کلار (خلخال)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کلار
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان اردبیل
شهرستان خلخال
بخش مرکزی
دهستان سنجبد شرقی
مردم
جمعیت ۱۹ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۰۳۰۵۶۱

کلار یکی از روستاهای استان اردبیل است که در بخش مرکزی شهرستان خلخال واقع شده‌است.

در شهرستان خلخال دو روستا وجود دارد ۱) روستای کالار ۲) غفورآباد (کالار) که در آن امامزاده معرفی بنام سید ابوالقاسم از نوادگان موسی کاظم می‌باشد

کلار یا کالار[ویرایش]

« کلار (Kalār) یا به قول اهالی کالار نام دو آبادی ازآبادیهای دهستان سنجبدشرقی در بخش مرکزی شهرستان خلخال است که در فاصله 15 کیلومتری شمال شرقی شهرستان خلخال قراردارند.

کلارعلیا ، کلارسفلی[ویرایش]

این دو روستا از جهت شرق به غرب در فاصله کمی از همدیگر قرارگرفته اند. روستای شرقی را که دارای ارتفاع نسبتا بیشتری است کلارعلیا (یوخاری کالار) می گویند که در اسناد و مدارک دولتی به غفورآباد مرسوم است. کلارسفلی یاآشاغی کالار با کمی اختلاف ارتفاع در سمت غرب کلارعلیا یا غفورآباد جای گرفته است.»[۱].

موقعیت اقتصادی[ویرایش]

«هر دو کلار در منطقه ای کوهستانی درجنوب دهستان سنجبدشرقی جای گرفته اند.این دو آبادی و دیگر آبادی های کرمانج نشین این دهستان از مراتع سبز و وسیعی برای پرورش گاو وگوسفندبرخوردارند به همین خاطر اقتصاد خود را براساس دامداری استوار ساخته اند واحتیاجات مادی خود را از طریق دامداری وپرورش گاو وگوسفند تامین می کنند. دامداران منطقه بخشی از سال را در قشلاق سپری می کنند و بخش دیگری از آن را در فاصله بین اردیبهشت تا آبان به سکونتگاههای تابستانی کوچ می کنند.کوچ نشینی در این مناطق با مفهومی که از کوچ عشایر شاهسون و دیگر ایلات و عشایرایرانی در اذهانمان وجود دارد کمی متفاوت است چرا که کوچ عشایر با فاصله مکانی (کوچ عمودی) و یا اختلاف ارتفاع(کوچ افقی) و بعضا هر دو توام می شود در حالیکه کوچ اهالی این حوالی با اختلاف ارتفاع و یا جابجایی افقی چندان زیادی توام نیست بلکه هر یک از آبادی های در فاصله کمی از سکونتگاه اصلی خودمحلی به عنوان ییلاق دارند که محل سکونتگاه تابستانی دام و احشام به شمار می رود به طوری که بعدا بعضی از این سکونتگاههای موسمی به آبادی هایی دایمی تبدیل شده اند.»

گفتیم در شهرستان خلخال دو روستا به نام کلار وجود دارد: روستای کلارسفلی و روستای کلارعلیا یا غفورآباد که در آن زیارتگاه معروفی به نام امامزاده سیدابوالقاسم از نوادگان موسی کاظم وجود دارد و ذیلا به شرح مختصر هر یک می پردازم.»[۲].

كلارسفلي(Kalār-e Soflā)[ویرایش]

«ازآبادی های دهستان سنجبدشرقی دربخش مرکزی شهرستان خلخال است که در ارتفاع 1880 متری از سطح دریا در 37 درجه و 41 دقیقه و 41 ثانیه عرض شمالی و 48 درجه و 31 دقیقه و 31 ثانیه طول شرقی قرارگرفته است واز سمت شمال به لنبر ، از سمت شمال غرب به نواشانق، ازسمت جنوب به روستای داودخانی ازدهستان خانندبیل شرقی واز سمت شرق به غفورآباد(یوخاری کالار) و آق بولاغ کرد منتهی می شود.»[۳]. «آشاغی کالار درسرشماری سال 1385 تعداد 65 نفر را درقالب 15 خانوار درخود جای داده بود که 31 نفرآن مرد و34 نفر زن بودند این تعداد در سال 1390 به 12 خانوار با 44 نفر کاهش یافته است. امکانات تحصیلی در مقطع ابتدایی ، مسجد ، روشنایی برق و آب آشامیدنی بهداشتی در آشاغی کالار وجود دارد. عملیات گازرسانی به آشاغی کالار در سال 1394 آغاز شده و کار شبکه گذاری آن ادامه دارد.»[۴].

كلارعليا یا غفورآباد (Kalār-e Olyā)[ویرایش]

«ازآبادی های دهستان سنجبدشرقی دربخش مرکزی شهرستان خلخال است که در ارتفاع 1986 متری از سطح دریا در 37 درجه و 41 دقیقه و30 ثانیه عرض شمالی و 48 درجه و 32 دقیقه و 19 ثانیه طول شرقی قرارگرفته است و از سمت شمال به لنبر و کلستان سفلی ، از سمت غرب به آشاغی کالار ، از سمت جنوب به روستای داودخانی از دهستان خانندبیل شرقی و از سمت شمال شرق به آق بولاغ کرد منتهی می شود.»[۵].

رودخانه کلار[ویرایش]

جریان رودخانه «کالارچایی» از مجاورت روستای غفورآباد ، باغ های سبز وطبیعت زیبایی را در آن بوجود آورده است. باغداری وتولید میوه های سردرختی بخشی از درآمدهای مالی اهالی را تشکیل می دهد اما شغل اصلی اهالی روستای کالار دامداری و کشاورزی است وسهم دامداری وپرورش گاو وگوسفند ازهمه بیشتر است .»[۶].

موقعیت اجتماعی و امکانات معیشتی کلارعلیا[ویرایش]

«روستای کلارعلیا که غفورآباد هم گفته می شود در سرشماری سال 1385 تعداد 98 نفر را در قالب 21 خانوار در خود جای داده بود که 45 نفرآن مرد و53 نفر زن بودند در سرشماری سال1390 این تعداد به 26 خانوار با 108 نفر جمعیت کاهش می یابد. امکانات تحصیلی در مقطع ابتدایی ، آب آشامیدنی بهداشتی ، اتصال به شبکه سراسری برق ، مسجد و شورای اسلامی روستا از امکانات رفاهی روستای غفورآباداست. عملیات گازرسانی به آشاغی کالار در سال 1394 آغاز شده و کار شبکه گذاری آن ادامه دارد.»[۷].

زیارتگاه سیدابوالقاسم غفورآباد(کلار)[ویرایش]

«زیارتگاهی به نام امام زاده سیدابوالقاسم غفور آباد (کلار) در داخل قبرستانی درخارج از فضای فیزیکی روستا واقع شده است. بنای امام زاده به شکل ساختمان مستطیل شکلی در میان قبرستان قرار گرفته و دور تا دور آن رابا درختان بسیار زیبایی پوشانده اند. ساختمان امام زاده در دو جهت شمال و جنوب دارای نورگیرهای متعدد است. بنا دارای یک گنبد نیم دایره کوچک می باشد. نمای خارجی بنا از نوع آجری با آجرهای 3 سانتی و منقش به نام چهارده معصوم پوشانده شده و اطراف این امام زاده محوطه سازی و کف سازی شده و یک حوضچه کوچک روبروی ورودی اصلی واقع شده که اطراف حوضچه با گلهای رز گلکاری شده است. اهالی روستا این زیارتگاه را به یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) نسبت می دهند.»[۸].

منابع[ویرایش]

  1. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  2. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  3. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  4. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  5. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  6. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  7. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  8. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394