احمد سالک کاشانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از احمد سالک)
پرش به: ناوبری، جستجو
احمد سالک(۱۳۹۴ خورشیدی)

احمد سالک کاشانی، از اعضای جبهه پایداری، در خانواده‌ای روحانی متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را تا اخذ مدرک دیپلم ریاضی پیش گرفت و در کنار آن به صورت همزمان به تحصیل علوم حوزوی نیز همت گماشت. وی پس از درگذشت پدرش محمود سالک کاشانی، جهت ادامه تحصیلات علوم دینی به حوزه علمیه زرین شهر اصفهان و سپس به قم هجرت نمود. وی فعالیت‌های سیاسی خودش را از دوران دبیرستان مصادف با درگذشت سید حسین طباطبایی بروجردی و در کنار مبارزات پدرش در قالب شبکه هائی تحت نظر سید محمد بهشتی آغاز نمود.

وی نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی است.


به دنبال حضور بدون حجاب، درسا درخشانی شطرنج‌باز ۱۸ ساله ایرانی در تورنمنت جبل‌الطارق و مسابقه دادن برادر درسا، برنا درخشانی با حریف اسرائیلی، احمد سالک، نماینده مجلس ایران خواهان برخورد دستگاه‌های امنیتی با رئیس فدراسیون شطرنج شد [۱].

سوابق مبارزاتی[ویرایش]

به گفته خودش در سال‌های ۱۳۴۶ تا ۱۳۴۸ دوران دبیرستان در شبکه‌های مبارزاتی که تحت نظرسید محمد بهشتی بود در یک هسته ۵ نفره فعالیت‌های ضد حکومت شاهنشاهی را در جلسات مخفی در منازل اداره می‌کرد. در سال‌های ۱۳۵۲ به بعد پنج بار توسط ساواک در شهرکرد، بروجرد، داران، میمه، و... دستگیر شد اما موفق به فرار شد. سالک در سال ۱۳۵۴ در شهر آباده دستگیر شد و به زندان عادل آباد شیراز و سپس به کمیته مشترک ضد خرابکاری منتقل شد.

ادعای شکنجه[ویرایش]

وی همچنین ادعا می‌کند که در زندان شیراز مأموران ساواک وی را شکنجه داده‌اند.[۲] و یکی از شکنجه گران ضربه‌ای به سرش وارد کرد.[۳]

سوابق تحصیلی[ویرایش]

سال آغاز تحصیل: ۱۳۴۷–۱۳۴۸ مقدمات دروس حوزه را آغاز کردم. در مدرسه صدر خواجو حجره داشتم و مشغول تحصیل بودم و بعد از گرفتن دیپلم مدتی مدید در مدرسه علمیه زرین شهر بودم. سطح: پس از فوت آیت الله حاج شیخ محمود سالک کاشانی، پدر بزرگوارم، با مشورت علماء اصفهان برای ادامه تحصیلات حوزوی عازم شهر مقدس قم شدم، و دروس سطوح مختلف را در محضر اساتید همچون مرحوم آیت الله سید ابوالفضل موسوی، آیت الله فاضل لنکرانی (کفایه جلد اول)، آیت الله مشکینی، حجت الاسلام و المسلمین آقای مسعودی، آیت الله مظاهری و حاج آقای حسن بهشتی نژاد، آیت الله گرگانی، بنی فضل و آیت الله خزعلی و... خارج: توفیق داشتم، ولو مدت کوتاهی بود، از درس خارج فقه آیت الله گلپایگانی، آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله خزعلی فراگیری فن علم تفسیر قرآن، آیت الله مشکینی، بهره ببرم محل تحصیل به ترتیب: حوزه علمیه اصفهان (مدرسه صدر خواجو) حوزه علمیه زرین شهر (در مدیریت حوزه) حوزه علمیه قم (مدرسه آیت الله مرعشی نجفی در چهار مردان و سپس در خیابان ارم، و بالاخره در مدرسه فیضیه و در مدرسه حجتیه) و در منزل اجاره‌ای و... به حمدالله تا کنون تحصیل در علوم حوزوی را رها نکرده‌ام و سال هاست که در درس خارج فقه مقام رهبری تلمذ دارم؛ و در فصت‌های کوتاهی که در اختیار دارم به صورت مقطعی به تدریس در حوزه و دانشگاه نیز اهتمام دارم.[نیازمند منبع]

نمایندگی مجلس[ویرایش]

احمد سالک پنج دوره نمایندگی مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی (دوره‌های اول- سوم- چهارم - نهم - دهم) را برعهده داشته است.

دوره تعداد آرا درصد
دوره اول ۱۸۴٬۲۲۹ ۴۳٫۵۰
دوره سوم
دوره چهارم
دوره نهم ۱۶۹٬۶۷۷ ۲۷٫۶۱
دوره دهم ۱۷۶٬۸۰۷ ۲۶

سوابق اجرایی و مدیریتی[ویرایش]

 • فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اصفهان در سال ۱۳۵۸
 • فرمانده بسیج مستضعفین کل کشور در سال‌های ۱۳۵۹ و ۱۳۶۰
 • فرمانده کمیته انقلاب اسلامی کشور از سال ۱۳۶۴ الی ۱۳۶۶
 • نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه پاسداران از سال ۱۳۶۹ الی ۱۳۷۹
 • نماینده ولی فقیه در سازمان حفاظت و اطلاعات کل سپاه از سال ۱۳۸۰ الی ۱۳۸۵
 • عضو شورای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم
 • مشاور رئیس جمهور در دولت نهم
 • عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز از سال ۱۳۷۶ تا کنون
 • سخنگوی جامعه روحانیت مبارز از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۱
 • عضو هیئت منصفه دادگاه ویژه روحانیت از سال ۱۳۹۱
 • رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نهم
 • عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی
 • نائب رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم
 • نائب رئیس فراکسیون روحانیون مجلس نهم

منابع[ویرایش]