نواشانق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نواشانق
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناردبیل
شهرستانخلخال
بخشمرکزی
دهستانسنجبد شرقی
مردم
جمعیت۱۲ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۳۰۵۸۵

نواشانق یکی از روستاهای استان اردبیل است که در بخش مرکزی شهرستان خلخال واقع شده‌است.

منابع[ویرایش]

نوآشانق(noashanagh) یکی از روستاهای استان اردبیل است که در بخش مرکزی شهرستان خلخال واقع شده‌است. مردم این روستا با وجود قرارگیری در منطقه اکراد و با داشتن لهجه کوردی به زبان ترکی سخن می‌گویند.

موقعیت جغرافیایی

«نواشانق در ارتفاع 1735 متری از سطح دریا در 37 درجه و 71دقیقه 44ثانیه عرض شمالی و ۴۸ درجه و 49دقیقه و 77 ثانیه طول شرقی قرارگرفته است و از سمت شمال به لنبرو خداقلی قشلاق، از سمت غرب به هواشانق، از سمت جنوب غربی به نواشانق، از سمت جنوب به چلنبر و از سمت شرق به غفورآباد منتهی می‌شود.».

جمعیت و گویش اهالی

فاصله روستای لنبر تا شهر خلخال حدود۲۰ کیلومتر است و اهالی آن به زبان ترکی سخن می‌گویند.».

اطلاعات کلی

رودخانه نسبتاً پرآب، روستای نواشانق را از طبیعت سرسبز و زیبا و باغات نسبتاً وسیعی بهره‌مند ساخته وامکان اشتغال بعضی از افراد را در باغداری و تولید محصولات باغی فراهم آورده‌است. « روستا در پهنه ای کوهستانی و کوه پایه ای در دامنه‌های غربی عجم کوه استقرار یافته‌است و آب و هوا آن به دلیل مجاورت با مرکز شهرستان خلخال تفاوت چندانی باآب وهوا و اقلیم آن ندارد. زمستان‌های سرد و خشک کوهستانی با تابستانهای معتدل و ملایم و میزان بارش بالا از مختصات آب وهوای آن است. جریان هوای شمال و شمال غربی که از مهر ماه شروع شده تا اواسط بهار ادامه می‌یابد موجب ریزش باران و حاکمیت هوای سرد در منطقه می‌گردد. جریان هوای گرم و خشک معمولاً از اواسط بهار شروع می‌شود و تا اواخر تابستان ادامه پیدا می‌کند. وجود دره‌های کوچک و بزرگ و رودخانه‌های دائمی موجب و فورآب درروستا گردیده‌است.

دراین روستامدرسه ای که درحال حاضر دانش آموزی ندارد وجود دارد.میوه غالب این روستا طی سالیان متمادی آلبالو بوده که در سالهای اخیر به دلیل وجود آفات و ...محصول کمتری برداشت می شود.

مسجدی که در این روستا واقع شده در ایام محرم و عزاداری میزبان اهالی روستا که ساکن روستاهستند یا به خلخال وشهرهای دیگر مهاجرت کرده اند می باشد.

اهالی روستا دارای امتیاز تلفن و برق می باشند.ورودی روستا پلی واقع شده که روی رودخانه واقع شده و امکان تردد افراد و وسایل نقلیه را فراهم می سازد.