انقلاب فوریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
انقلاب فوریه
بخشی از انقلاب روسیه (۱۹۱۷)
Patrol of the October revolution.jpg
کارگران مسلح و سربازان در حال اسکورت کردن پلیس‌های اسیر شده
زمان ۸ تا ۱۲ مارس ۱۹۱۷
مکان پتروگراد، روسیه
نتیجه پایان حکومت پادشاهی در روسیه و روی کار آمدن دولت موقت
جنگندگان
 امپراتوری روسیه انقلابیون
فرماندهان
امپراتوری روسیه نیکولای دوم الکساندر کرنسکی و برخی دیگر

انقلاب فوریه (به روسی: Февральская революция)، نخستین گام از دو انقلاب در ۱۹۱۷ با محوریت پتروگراد (سن پترزبورگ کنونی) بود که در ماه مارس (اواخر فوریه در گاه‌شماری ژولینی) در روسیه اتفاق افتاد. از نتایج اولیه و اصلی این انقلاب، کناره‌گیری تزار نیکلای دوم و پایان یافتن حکومت سلسلهٔ رومانو و امپراتوری روسیه بود. پس از آن، دولتی موقت تحت تسلط گئورگی لوو تشکیل شد. این دولت، حاصل اتحاد لیبرال‌ها و سوسیالیست‌هایی بود که خواهان اصلاحات سیاسی بودند و با برگزاری انتخابات دموکراتیک، قوه مجریه و مجلس موکلان را تشکیل دادند. در عین حال، سوسیالیست‌ها شورای پتروگراد را ایجاد کردند که به موازات دولت موقت در روسیه حکومت می‌کرد.

شیوع این انقلاب در روسیه ظاهری خودجوش دارد و بدون تبعیت از رهبریِ فرد یا گروه و تفکری خاص بروز کرد. روسیه در دوران انقلاب فوریه از مشکلات اقتصادی و اجتماعی بسیاری رنج می‌برد که با فشار جنگ جهانی اول آمیخته بود. «شورشیان نان» و اعتصاب‌کنندگان مراکز صنعتی با ملحق شدن به سربازانِ ناراضی از شرایط پادگان‌ها به خیابان‌ها ریختند. با هرچه بیشتر گریختن سربازان و کمبود نیروهای نظامی وفادارتر به امپراطوری و حضور آنها در جبهه، پتروگراد به مرور در آنارشی فرورفت و حکومت تزاری روسیه را به سمت سرنگونی سوق داد.

به دنبال انقلاب فوریه، در همان سال انقلاب اکتبر نیز رخ داد که باعث سرنگونی دولت موقت و روی کار آمدن بلشویکها و تغییر در ساختار اجتماعی روسیه شد و مسیر اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی را هموار کرد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. "February Revolution." Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Encyclopædia Britannica, 2011. Web. 30 Sep. 2011. <http://www.britannica.com/EBchecked/topic/888782/February-Revolution>.