دیواره‌نوردی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

به نوعی از ورزش سنگنوردی (یا صخره نوردی) گفته می‌شود که در آن صعود بیش از یک طول طناب (یک طول طناب معمولاً ۵۰ متر است) است. دیواره‌نوردی خود دارای انواع متفاوتی از قبیل صعود مصنوعی و صعود طبیعی (یا کلاسیک) است. این سبک‌ها از لحاظ نوع حمایت‌های میانی و میزان اتکای صعودکننده به ابزارها یا توان بدنی خود از هم متمایزند. پارک ملی یوسیمیتی یکی از مشهورترین مکان‌های دیواره‌نوردی می‌باشد.

دیواره‌های ایران[ویرایش]

معروف‌ترین دیواره‌های ایران:

  • علم کوه (در دو بخش شمالی و غربی) این دیواره در استان مازندران- کلاردشت قرار دارد. این دیواره به ارتفاع تقریبی ۴۵۰ متر به قله علم کوه که دومین قله بلند ایران (۴۸۵۰ متر) منتهی می‌شود. از مسیرهای معروف دیواره شمالی علم کوه می‌توان به لهستانی‌ها (۴۸، ۵۰ و ۵۲) - روست علایی - فرانسوی‌ها - آرش - همدانی‌ها - اراکی‌ها اشاره کرد.
  • بیستون این دیواره در استان کرمانشاه قرار دارد و ۱۲۰۰ متر ارتفاع دارد؛ و از مسیرهای معروف آن می‌توان به جانپناه - کام اژدها - هاری روست - منصور علایی اشاره کرد.
  • یافته این دیواره ۳۰۰ تا ۴۰۰ متری در استان لرستان و دوازده کیلومتری شهر خرم آباد قرار دارد. از مسیرهای معروف آن می‌توان به مانا - آریا اشاره کرد.
  • لجور فراز - دیدار و تولد از جمله مسیرهای معروف این دیواره هستند.
  • اخلمد این دیواره در استان خراسان رضوی و شهرستان مشهد قرار دارد. سفید - آشیانه - سعید از مسیرهای معروف این دیواره هستند.
  • پلخواب این دیواره در استان البرز قرار دارد و پرترددترین دیواره ایران است. مسیرهای معروف آن: سی سخت - چکش - برونو - اچ - چکاد - آرزو - یاد یاران - ایران سوئیس

منابع[ویرایش]