کلستان علیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۷°۴۴′۳۷″شمالی ۴۸°۳۴′۰۳″شرقی / ۳۷٫۷۴۳۶۸°شمالی ۴۸٫۵۶۷۴۲°شرقی / 37.74368; 48.56742[۱]

کلستان علیا
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان اردبیل
شهرستان خلخال
بخش مرکزی
دهستان سنجبد شرقی
مردم
جمعیت ۲۱۰ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۰۳۰۵۵۹

کلستان علیا یکی از روستاهای استان اردبیل است که در بخش مرکزی شهرستان خلخال واقع شده‌است.

«کَلستان نام دو آبادی ازآبادیهای دهستان سنجبدشرقی در بخش مرکزی شهرستان خلخال است که در فاصله 25 کیلومتری شمال شرقی شهرستان خلخال قراردارند. روستاهای منطقه کَلستان شامل کلستان سفلی(قشلاق ژرین) ، حاجی آباد(تزه آباد) و کلستان علیا (قشلاق ژورین) است. روستای حاجی آباد در گذشته جزء کلستان سفلی بوده و بعدها جدا شد. کلستان باغات و مراتع بسیار زیبایی دارد که در فصل بهار و تابستان پذیرای دوستداران طبیعت است. ساکنین هر دو روستای کلستان به زبان کرمانجی صحبت می کنند.کلستان در مجاورت دره ای بین کوههای خشن محصور است. از کنار این روستا رود بسیار زلال و خنکی می گذرد. مردم این روستاهای کلستان سفلی وعلیا در گذشته غالبا به گاوداری و گاومیش داری مشغول بوده اند لیکن امروزه خبری از گله های عظیم گاو و گاومیش نیست. مردم به کشاورزی و عمدتا به دامداری ، گوسفند داری مشغول هستند. مردم این روستاها و سلسله روستاهای کردنشین خلخال شامل لنبر، مصطفی لو ، اوجغاز ، پیرانلو ، کلستان سفلی و علیا ، آق بولاغ ، بِنَمار ، بلوکانلو و... از اقوامی هستند که در زمان شاه عباس صفوی به این منطقه کوچانده شده اند. روستای کلستان سفلی وعلیا در تابستان بسیار خوش آب و هوا می باشند ولیکن پائیز و زمستان بسیار سردی را می گذرانند. در بهار تا اواخر فروردین سرما و برف در این منطقه وجود دارد. زیارتگاهی به نام «قیزیل» در روستای کَلستان علیا قرار داشت که تخریب گردیده و امروزه هیچ آثاری از آن به چشم نمی خورد در آشاغی کَلستان هم محلی به نام «قاراداش» وجود داشت که موردتوجه اهالی بود.»[۲].

«کلستان علیا (Kalestān-e Olyā) یا (یوخاری کَلستان) ازروستاهای کرمانج نشین منطقه مرکزی دهستان سنجبد شرقی در بخش مرکزی شهرستان خلخال است که در ارتفاع1930 متری از سطح دریا در 37 درجه و 44 دقیقه و 37 ثانیه عرض شمالی و 48 درجه و 34 دقیقه و 3 ثانیه طول شرقی قرارگرفته است و ازسمت غرب به حاجی آباد وکلستان سفلی ، ازسمت جنوب به روستای آق بولاغ واز سمت شمال شرق به مورستان منتهی می شود.»[۳].

«کلستان علیا درسرشماری عمومی نفوس ومسکن سال 1385 دارای 98 خانوار با 365 نفر جمعیت بود که 175 نفرآن مرد و190 نفرزن بودند. کاهش جمعیت در روستای کَلستان علیا هم مشهوداست و در فاصله 5 ساله بین دو سرشماری ، تعداد 20 خانوار با جمعیتی نزدیک به 100 نفر از تعداد آن کاسته شده است در سرشماری سال 1390 تعداد 78 نفر با 264 نفر در کَلستان زندگی می کردند.»[۴].

«امکانات تحصیلی درمقاطع ابتدایی و راهنمایی ، مسجد ، شورای اسلامی روستا ، برق ، آب آشامیدنی بهداشتی وخدمات بهورزی از امکانات رفاهی روستای کَلستان علیاست. راه ارتباطی روستای کلستان علیا در فاصله چندصدمتری منتهی به روستا خاکی است . عملیات گازرسانی به روستای یوخاری کَلستان همزمان بادیگر روستاهای دهستان اخیرا آغازشده و مسئولین بهره برداری از آن را به آینده نزدیکی نوید می دهند.»[۵].


منابع[ویرایش]

  1. کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران، سازمان نقشه‌برداری کشور
  2. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  3. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  4. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  5. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394