لمعه‌دشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۷°۳۶′۲۸″شمالی ۴۸°۲۲′۱۲″شرقی / ۳۷٫۶۰۷۷۸°شمالی ۴۸٫۳۷۰۱°شرقی / 37.60778; 48.3701[۱]

لمعه‌دشت
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان اردبیل
شهرستان خلخال
بخش مرکزی
دهستان خانندبیل غربی
نام محلی لومه دِئش(Lümədeş)
مردم
جمعیت ۹۷۷ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۰۳۰۸۵۵

لمعه‌دشت روستایی است که در استان اردبیل، شهرستان خلخال، بخش مرکزی، دهستان خانندبیل غربی قرار دارد.

جمعیت[ویرایش]

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت این روستا ۱۰۷۹ نفر با ۲۵۵ خانوار بوده‌است.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

لمعه دشت (Lom'edašt)از آبادی های دهستان خانندبیل غربی در بخش مرکزی شهرستان خلخال است که در ارتفاع 1669 متری از سطح دریا در 37 درجه و 36 دقیقه و 28 ثانیه عرض شمالی و 48 درجه و22 دقیقه و 12 ثانیه طول شرقی جای گرفته است و از سمت شمال به آق بولاغ ، از سمت غرب به گیزگیناب ، بهستان ، از سمت جنوب به پروج و از سمت شرق به یلوجه (یئل لوجه) منتهی می شود. [۲].

جمعیت[ویرایش]

لمعه دشت که در میان اهالی به «لومه دِئش»(Lümədeş) معروف است از آبادی های نسبتا بزرگ وپرجمعیت دهستان خانندبیل غربی در بخش مرکزی خلخال است که درسرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1385دارای 255 خانوار با 1079 نفر جمعیت بود که 523 آن مرد و 556 نفرزن بودند. جمعیت این آبادی در فاصله 5 ساله بین دو سرشماری با افزایش نسبتا چشمگیری در سال 1390 به 347 خانوار با 1268 نفر می رسد .[۳].

لمعه دشت در لغت نامه دهخدا[ویرایش]

در لغت نامه دهخدا در ذیل کلمه لمعه دشت می خوانیم : ( لمعه دشت . [ ل َ ع َ دَ ] (اِخ ) دهی جزء دهستان خان اندبیل بخش مرکزی شهرستان هروآباد، واقع در 9500گزی باختر هروآباد و پنج هزارگزی شوسه هروآباد به میانه . کوهستانی ، معتدل و دارای 762 تن سکنه . آب آن از دورشته چشمه . محصول غلات ، حبوبات و سردرختی . شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی جاجیم و گلیم بافی و راه آن مالرو است) .

وضعیت اقتصادی[ویرایش]

اهالی روستای لمعه دشت علاوه بر زراعت ، باغداری و دامداری که از مشاغل رایج در روستاست به تولید صنایع دستی و فعالیت درمعدن سنگ تراورتن معروف آن که در قسمت شمالی روستا درحد فاصل روستای پروج(پیریک) و لمعه دشت قرارداردمشغول می باشند.بهره‌برداری از سنگ‌های معادن تراورتن خلخال واقع در روستای لمعه دشت ، پروج و آق‌بولاغ از چندین سال پیش آغاز شده است به گفته مسئولین امر دو منطقه از 20 منطقه سنگ معدنی شناسایی شده کشور در شهرستان خلخال قراردارد که معدن سنگ تراورتن لمعه دشت – پروج یکی از آنهاست.[۴].

باغات روستای لمعه دشت غالبا در سمت شمال و جنوب آن قرار دارد. وسیع ترین قسمت از باغات روستا در سمت شمال آن است و بقیه اراضی به کشت محصولات زراعی مختلفی مثل غله و حبوبات اختصاص می یابد.گله داری و پرورش گاو وگوسفند مشغله ای است که بخشی از فعالیت های روزمره اهالی را تشکیل می دهد و با تشدید بحران کم آبی و کاهش زیرکشت محصولات زراعی روزبه روز بر وسعت آن افزوده می شود.[۵].

وضعیت معیشتی[ویرایش]

روستای لمعه دشت به خاطر موقعیت جغرافیایی خود از نوعی اشرافیت بر آبادی های سمت شمالی دهستان خانندبیل غربی برخوردار گشته و محل استقرار مراکز آموزشی و فرهنگی ، بهداشتی و درمانی و واحدهای خدماتی شده است . امکانات تحصیلی در مقاطع سه گانه تحصیلی برای اهالی آن فراهم است وعلاوه بر خود آبادی اهالی آبادی های اطراف نیز از امکانات آموزشی مقاطع راهنمایی و دبیرستان در لمعه دشت استفاده می کنند. مرکز خدمات کشاورزی، شرکت تعاونی روستایی ، دفترمخابراتی ، اتصال به شبکه سراسری برق آب آشامیدنی بهداشتی ، مرکز بهداشتی و درمانی ، پزشک ، دندانپزشک ، خانه بهداشت با خدمات بهورزی دیگر امکانات خدماتی رفاهی روستای لمعه دشت را تشکیل می دهد.[۶].

پروژه گازرسانی به روستای لمعه دشت که در سال 1389 آغاز شده بود ، با روشنایی گاز مسجد جامع روستای لمعه دشت در سنوات اخیر افتتاح شده و به بهره برداری رسید. اخیرا نیز پروژه احداث سالن ورزشی در روستای لمعه دشت مورد تصویب قرارگرفته است که بااحداث وبهره برداری از آن اهالی لمعه دشت بویژه جوانان آن امکانات خوبی برای گذران اوقات فراغت خود به دست می آورند.[۷].

منابع[ویرایش]

  1. کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران، سازمان نقشه‌برداری کشور
  2. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  3. همان
  4. همان
  5. همان
  6. همان
  7. همان