ما دنیاییم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
«ما دنیاییم»
جلد «ما دنیاییم»
تک‌آهنگ از آمریکا برای آفریقا
از آلبوم ما دنیاییم
پخش۷ مارس ۱۹۸۵ (میلادی)
ضبط۲۸ ژانویه ۱۹۸۵ (میلادی)
سبکپاپ
زمان۷ دقیقه و ۲ ثانیه
ترانه‌سرامایکل جکسون، لایونل ریچی

ما دنیاییم (به انگلیسی: We Are the World) نام تک‌آهنگی ساخت سال ۱۹۸۵ است. متن این آهنگ توسط مایکل جکسون و لایونل ریچی نوشته شده‌است و کار این آهنگ توسط گروهی از فوق ستاره‌های موزیک تحت عنوان «آمریکا برای آفریقا» انجام شده‌است. درآمد حاصل از فروش این تک‌آهنگ خرج قحطی‌زدگان آفریقا شده‌است. این تک‌آهنگ با فروش ۳۰ میلیون نسخه چهارمین تک‌آهنگ پرفروش جهان است. (تنها تعداد ۳۰ تک‌آهنگ در جهان وجود دارد که فروش آن‌ها بیش از ۱۰ میلیون است)

مایکل می‌گوید: «من این ترانه را بعد از دیدن اخبار وحشتناکی در مورد مردمی که در «اتیوپی و سودان» از گرسنگی بیش از حد، در حال مرگ بودند، با همکاری لایونل ریچی نوشتم». لاتویا جکسون، خواهر مایکل دربارهٔ چگونگی نوشته شدن این ترانه می‌گوید: «لایونل یکی دو خط از این ترانه را نوشته بود. پس از آنکه او استودیو را ترک کرد، مایکل به آنجا رفت و تمام ترانه را نوشت. او روز بعد به کوئینسی جونز و لایونل گفت که ترانه تکمیل شده‌است. اما هرگز لازم ندید که بگوید چه کسی کل ترانه را نوشته است». ترانهٔ ما دنیاییم اولین آهنگی است که چند صفحهٔ پلاتین دریافت کرده‌است. تنها در طی یک ماه، در تمام زمینه‌ها صفحه‌های طلا، پلاتین و در برخی زمینه‌ها چندین صفحهٔ پلاتین دریافت کرد.

نام ترانهٔ ما دنیاییم به عنوان «پرفروش‌ترین تک‌آهنگ تمام دوران‌ها»، در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شد و در این جایگاه باقی ماند تا اینکه در سال ۱۹۹۷، آهنگ «شمعی در باد _ چهرهٔ تو امشب چیزی را نشان می‌دهد» که توسط «التون جان» که در ستایش از «پرنسس دایانا» نوشته شده بود، جای آن را گرفت. این ترانه در حال حاضر چهارمین تک‌آهنگ پرفروش جهان است و به عقیدهٔ منتقدان «سرود شمارهٔ یک جهانی». همچنین پرفروش‌ترین تک‌آهنگ دههٔ ۸۰ میلادی نیز است.[۱] ترانهٔ ما دنیاییم در ۴ زمینه برندهٔ جایزهٔ گرمی شد: «آهنگ سال»، «صفحه موسیقی سال»، «بهترین اجرای گروهی پاپ» و «بهترین کلیپ موسیقی، فیلم کوتاه». این ترانه ۲ میلیون دلار برای کمک به گرسنگان «اتیوپی» جمع‌آوری کرد و به کشور «اتیوپی» برای مبارزه با قحطی، داده شد.

در سال 1999 این آهنگ به نفع گواتمالا و کوزوو بازسازی شد، که پاواروتی به همراه جمعی از خوانندگان مشهور آن زمان آن را اجرا کردند.

در سال ۲۰۱۰ نیز به دلیل زلزله هایتی همین موسیقی بازسازی شد، اما این بار بنام «ما دنیاییم ۲۵ برای هائیتی» که جمعی از مشهورترین خوانندگان حال حاضر جمع شدند و آن را اجرا نمودند.


فهرست خوانندگان[ویرایش]

به ترتیب خواندن[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Holden, Stephen (3 December 1989). "A Pop Virtuoso Who Can Do It All". The New York Times. Retrieved 28 November 2011.