مورستان (خلخال)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مورستان
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان اردبیل
شهرستان خلخال
بخش مرکزی
دهستان سنجبد شرقی
مردم
جمعیت ۱۳۵ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۰۳۰۵۷۹

مورستان یکی از روستاهای استان اردبیل است که در بخش مرکزی شهرستان خلخال واقع شده‌است.

« مورستان (Mūrestān) ازآبادی های دهستان سنجبدشرقی دربخش مرکزی شهرستان خلخال است که در 37 درجه و45 دقیقه و 15 ثانیه عرض شمالی و 48 درجه و 35 دقیقه و 17 ثانیه طول شرقی در منتهی الیه سمت شرق دهستان سنجبدشرقی درمجاورت استان گیلان قرارگرفته است و از سمت شرق وشمال به ارتفاعات جنگلی استان گیلان ، ازسمت جنوب غرب به کلستان علیا منتهی می شود.»[۱].

«مورستان از نظر توپوگرافیکی در منطقه ای کوهستانی درمجاورت جنگلهای طالش قرار گرفته است. راه ارتباطی آن به طول 45 کیلومتر در سه راهی لنبر در کیلومتر 12 خلخال – اردبیل از جاده اصلی جدا شده وبه سمت شمال شرق ادامه می یابد و با گذشتن از کنار روستاهای لنبر،کلستان سفلی،حاجی آباد وکلستان علیا به روستای مورستان منتهی می گردد. بخشی از طول راه در قسمت منتهی بهمورستان خاکی است. خاکی بودن بخشی از مسیر ارتباطی روستای مورستان باتوجه به کوهستانی و برفگیربودن منطقه مشکلات عمده ای را در ایاب و ذهاب اهالی مورستان بویژه به هنگام بارندگی ایجادمی کند.»[۱].

«مورستان از محرومترین و دورافتاده ترین آبادیهای دهستان سنجبدشرقی است که دیر زمانی درمحدوده بخش سنجبد به مرکزیت گیوی قرار داشت. باتشکیل دهستان سنجبدشرقی به همراه روستاهای کرمانج نشین شمال خلخالاز شهرستان جدیدالتاسیس کوثر منتزع شده در محدوده بخش مرکزی شهرستان خلخال قرارگرفت. تمام امکانات روستای مورستان در مدرسه ابتدایی، روشنایی برق وآب آشامیدنی بهداشتی خلاصه می شود.محدودیت امکانات چیزی از علاقه اهالی آبادی به آن نکاسته است و هنوز هم جمع زیادی از مردم مورستان با علاقه و اشتیاق تمام به کاروتلاش درآن مشغولند.»[۱].

«کار اصلی مردم روستا کشاورزی ، باغداری و دامداری است. در روستای مورستان باغات زیبایی وجود داردکه جلوه خاصی به این روستامی بخشد و همه ساله بویژه در فصول بهار وتابستان باعث رونق گردشگری در آن می شود. درسرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1385 تعداد 47 خانوار با 262 نفر جمعیت در روستای مورستان سکونت داشتند که 128 نفرآن مرد و 134 نفر زن بودند. مورستان درسرشماری سال 1390 دارای50 خانوار با 198 نفرجمعیت بود. عملیات گازرسانی به روستای مورستان درسال 1394به همراه دیگر روستاهای کرمانج نشین دهستان سنجبدشرقی آغاز شده و کار شبکه گذاری آن در حال حاضر در آبادی های مذکور ادامه دارد که باپایان یافتن آن اهالی روستای [[مورستان نیز به گاز طبیعی دسترسی خواهندیافت.»[۱].

«در روستای مورستان زیارتگاهی به نام امامزاده مورستان وجود دارد که هیچگونه اطلاعاتی درخصوص آن وجود ندارد.» [۱].

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394