کبریت توکلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شرکت کبریت توکلی
نوع شرکت سهامی خاص
بنا نهاده

سال ۱۲۹۷ شمسی (۱۰۰ سال)

تبریز
دفتر مرکزی تبریز، ایران
مدیر عامل حسینعلی کبریت‌ساز توکلی
محصولات کبریت
وبگاه وبگاه کبریت توکلی

کبریت توکلی اولین کبریت ایرانی ثبت شده‌است. کبریت توکلی نخستین بار در سال ۱۲۹۷ توسط تقی توکلی در تبریز راه‌اندازی شد.

تاریخچه کارخانه و خانواده توکلی[ویرایش]

تقی توکلی پس از مهاجرت به تبریز با توجه به اینکه در قفقاز با تولید کبریت آشنایی پیدا کرده بود، در سال ۱۲۹۷ یعنی یک قرن پیش اولین کارگاه و کارخانه تولید کبریت را راه‌اندازی کرد و از آن پس به تقی کبریت ساز توکلی شهره شد.

تقی کبریت ساز توکلی برای خرید ماشین آلات به چند کشور از جمله آلمان سفر کرد و در نهایت ماشین آلات به روزی را از این کشور وارد و در سال ۱۳۲۵ کارخانه جدید کبریت سازی توکلی را راه اندازی کرد.

با مرگ تقی توکلی در سال ۱۳۳۷ پسرش محمدتقی که تحصیلکرده آمریکا بود سکان هدایت کارخانه کبریت سازی را در دست گرفت و آن را توسعه داد.

محمدتقی توکلی در سال ۱۳۴۲ به این فکر افتاد که با دورریز چوب‌های کارخانه کبریت سازی، کاری انجام دهد و همین موضوع به راه اندازی نخستین کارخانه نئوپان سازی و کابینت سازی منجر شد.

درسال ۱۳۴۷ محمدتقی توکلی به فکر راه‌اندازی کارخانه ماشین‌سازی در تبریز افتاد و این مهم را به مسئولان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران پیشنهاد داد و در نهایت با تلاش او این کارخانه با همکاری چکسلواکی راه‌اندازی شد.

محمدتقی توکلی در گفت و گویی اعلام کرد کارخانه کبریت سازی توکلی با تولید سالانه ۱۰میلیارد جعبه کبریت، بزرگترین تولیدکننده کبریت در جهان است.[۱]

درگذشت محمدتقی توکلی[ویرایش]

محمدتقی توکلی که پس از پدرش مدیریت این کارخانه را بر عهده داشت متولد ۱۳۱۰ بود و در ۱۸ دی ۱۳۹۷ به علت کهولت سن در ۸۷ سالگی در تبریز درگذشت.[۲]

در ادبیات عامه[ویرایش]

قدمت کبریت توکلی و درج عبارت بی‌خطر بر روی آن باعث شده تا گاهی افراد و اشیاء بی‌خطر و کم‌اثر نیز به کبریت توکلی تشبیه شوند.[۱]

منابع[ویرایش]

پیوند به‌بیرون[ویرایش]

سایت رسمی کبریت توکلی