متروی اهواز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

متروی اهواز به مجموعهٔ در حال احداث قطارهای شهری در شهر اهواز گفته می‌شود. سازمان قطار شهری اهواز و حومه مسئولیت ساخت و بهره‌برداری متروی اهواز را بر عهده دارد. در طرح متروی اهواز، که در سال ۱۳۸۰ پس از ۸ سال مطالعه به تصویب رسید ۴ خط مترو تا سال ۱۳۹۲ در نظر گرفته شده بود که در حال حاضر فقط عملیات اجرایی خط یک آغاز شده‌است.

پیمانکار این خط شرکت کیسون است که با دو دستگاه تی بی ام مشغول به حفاری دو تونل مجزا برای این خط می‌باشد.

خطوط مترو[ویرایش]

شبکه قطار شهری اهواز

شبکه پیشنهادی طرح قطار شهری اهواز شامل ۴ خط با طول تقریبی ۸۸ کیلومتر و تعداد ۸۷ ایستگاه می‌باشد:

  • خط شمال شرقی به جنوب غربی (خط شماره ۱)
  • خط شمال غربی به جنوب شرقی (خط شماره ۲)
  • خط شرقی - غربی (خط شماره ۳)
  • خط غربی - شرقی (خط شماره ۴)

خط ۱[ویرایش]

موقعیت ایستگاه‌ها و مراکز مهم خط یک متروی اهواز.

خط شماره ۱ به عنوان اصلی‌ترین خط به صورت زیرزمینی با ایستگاههای عمیق و دو تونل مجزای رفت و برگشت از نیروگاه زرگان در شمال شرقی اهواز شروع شده و پس از عبور از بلوار پاسداران و بلوار آیت ا... بهبهانی به سمت خیابان نادری تغییر مسیر داده و با عبور از زیر رودخانه کارون به سمت جنوب غربی شهر و منطقه گلستان ادامه مسیر می‌دهد و نهایتاً در منطقه بقایی در جنوب غربی اهواز به انتهای مسیر خود می‌رسد. طول مسیر خط ۱ براساس مصوبه شورای عالی ترافیک کشور ۲۳ کیلومتر و شامل ۲۴ ایستگاه‌است همچنین حداکثر زمان سفر از ابتدا تا انتهای مسیر ۴۰ دقیقه برآورد شده‌است. بر اساس پیش بینی‌ها خط یک مترو در ساعت پیک ۱۷٫۰۰۰ مسافر را در ساعت جابجا خواهد کرد. بر اساس طرح مترو اهواز، تا سال ۱۴۰۰، اهواز نزدیک به ۷۰ کیلومتر مترو خواهد داشت.

دستگاه TBM متروی اهواز

ایستگاههای خط ۱[ویرایش]

۱- زرگان ۲- پایانه ۳- خرکوشک ۴- اقبال ۵- فرودگاه ۶- زیتون ۷-شهید بندر ۸- شرکت نفت ۹- دروازه ۱۰- مرکز فرهنگی ۱۱-هفتم تیر ۱۲- امام خمینی ۱۳- نادری ۱۴- ساعت ۱۵- پارک ۱۶- دانشگاه ۱۷-خوابگاه دانشگاه ۱- آب وبرق ۱۹- سه راه فروردین ۲۰- کارگر ۲۱-کودک ۲۲- پردیس ۲۳- پل ششم ۲۴-بقایی

فازهای بهره‌برداری خط ۱[ویرایش]

خط ۱ قطار شهری اهواز هم اکنون در ۴ فاز در حال اجرا می‌باشد که به ترتیب مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت. بر همین اساس فازهای بهره‌برداری عبارتند از:

  • فاز ۱ - حدفاصل ایستگاه فرودگاه تا ایستگاه هفتم تیر
  • فاز ۲ - حدفاصل ایستگاه هفتم تیر تا دانشگاه
  • فاز ۳ - حدفاصل ایستگاه دانشگاه تا بقایی
  • فاز ۴ - حدفاصل ایستگاه زرگان تا فرودگاه

خط ۲[ویرایش]

خط دو قطار شهری اهواز با ۲۰ کیلومتر طول و ۲۱ ایستگاه از شمال منطقه کیانپارس آغاز و با گذر از خیابان شهید چمران (کیانپارس) از فلکه دوم به سمت رودخانه منحرف شده و پس از عبور از رودخانه کارون به سمت مرکز شهر و اتوبان بهبهانی ادامه مسیر خواهد داد و تا جنوب شرق اهواز (دانشگاه نفت) امتداد می‌یابد. کلیات این خط نیز در سال ۱۳۸۸ مورد تصویب شورای عالی ترافیک قرار گرفته و فاز مطالعات آن از سال ۱۳۹۰ آغاز شده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]