وکیل‌آباد (مشهد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پارک جنگلی وکیل‌آباد

وکیل‌آباد یکی از بلوارهای مشهدو همچنین طولانی ترین بلوار شهری ایران بعد از بلوار ولی عصر تهران است که در غرب شهر قرار دارد و از میدان پارک یا همان میدان آزادی شروع و به دو راهی طرقبه و شاندیز ختم می‌شود که پایانه مسافربری درون شهری و همچنین پایانه قطارشهری نیز در انتهای این بلوار قرار گرفته است. وکیل‌آباد نسبت به شرق شهر دارای آب و هوای بهتری می‌باشد.

در واقع وکیل آباد منطقه‌ای ییلاقی و خوش آب و هوا در غرب مشهد می‌باشد که بلوار ارتباطی این منطقه به میدان پارک(آزادی) نیز به همین اسم نامیده شده است. پارک جنگلی وکیل آباد ازجمله تفریحگاه‌های قدیمی و زیبای این شهر می‌باشد و دارای محلی برای استراحت مسافران، شهر بازی بسیار بزرگی بنام کوهستان پارک شادی و باغ وحش می‌باشد.البته چندین سال هست که شهربازی بنا به دلایلی بسته شده و امکان ورود به آن وجود ندارد. لازم به ذکر است که مساحت وکیل آباد بیش از ۷۰ هکتار می‌باشد و همچنین دارای رودخانه‌ای فصلی است.[۱] وکیل آباد را منسوب به طایفه ای از سادات که بهمراه علی بن موسی الرضا به خراسان مهاجرت کردند، می‌دانند، که بازماندگانی ازین سلسله هم به همین نام در یزد ساکنند. در این منطقه وجود درختان کهنسال و رودخانه فصلی و همچنین وجود باغ وحش مشهد (علیرغم بی مهری‌های مسؤولین شهری) و شهربازی کوهستان پارک شادی باعث جذابیتی مضاعف گردیده و علاوه بر شهروندان مشهدی غالب زائران حرم امام رضا نیز از این منطقه دیدن کرده و ساعاتی و حتی ایامی را در آن اتراق می‌نمایند. پیش از آنکه پل مهندس پرتوی بر روی رودخانه ایجاد گردد جاده ارتباطی مشهد به سمت طرقبه و شاندیز از کنار این منطقه زیبا عبور می‌کرد. جاده‌ای باریک و درختانی تنومند و سر به فلک کشیده. در سال ۱۳۹۲ این منطقه بازسازی گردید که در بازسازی آن از مصالح طبیعی استفاده گردید و همچنین قناتی قدیمی و فعال که دارای سه دهانه در پارک وجود داشت بازسازی و ترمیم گشته است و از برداشت غیرقانونی آب از آن جلوگیری به عمل آمده است و ایمن‌سازی بستر قدیمی پارک، ساخت آبنما، بازسازی استخرها، ساخت ۶۰ سرویس بهداشتی، پارکینگ، گلخانه و باغ گیاه‌شناسی بخشی از فعالیت‌هایی است که در سال‌های قبل در این پارک صورت گرفته است.[۲]

شهرداری مشهد با احداث خیابان و جدول‌بندی و کف سازی معابر و آب نما، برق کشی، وسایل بازی کودکان، اقامتگاه‌های موقت، ۶۰ سرویس بهداشتی، پارکینگ، گلخانه، باغ گیاه‌شناسی و کافه رستوران امکانات رفاهی پارک را افزایش داده است. همچنین ایجاد معبر و محوطه سازی داخلی پارک، بازسازی استخرها و پلکان متعدد باعث زیباتر شدن چشم‌اندازهای پارک شده است.

بزرگراه وکیل آباد که نزد مردم مشهد به بلوار وکیل آباد نیز شناخته می شود، منطقه ای مدرن در مشهد است. در ابتدای این بلوار از سمت میدان آزادی پارک ملت و دانشگاه فردوسی و پایانه آزادی و در انتهای آن پارک وکیل آباد و پایانه وکیل آباد قرار دارد. همچنین خط یک قطار شهری مشهد از وسط این بلوار در سطح زمین قرار دارد که کل طول بلوار را شامل می شود.خیابان های اصلی منتهی به این بلوار عبارتند از، بلوار امامت، سید رضی، کوثر، دانشجو، دانش آموز، هفت تیر، هاشمیه، هنرستان، صدف، لادن، جلال آل احمد، صیاد شیرازی، دندانپزشکان، اقبال لاهوری، شهید برونسی و بزرگراه یا بلوار نمایشگاخ.

[۲]

پانویس[ویرایش]