سید محمد حجازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سید محمد حجازی.jpg
سید محمد حجازی
محل تولد اصفهان
تاریخ تولد ۱۳۳۵
تابعیت  ایران
نیرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
درجه 18- Sartipp-IRGC.png سرتیپ پاسدار
فرماندهی رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران

سید محمد حجازی (زاده ۱۳۳۵ در اصفهان) از فرماندهان سپاه پاسداران است. او از ابتدای انقلاب و با تأسیس سپاه پاسداران به عضویت این نهاد در آمد و تحصیلات دانشگاهی خود را نیز ادامه داد. او اکنون دانشجوی دوره دکترای دانشکده عالی دفاع ملی در رشته مدیریت استراتژیک و عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین است. وی طی حکمی در سال ۱۳۸۶ از جانب آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا به سمت رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.[۱][۲]

مسئولیت‌ها[ویرایش]

از دیگر فعالیت‌های او در سال‌های گذشته می‌توان به حضور وی در مناطق آشوب‌زده کردستان و آذربایجان غربی اشاره کرد. وی همچنین طی سال‌های جنگ ایران و عراق، به امر اعزام نیروهای مردمی پرداخت و مسئول اعزام نیرو به جبهه‌های جنوب بود.

حجازی مدتی نیز مسئولیت ستاد سپاه منطقه دوم کشوری را برعهده داشت. پس از آن جانشین فرمانده سپاه منطقه چهارم کشوری، جانشین قرارگاه عملیاتی سلمان در جبهه‌های میانی و غرب، جانشین فرمانده قرارگاه قدس سپاه تا پایان دوران جنگ ایران و عراق بود. حجازی پس از پایان جنگ، معاون هماهنگ کننده نیروی مقاومت شد.[۲]

تحریم اتحادیه اروپا[ویرایش]

اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله محمد حجازی را به دلیل عضویت موثر در سپاه پاسداران، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد و در لیست تحریم ها قرار دارند.[۳].

موارد نقض حقوق بشر[ویرایش]

حجازی از نیروهای موثر سپاه پاسداران است. حجازی توانمندی بالایی در مدیریت و تحلیل جنگ های نامنظم دارد و نقش موثری در مدیریت بحران های سیاسی نظامی داشته است.[۴][۵].

؟

منابع[ویرایش]