سید محمد حجازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سید محمد حجازی.jpg
سید محمد حجازی
محل تولد اصفهان
تاریخ تولد ۱۳۳۵
تابعیت  ایران
نیرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
درجه 18- Sartipp-IRGC.png سرتیپ پاسدار
فرماندهی رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران

سید محمد حجازی (زاده ۱۳۳۵ در اصفهان) از فرماندهان سپاه پاسداران است. او از ابتدای انقلاب و با تأسیس سپاه پاسداران به عضویت این نهاد در آمد و تحصیلات دانشگاهی خود را نیز ادامه داد. او اکنون دانشجوی دوره دکترای دانشکده عالی دفاع ملی در رشته مدیریت استراتژیک و عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین است. وی طی حکمی در سال ۱۳۸۶ از جانب آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا به سمت رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.[۱][۲]

مسئولیت‌ها[ویرایش]

از دیگر فعالیت‌های او در سال‌های گذشته می‌توان به حضور وی در مناطق آشوب‌زده کردستان و آذربایجان غربی اشاره کرد. وی همچنین طی سال‌های جنگ ایران و عراق، به امر اعزام نیروهای مردمی پرداخت و مسئول اعزام نیرو به جبهه‌های جنوب بود.

حجازی مدتی نیز مسئولیت ستاد سپاه منطقه دوم کشوری را برعهده داشت. پس از آن جانشین فرمانده سپاه منطقه چهارم کشوری، جانشین قرارگاه عملیاتی سلمان در جبهه‌های میانی و غرب، جانشین فرمانده قرارگاه قدس سپاه تا پایان دوران جنگ ایران و عراق بود. حجازی پس از پایان جنگ، معاون هماهنگ کننده نیروی مقاومت شد.[۲]

تحریم اتحادیه اروپا[ویرایش]

اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله محمد حجازی را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد [۳].

موارد نقض حقوق بشر[ویرایش]

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا ، محمد حجازی رئیس گروه ثارالله تهران و رئیس سابق نیروهای بسیج است. گروه ثارالله نقش اساسی در سرکوب های بعد از انتخابات ۸۸ را داشته است. محمد حجازی مسئول نامه نگاری به وزیر بهداشت و درمان در تاریخ ۵ تیر ۱۳۸۸( ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹) بوده که طی این نامه، خواستار ممنوعیت انتشار اسناد و مدارک پزشکی مصدومین وقایع بعد از انتخابات سال ۸۸ شده است[۴][۵].

؟

منابع[ویرایش]