگاه حدفاصل انتهای خیابان طبرسی تا میدان شهدا) در روز ۲ اسفند ماه سال ۱۳۹۵ راس ساعت ۹ صبح با حضور مسئولین کشوری و استانی مورد بهره‌برداری قرار گرفت[۲] و سرویس دهی خط دو قطار شهری مشهد از روز ۳ اسفندماه ۱۳۹۵ آغاز گردید. در ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ نیز ایستگاه شهید مفتح از فاز اول خط ۲ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و در حال حاضر ساعت حرکت آزمایشی خط دو از ساعت ۶ الی ۱۳ و سر فاصله قطارها ۲۰ دقیقه است.[۳]

 1. ایستگاه کشف رود (فعال)
 2. ایستگاه ولایت (بولوار طبرسی) (فعال)
 3. ایستگاه پل فجر (فعال)
 4. ایستگاه نبوت مشهد (فعال)
 5. ایستگاه شهید مفتح مشهد (فعال)
 6. ایستگاه راه‌آهن مشهد (فعال)
 7. ایستگاه میدان شهدا (تقاطع با خطوط دردست ساخت ۳ و ۴) (فعال)
 8. ایستگاه شهری سعدی
 9. ایستگاه شریعتی (تقی‌آباد) (تقاطع با خط ۱)
 10. ایستگاه الندشت
 11. ایستگاه کوهسنگی مشهد
 12. ایستگاه شهید کاوه
 13. ایستگاه سلامت

خط ۳[ویرایش]

خط ۳ قطار شهری مشهد مسیر شهرک ابوذر تا الهیه(مشهد) را با طول حدود ۲۸٫۵ کیلومتر (از جنوب شرق به شمال غرب و برعکس) پوشش می‌دهد.

خط ۳ قطار شهری مشهد که در ابتدا با ۲۵ کیلومتر طول تا منطقه شهرک غرب (مشهد) ادامه داشت در طرح توسعه تا الهیه(مشهد) امتداد پیدا کرد بدین ترتیب این خط از ترمینال اتوبوسرانی در انتهای خیابان امام رضا و تا فلکه آب ادامه داشته، با عبور از چهار راه خسروی و چهار راه شهدا به میدان شهدا می‌رسد. در این مسیر نیز بیشترین سرویس را به زائرین حرم امام رضا و قشرهای متوسط ارائه می‌نماید. این خط سپس تا میدان فردوسی ادامه می‌یابد و در میدان جانباز و از طریق بلوار جانباز به بزرگراه امام علی و سپس با طی تمام مسیر امامیه به اراضی امامیه می‌رسد. آخرین ایستگاه در محل احداث ترمینال جدید اتوبوسرانی برون شهری غرب مشهد خواهد بود.

۱۹ کیلومتر از طول خط ۳ شرق به غرب و برعکس بوده و دارای ۲۲ ایستگاه است. حداکثر سرعت قطارها ۸۰ کیلومتر در ساعت و متوسط سرعت آنها ۳۶ کیلومتر در ساعت خواهد بود. همچنین ظرفیت جابجایی مسافر تا ۲۰٬۰۰۰ نفر در ساعت در هر جهت در نظر گرفته شده و مساحت اراضی قطار شهری روی هم رفته ۴۶ هکتار است. عملیات ساخت خط ۳ در تاریخ ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۴ برابر با نیمه شعبان آغاز شد.

در حال حاضر دو دستگاه TBM در این خط مشغول حفاری تونل هستند که یکی از آنها به سمت میدان جانباز و دیگری به سمت باب‌الجواد حرم مطهر رضوی مشغول حفاری است.

خط ۴[ویرایش]

خط ۴ قطار شهری مشهد به طول ۱۴ کیلومتر بلوار حُر را به خواجه ربیع (از شرق به شمال و برعکس) متصل می‌کند.

این خط از خواجه ربیع آغاز و با عبور از میدان شهدا با امتداد به سمت حرم مطهر از ضلع شمالی حرم عبور کرده و از بلوار مصلی به سمت قلعه ساختمان و جاده سرخس و بلوار حُر در امتداد میدان شهید عباسپور طی مسیر خواهد کرد. این خط پس از احداث و بهره‌برداری با عبور از نزدیکی حرم مطهر بهترین دسترسی به حرم مطهر را برای زائران و مجاوران فراهم خواهد آورد.

خط ۵[ویرایش]

خط ۵ قطار شهری به صورت قطار هوایی (منوریل) به طول ۴۷ کیلومتر به صورت رینگ کمربندی مشهد اجرا می‌شود.

این خط را باید مهم‌ترین و البته به روزترین خط، بین خطوط حمل و نقل ریلی شهر مشهد دانست زیرا برای این خط پیش‌بینی قطار هوایی (مونوریل) شده‌است که البته با توجه به مطالعات انجام شده بحث استفاده از سایر انواع قطارهای شهری نظیر مترو، مترو با تونل کم عمق و مسیر هم سطح برای این خط مطرح شده‌است. خط ۵ حلقه اتصال خطوط چهارگانه در کمربندی شهر مشهد و به طول ۴۷ کیلومتر است که پیش‌بینی می‌شود فاز نخست آن در حد فاصل میدان نمایشگاه تا میدان سپاد اجرا شود. خط ۵ از دپوی غربی خط یک قطار شهری مشهد آغاز و با طی کردن جنوب شهر مشهد به پایانه مسافربری مشهد می‌رسد و در ادامه با عبور از ایستگاه غدیر، میدان فجر، میدان امام حسین، میدان سپاد، میدان امام علی در نهایت به میدان نمایشگاه و مجدد دپوی غربی خط یک قطار شهری مشهد می‌رسد.

خط ۶ (مشهد _ گلبهار)[ویرایش]

خط۶ (مشهد _ گلبهار) به طول ۴۰ کیلومتر در حال اجراست. مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید گلبهار با ارائه گزارشی از اجرای فاز اول خط یک قطار شهری مشهد-گلبهار گفت: فاز اول این خط با پیشرفت ۷۰ درصدی به طول ۸٫۵ کیلومتر توسط شرکت پیمانکار اجرا شده‌است. وی با بیان اینکه برای اجرای فاز اول قطار شهری گلبهار ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برآورد شده بود، افزود: فاز دوم به طول ۱۰ کیلومتر اجرا خواهد شد. برای اجرای این بخش حدود ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. اجرای عملیات این فاز از تیرماه سال ۱۳۹۳ابلاغ شده‌است و عملیات رسمی آن از ۱۷ شهریور سال ۱۳۹۳ آغاز شده‌است.[۴] متروی گلبهار به مشهد به خطوط ۱ و ۳ قطارشهری مشهد متصل می‌شود.

نقشه خطوط درون‌شهری[ویرایش]

Map-new2.jpg

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8912020113
 2. «خط ۲ قطارشهری مشهد افتتاح شد». پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، ۲ اسفند ۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۴ اسفند ۱۳۹۵. 
 3. «کاهش 10 دقیقه ای سرفاصله زمانی در خط 2 قطار شهری». پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد، ٣ اردیبهشت ۱٣٩٦. بازبینی‌شده در ٣ اردیبهشت ١٣٩٦. 
 4. قطار شهری مشهد-گلبهار

پیوند به بیرون[ویرایش]