ماری یکم (انگلستان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ماری اول انگلستان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماری اول
Maria Tudor1.jpg
پرتره اثر Antonis Mor, ۱۵۵۴
ملکه انگلستان و ایرلند (more...)
سلطنت ژوئیه ۱۵۵۳ –
۱۷ نوامبر ۱۵۵۸
تاج‌گذاری ۱ اکتبر ۱۵۵۳
پیشین جین گری (خلع شد) یا ادوارد ششم
جانشین الیزابت یکم
همکار پادشاه فیلیپ دوم (اسپانیا)
ملکه همسر اسپانیا
سلطنت ۱۶ ژانویه ۱۵۵۶ –
۱۷ نوامبر ۱۵۵۸
همسر فیلیپ دوم (اسپانیا)
خاندان خاندان تودور
پدر هنری هشتم
مادر کاترین آراگن
زادروز ۱۸ فوریهٔ ۱۵۱۶
کاخ پالنشیا، گرینویچ
مرگ ۱۷ نوامبر ۱۵۵۸ (۴۲ سال)
کاخ سنت جیمز، لندن
خاک‌سپاری ۱۴ دسامبر ۱۵۵۸
کلیسای وست‌مینستر، لندن
دین و مذهب کلیسای کاتولیک
امضاء

ماری یکم یا ماری تئودور (به انگلیسی: Mary I of England) (زادهٔ ۱۸ فوریه ۱۵۱۶ - درگذشتهٔ ۱۷ نوامبر ۱۵۵۸) از ژوئیه ۱۵۵۳ تا پایان عمر ملکهٔ انگلستان و ایرلند بود.

وی تنها دختر هنری هشتم از همسر اولش، کاترین آراگن بود. ماری به دلیل کشتار پروتستانها به «ماری خون‌ریز» (Bloody Mary) معروف است.

کودکی[ویرایش]

اگر چه ماری، آن وارث سلطنت که هنری هشتم می‌خواست نبود، اما نزد والدینش محبوب بود. در سن یازده سالگی، هنری پدر ماری، کاترین آراگن را طلاق داد تا با آن بولین ازدواج کند.

رسیدن به سلطنت[ویرایش]

Mary1 by Eworth 3.jpg

در سال ۱۵۴۷ پس از مرگ هنری هشتم، پسرش ادوارد ششم به حکومت رسید و تا پایان عمر (شش سال) پادشاه انگلستان و ایرلند بود. پس از مرگ ادوارد، جین گری (نوهٔ عمه‌اش) به مدت ۹ روز ملکهٔ انگلستان شده بود ولی در انگلیای شرقی ماری هوادارانش را متحد کرد و بسوی لندن لشکر کشید. دادلی (دوک نورتامبرلند) و حامی اصلی جین گری نتوانست کاری از پیش برد. جین داوطلبانه به سود ماری از سلطنت کناره‌گیری کرد، زیرا مایل نبود که انگلستان گرفتار جنگهای مذهبی شود.

به دستور ماری یکم، در ۱۲ فوریه سال ۱۵۵۴ جین گری که چند ماه پیش برای ۹ روز ملکهٔ انگلستان شده بود در برج لندن گردن زده شد. در کنار جین، شوهر او نیز گردن زده شد. جین گری پروتستان بود و هنگام اعدام ۱۶ سال داشت.

کشتار پروتستان‌ها[ویرایش]

ماری پس از درگذشت پدر و برادرش بر تخت سلطنت نشست و به مذهب مادر خود کاترین آراگن بازگشت. وی بر خلاف پدر با پاپ از در آشتی درآمد و یک بار دیگر آئین کاتولیک را در انگلستان مذهب رسمی قرار داد. زمین‌هائی را که پدرش از کلیسا گرفته بود، پس داد و نا گفته نماند که در طول پنج سال از سلطنت خود بیش از سیصد نفر را اعدام کرد. او با فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا، که از پاپ هم کاتولیک‌تر بود، پیمان زناشوئی بست. این همان پادشاهی است که گفته بود: «ترجیح می‌دهم همهٔ سرزمین‌های خود را از دست بدهم ولی بر هیچ بی‌دینی سلطنت نکنم».

مری در سال ۱۵۵۸ در ۴۲ سالگی احتمالاً از بیماری کیست تخمدان یا سرطان زهدان (رحم) درگذشت. پس از مرگ ماری ناخواهریش الیزابت ملکه شد.

منابع[ویرایش]