پرواز با لباس بالدار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پرواز با وینگسوت (wingsuit)

یا همان لباس خفاشی و بالدار ورزشی بسیار هیجان انگیز است که افراد با استفاده از لباسی که دارای طراحی مخصوص و سطح مقطع بالا می باشد آن را انجام می دهند. وینگسوت در سال ۱۹۹۰ در آمریکا با افزودن سطح مقطعی پارچه ای بین بازوها و بدن طراحی و استفاده شد و استفاده کنندگان از آن را مردان پرنده birdman نامیدند.

ورزشکاران وینگسوت می توانند از هر ارتفاعی که توانایی و مهارت آن را داشته باشند به پرواز درآمده و در انتها برای لند کردن چتر خود را باز کنند. آنها می توانند از هواپیما، هلیکوپتر، بالن، صخره، پل، کوه ها، پاراگلایدر یا هر وسیله ای که به آنها ارتفاع لازم و امن را بدهد استفاده کنند.

انواع وینگسوت[ویرایش]

وینگسوت ها دارای عملکرد ها و طراحی های متنوعی در سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته هستند که موجب می شود ورزشکاران دایره بازی از انتخاب را داشته باشند. برخی از این عملکردها عبارتند از وینگسوت مسافت، وینگسوت آکروباتیک و مانور، وینگسوت بیس جامپ و غیره.

تاریخچه وینگسوت[ویرایش]

اولین تلاش ثبت شده برای ساخت وینگسوت در سال ۱۹۱۲ توسط  مرد ۳۳ ساله ای به نام فرانز ریچلت  بود که تلاش کرد با لباسی که ساخته بود از برج ایفل بیرون پریده و پرواز کند.

او برای اینکه بپرد به حراست برج ایفل به دروغ گفت که قرار است اختراع خود را با استفاده از یک دامی (وسیله آزمایشی) تست نماید. وی زمان زیادی را روی برج ایستاد ولی در نهایت خود از لباس وینگسوتش استفاده کرد. اختراع وی به خوبی عمل نکرد و به محض برخورد با زمین کشته شد.

وینگسوت های مدرن[ویرایش]

در سال ۱۹۹۹ اولین وینگسوت های مدرن که برای پرواز امن باشند به طور تجاری تولید شدند و در اختیار علاقمندان قرار گرفتند. بیرون پریدن از هواپیما و دیگر وسیله ها دارای تکنیک های خاصی است که ورزشکار ملزم به رعایت همه نکان ایمنی آنهاست. طراحی و سطح مقطع وینگ سوت های مدرن باعث میشود تا ورزشکار بتواند مسافت بیشتری را طی کرده و در عوض کاهش ارتفاع کمتری داشته باشد. کنترل و تعویض جهت پرواز با شکل بدن ورزشکار نسبت به زاویه پرواز انجان می شود. ورزشکاران هنگام استفاده از وینگسوت از چتر، ارتفاع سنج و حتی جی پی اس هم استفاده می کنند.

وینگسوت در ایران[ویرایش]

سالهای زیادی نیست که این ورزش وارد ایران شده است و افراد زیادی آن را انجام نمی دهند ولی افراد مشهور ایرانی این رشته ورزشی آقایان مهدی حبیبی، مهدی نقدی پری، رحیم هژیر  هستند .

به طور کل پرواز با وینگسوت ورزشی بسیار هیجان انگیز است که در صورت عدم رعایت ایمنی و نداشتن مهارت کافی بسیار خطرناک بوده و ممکن است باعث مرگ شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

چتربازی و سقوط آزاد

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]