دهستان خورش رستم جنوبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دهستان خورش رستم جنوبی
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان اردبیل
شهرستان خلخال
بخش بخش خورش رستم
جمعیت ۵۷۷۵ نفر (سرشماری ۱۳۸۵)

دهستان خورش رستم جنوبی نام دهستانی در بخش خورش رستم شهرستان خلخال، استان اردبیل در ایران است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۷۷۵ نفر (۱۳۶۵ خانوار) بوده‌است.[۱]

دهستان خورش رستم جنوبی نام یکی از دهستان های دوگانه بخش خورش رستم شهرستان خلخال است که در سال 1366 در سمت جنوب شرقی این شهرستان تشکیل شده است و از سمت شمال با دهستان خورش رستم شمالی شهرستان خلخال ، از سمت غرب و جنوب با شهرستان طارم استان زنجان و از سمت شرق با دهستان های شال وپلنگا در بخش شاهرود شهرستان خلخال مجاورت دارد. روستای قدیمی «برندق» که پرجمعیت ترین روستای بخش خورش رستم است به عنوان مرکز دهستان در منطقه مرکزی دهستان خورش رستم جنوبی استقرار دارد. ارتفاعات آق داغ و همچنین رودخانه های «قیزیل اوزه ن» دراین دهستان واقع شده اند.این دهستان از 18 پارچه آبادی تشكیل می شود. دهستان خورش رستم جنوبی در سال 1365 تعداد 4668 نفر جمعیت داشته است از این جمعیت 3630 نفر بالای 6 سال سن داشته اند كه 1152 نفر از آنها باسواد بوده اند. جمعیت این دهستان در سال 1370به 3420 نفر رسید و در همان سال تعداد خانوار دهستان 531 خانوار بوده است. سرشماری عمومی نفوس و مسكن مربوط به سال 1375 نشان می دهد كه در این دهستان 780 خانوار ساكن بوده و جمعیت آن در همان سرشماری به 5053 نفر رسیده است از این تعداد 2511 نفر مرد و 2542 نفر زن بوده اند. دهستان خورش رستم جنوبی در سرشماری سال 1385 تعداد 1365 خانوار و 5775 نفر جمعیت داشته است که این رقم در سرشماری سال 1390 به 1335 خانوار با 4745 نفر جمعیت می رسد.[۲]. دهستان خورش رستم جنوبی موقعیت ممتاز و خوبی در منطقه دارد و به خاطر پتانسیل زیادی که در زمینه آثار باستانی و فعالیت های کشاورزی و دامپروری و تولید محصولات دامی و فرآورده های کشاورزی ، صنایع دستی و....دارد یکی ازمناطق آباد شهرستان خلخال و استان اردبیل به شمار می رود. بهره برداری از این ویژگی ها و اثرگذاری آن در زندگی روزمره مردم مستلزم تخصیص اعتبارات لازم برای طراحی و اجرای پروژه هایی است که قابلیت اجرای آن در منطقه وجود دارد و می تواند مردم را با دلگرمی هرچه تمام تر در توسعه کشور و منطقه سهیم سازد. نام دهستان خورش رستم جنوبی از نام منطقه ای که درآن قراردارد گرفته شده است. خورش رستم منطقه ای است که میان سنجبد ، کاغذکنان ، طارم ، شاهرود و خانندبیل واقع شده است با تشکیل بخش در محدوده مذکور و تقسیم بندی آن به دو دهستان ، دهستان شمالی را خورش رستم شمالی ودهستان جنوبی راخورش رستم جنوبی نامگذاری کرده اند. در واقع نام این دهستان تابعی از منطقه و جغرافیای آن است.[۲].

اکثریت قریب به اتفاق آبادی ها و قشلاقات دهستان خورش رستم جنوبی از طریق جاده های ارتباطی مختلفی با شبکه مواصلاتی شهرستان خلخال پیوند می خورند اما این راههای ارتباطی وضعیت چندان مناسبی ندارند و رفت وآمد در آنها با دشواری جریان می یابد. دو محورمواصلاتی در دست احداث بخش خورش رستم یعنی جاده 10 کیلومتری هشتجین به سرچم و جاده هشتجین به درام در صورتی که به بهره برداری برسند بخش بزرگی از مشکل ایاب وذهاب منطقه را حل خواهند کرد.دهستان خورش رستم جنوبی در جغرافیای سیاسی و تشکیلات اداری خود دارای 18 پارچه آبادی است که به ترتیب حروف الفبا عبارتند از : ازناوسر ، آق سو ، آهو ، برندق ، پيشگمان ، جعفرآباد ، چنارلیق ، زاويه جعفرآباد ، سوجهرود ، سفيدآباد( اسبو) ، طويستان ، غياث آباد ، قشلاق برندق ، كرنق ، گلوجه ، نساز، نمهيل ، ويو.[۲].

سالوا ، قشلاق جعفرآباد(چينارليق زئيوه سی) ، امام‌زاده جعفرآباد ، شیخ‌لر، میان سران ، ایده لی و منزل‌آباد مناطقی از دهستان خورش رستم جنوبی هستند که در دهه های گذشته اهالی خود را ازدست داده و به صورت منطقه ای خالی از سکنه در آمده اند.[۲]. روستای «برندق» مرکز دهستان خورش رستم جنوبی بزرگترین و پرجمعیت ترین روستای بخش خورش رستم است که با 396 خانوار و 1270 نفر جمعیت در 37 درجه و 14 دقیقه و 55 ثانیه عرض شمالی و 48 درجه و 34 دقیقه و 9 ثانیه طول شرقی جای گرفته است. نمهیل با 204 خانوار و 779 نفر و نیساز با 213 خانوار و 738 نفر ، دیگر آبادی های بزرگ و پرجمعیت این دهستان را تشکیل می دهند.کم جمعیت ترین آبادی دهستان خورش رستم جنوبی روستای ازناوسر(ازنابسر) در جنوبی ترین قسمت این دهستان دارای 2 خانوار با 6 نفر جمعیت است.[۲].

آق داغ ، آلمالي داغ ، ايلان تپه ، ساري داش ، برزه ، دومان لي داغ ، زمي داغ ، قاراتپه، قایالار ، كجان ، كوليم داغي ، کئچيليك داغي ، مله داغي ، يارپوزلي داغ و یوشان لی داغ از ارتفاعات مهم دهستان به شمار می روند. قله آغ داغ با ارتفاع 3322 متراز سطح دریاهای آزاد در محدوده دهستان خورش رستم جنوبی واقع شده است. جهت این کوه ، شمال غربی- جنوب شرقی بوده و مختصات جغرافیایی قله آن 37 درجه و 23 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 33 دقیقه و 30 ثانیه طول شرقی است. آق داغ مرتفع ترین قله جنوب استان اردبیل و بلندترين نقطه شهرستان خلخال و مهمترين توده كوهستانى ناحيه مركزى اين شهرستان بشمار مي رود.معروفترین رودخانه شهرستان خلخال یعنی قیزیل اوزه ن در سمت غرب و جنوب این دهستان جاری است. «ده لي چاي» ، «برندق» ، «گل بندري چاي» و «ميانسران» از دیگر رودخانه های دهستان خورش رستم جنوبی است.[۲].

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. بازبینی‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. 
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ ۲٫۵ فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394 شابک 1-194-344-600-978