فرودگاه کنارک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فرودگاه بین المللی کنارک
  • یاتا: ZBR
  • ایکائو: OIZC
    ZBR در ایران واقع شده
    ZBR
    ZBR
    موقعیت در ایران
خلاصه
نوع فرودگاهنظامی و مسافربری
شهر بکار رفتهکنارک
مکانکنارک، ایران
ارتفاع از سطح دریا۱۳ متر / ۴۳ فوت
مختصات۲۵°۲۶′۳۶″ شمالی ۰۶۰°۲۲′۵۵″ شرقی / ۲۵٫۴۴۳۳۳°شمالی ۶۰٫۳۸۱۹۴°شرقی / 25.44333; 60.38194
نقشه
Map
باندهای فرود
جهت درازا سطح
متر فوت
09R/27L ۳٬۰۰۰ ۹٬۸۴۴ آسفالت
09L/27R ۳٬۸۱۴ ۱۲٬۵۱۴ آسفالت

فرودگاه کنارک (OIZC-ZBR) فرودگاهی در کنارک در شهرستان کنارک است که به دلیل فاصلهٔ حدود ۵۰ کیلومتری با بندر راهبردی چابهار، رفت‌وآمد فراوانی در آن صورت می‌گیرد.این فرودگاه نظامی در دهه ی ۵۰ شمسی توسط آمریکایی ها ساخته شد.

تجهیز این فرودگاه توسط منطقه آزاد چابهار منتفی شده و قرار است که به زودی فرودگاه بین‌المللی چابهار در منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار ساخته شود.

از جمله مشخصه‌های این فرودگاه تفکیک ترمینال پروازهای نظامی و پروازهای داخلی و بین‌المللی می‌باشد. این فرودگاه دارای دو باند پروازی به طول ۱۲۴۱۹ و ۹۰۰۰ پا و به عرض ۱۴۸ پا می‌باشد؛ با این مشخصات امکان نشست و برخاست هواپیمای پهن پیکر از جمله ایرباس ۳۸۰ در آن وجود دارد.

مجوز ارائه خدمات فرودگاهی در فرودگاه کنارک-چابهار نیز بر اساس مصوبه کمیته هوانوردی توسط علی‌رضا جهانگیریان معاون وقت وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت عقاب عسلویه واگذار شده‌است. بر اساس مصاحبه با مسئولان ارشد این شرکت بهره‌بردار تعداد کل پروازهای انجام شده تنها در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ در این فرودگاه بین‌المللی ۸۱ پرواز شامل ۹۵۴۹ مسافر ورودی و ۱۰۷۳۶ مسافر خروجی توسط ۵ شرکت هواپیمایی بوده‌است. در حال حاضر باند پروازی این فرودگاه به منظور برگزاری پروازهای شب، تجهیز شده‌است.با هواپیمایی کیش ایر به شهر دبی پرواز مستقیم دارد.

شرکت‌های هواپیمایی و مقاصد پروازی[ویرایش]

شرکت‌های هواپیماییمقصدهای پروازی
کاسپین تهران
ایران ایر تهران، زاهدان
آسمان مشهد
زاگرستهران، مشهد
معراج تهران
تابانتهران
ایران ایر تورتهران
پارس ایرجهرم
پویاگرگان
وارشتهران، ساری
فلای پرشیاشیراز

منابع[ویرایش]