حاجی‌آباد (خلخال)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۷°۴۴′۴۴″شمالی ۴۸°۳۳′۰۳″شرقی / ۳۷٫۷۴۵۴۳°شمالی ۴۸٫۵۵۰۷۵°شرقی / 37.74543; 48.55075[۱]

حاجی‌آباد
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان اردبیل
شهرستان خلخال
بخش مرکزی
دهستان سنجبد شرقی
مردم
جمعیت ۱۳۹ نفر

حاجی‌آباد یکی از روستاهای استان اردبیل است که در بخش مرکزی شهرستان خلخال واقع شده‌است.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

« حاجی آباد (Hājiābād) در ارتفاع 1916 متری از سطح دریا در 37 درجه و 44 دقیقه و 44 ثانیه عرض شمالی و 48 درجه و 33 دقیقه و3 ثانیه طول شرقی قرارگرفته است و از سمت شمال به ییلاقات منطقه و دامنه های «تیلار» از سمت غرب به کلستان سفلی ، از سمت جنوب به آق بولاغ و از سمت شرق به کلستان علیا منتهی می شود.»[۲].

تاریخ شکل گیری[ویرایش]

«روستای حاجی آباد کَلستان درشمال شرق شهرستان خلخال ودر بین دو کَلستان علیا و سفلی قرار دارد و فاصله روستا تا مرکز شهر خلخال 25 کیلومتر است. اهالی روستا همگی اصالتا کلستانی هستند. حاجی آباد بنا به گفته اهالی قدمت چندانی ندارد ظاهرا حدود 60 سال پیش دونفر از اهالی کَلستان سفلی به دلیل کمبود محل نگهداری دام تصمیم به ساختن خانه و محل نگهداری دام در یک کیلومتری کلستان سفلی گرفتند. پس از آن افراددیگری نیز به محل جدید که «تَزَه آباد» گفته می شد نقل مکان کردند و رفته رفته آبادی جدیدی به نام حاجی آباد شکل گرفت. اهالی روستاهای کلستان سفلی ، حاجی آباد و کلستان علیا به زبان کردی کرمانجی تکلم می‌کنند. بیشتر مردم روستای حاجی آباد دامدار و کشاورز هستند جوانان و بعضی از مردان روستا در فصل زمستان جهت کسب درآمد به شهرهای شمالی و مرکز رفته و مشغول شغل‌های موقت می‌شوند.»[۳].

امکانات معیشتی[ویرایش]

«اهالی روستای حاجی آباد درسالهای نخست تشکیل آن جهت اقامه نماز واجرای مراسم مذهبی به کلستان سفلی مراجعه می کردند اما مشکلاتی از قبیل بعد مسافت و برودت هوا موجبات احداث مسجدی به نام امام حسن(ع)رادرروستای حاجی آباد فراهم آورد. امکانات روستا که تقریبا محصول دهه های اخیر است شامل برق،آب ، تلفن ثابت ، خانه بهداشت و مدرسه راهنمایی است. عملیات گازرسانی به روستای حاجی آباد و12روستای دهستان سنجبدشرقی آغازشده ومسئولین بهره برداری ازآن را به آینده نزدیکی نوید می دهند.»[۴].

راههای دسترسی[ویرایش]

« برای رسیدن به روستای حاجی آباد دو مسیرمختلف وجود دارد. مسیری که از جاده اردبیل- خلخال در کیلومتر 12 آن به سمت شرق منشعب می شود از مجاورت روستاهای چلمبر ، نواشانق و خداقلی قشلاق می گذرد و به لنبر ، کلستان سفلی و سپس حاجی آباد می رسد.مسیر دوم حاجی آباد را به روستای آق بولاغ در جنوب آن می پیوندد و با گذشتن از سمت شرق روستای غفورآباد به سمت جنوب وسپس جنوب غربی جریان می یابد تا از طریق روستای علی آباد(الوار) درمجاورت شهرستان خلخال به خلخال بپیوندد. راه ارتباطی ییلاق بزرگ کلستان از مجاورت حاجی آباد می گذرد.»[۵].

گردشگری[ویرایش]

«روستای حاجی آباد با داشتن ییلاقات سبز و مراتع زیبا ، دره های متعدد باچشمه های فراوان وجریان دائمی رودخانه درسمت جنوبی روستاو باغات میوه یکی ازروستاهای زیبای بخش مرکزی خلخال است. یکی از راه های دسترسی به آب معدنی معروف به «کلیه سویو» روستای لنبر که درمیان اهالی «آوکلیه» نامیده می شود ازکنار حاجی آباد می گذرد. این آب در ییلاق روستای لنبر درفاصله 10 کیلومتری حاجی آباد واقع شده است و اهالی روستای همجوار این ییلاق معتقد هستند که نوشیدن این آب سنگ کلیه را دفع می کند فاصله روستای حاجی آباد تا شهرستان خلخال حدودا 25 کیلومتر است.»[۶].

جمعیت[ویرایش]

«حاجی آباد درسرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1385 دارای 37 خانوار با 139 نفر جمعیت بود که 69 نفرآن مرد و 70 نفرزن بودند. در سرشماری سال 1390 تعداد 85 نفر در قالب 23 خانوار در حاجی آباد زندگی می کردند.»[۷].

منابع[ویرایش]

  1. کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران، سازمان نقشه‌برداری کشور
  2. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  3. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  4. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  5. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  6. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394
  7. فرهنگ آبادی های خلخال(خورش رستم،شاهرود،بخش مرکزی وحومه) کیانی ، داود. انتشارات محقق اردبیلی . 1394