فرودگاه بجنورد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فرودگاه بجنورد

فرودگاه بجنورد
خلاصه
نوع فرودگاهعمومی
گردانندهدولت
مکانبجنورد، ایران
فرازا از سطح دریا۳٬۴۹۹ فوت / ۱٬۰۶۶ متر
مختصات۳۷°۲۹′۳۵″ شمالی ۰۵۷°۱۸′۳۰″ شرقی / ۳۷٫۴۹۳۰۶°شمالی ۵۷٫۳۰۸۳۳°شرقی / 37.49306; 57.30833
وبگاه
باندهای فرود
جهت درازا سطح
متر فوت
۰۷/۲۵ ۴٬۵۷۰ ۱۴٬۵۰۱ آسفالت
Sources:[۱][۲]

فرودگاه شهدای بجنورد (یاتا:BJB و ایکائو:OIMN) فرودگاهی در شهر بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی است. باند این فرودگاه با طول 4200 متر و عرض 45 متر یکی از طولانی ترین باندهای فرود کشور است. هم‌اکنون سه شرکت هواپیمایی ایران ایر، ماهان و آسمان به مقصد تهران و بالعکس در این فرودگاه پرواز دارند بطوریکه در تمام روزهای هفته حداقل یک پرواز تهران به بجنورد و بالعکس وجود دارد. هواپیمای ایران ایر از نوع ATR، ماهان از نوع BAe 146-300 و آسمان از نوع Fokker100 است.

پس از تشکیل استان خراسان شمالی در سال 1383 به مرکزیت بجنورد شاخصهای پروازی فرودگاه مانند تعداد روزهای پرواز، تعداد پروازها و تعداد مسافر رشد قابل توجهی داشته است. ترمینال جدید فرودگاه بجنورد به مساحت 4600 مترمربع در سال 98 مورد بهره برداری قرار گرفت و جایگزین ترمینال مسافری قدیم به مساحت 1700متر مربع شد. فرودگاه بجنورد با وسعت کنونی 286 هکتار در مجاورت شمال غربی شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی واقع شده است.

این فرودگاه از حدود سال 1327 دارای تاسیسات مختصری بوده و برای اهداف سم پاشی مورد استفاده قرار می گرفته است. در سال 1367 این فرودگاه مجددا طراحی شد و در سال 1371 عملیات اجرایی آن آغاز و در سال 1375 به بهره برداری رسید. فرودگاه بجنورد از زمان بهره برداری تا سال 1384 فرودگاه اقماری فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد محسوب می شد، اما در سال 1385 به عنوان یک فرودگاه مستقل معرفی گردید. پس از سال 1383 و با توجه به تشکیل استان خراسان شمالی به مرکزیت بجنورد شاخصهای پروازی فرودگاه مانند تعداد روزهای پرواز،تعداد پرواز ها و تعداد مسافر رشد قابل توجهی داشته است.

سیستم کمک ناوبری ILS توسط شرکت فرودگاههای کشور در سال 1394 برای این فرودگاه جهت بهبود ایمنی پرواز خریداری شد.

در سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۷۹ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شد و ۳۹٬۳۸۲ نفر مسافر و ۲۱۴٬۶۸۰ کیلوگرم بار از طریق آن جابجا شدند.[۳]

شرکت‌های هواپیمایی و مقصدهای پروازی[ویرایش]

شرکت‌های هواپیماییمقصدهای پروازی
ایران ایر مهرآباد
ماهان مهرآباد
هواپیمایی آسمان مهرآباد

منابع[ویرایش]

  1. Airport information for OIMN[پیوند مرده] from DAFIF (effective October 2006)
  2. Airport information for BJB at Great Circle Mapper. Source: DAFIF (effective Oct. 2006).
  3. «آمار عملکرد فرودگاه‌های کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی و مقایسهٔ آن با سال۲۰۱۵ میلادی». شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران. ۳۰ بهمن ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶.[پیوند مرده]