آناستازیا نیکولائونا رومانوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آناستازیا نیکولائونا رومانوا
زادروز ۱۸ ژوئن ۱۹۰۱(1901-06-18)
پترگوف ، سن پترزبورگ ، امپراتوری روسیه
درگذشت ۱۷ ژوئیه ۱۹۱۸ میلادی (۱۷ سال)
یکاترینبورگ ، جمهوری شوروی فدراتیو سوسیالیستی روسیه
ملیت روسی

شاهزاده آناستازیا (به انگلیسی: Grand Duchess Anastasia Nikolaevna of Russia) (به روسی: Великая Княжна Анастасия Николаевна Романова, Velikaya Knyazhna Anastasiya Nikolayevna Romanova)، تولد و مرگ (۱۷ ژوئیه ۱۹۱۸- ۱۸ ژوئن ۱۹۰۱) کوچکترین دختر نیکلای دوم تزار روسیه بود. شایعه‌های احتمالی فرار این دختر تا زمان مرگش باقی‌ماند و آرامگاه او تا پایان کمونیست ناشناخته ماند.

زمانی که آناستازیا به جهان پا گذشت، والدین این خانواده گسترده از این که چهارمین فرزند آن‌ها نیز دختر بود ناراحت بودند. گفته شده که نیکلای دوم برای آماده کردن خودش برای دیدن این دختر تازه بدنیا آمده، دست به یک راه‌پیمایی طولانی زد. یکی از معنای آناستازیا پاره کردن زنجیر یا فرار از زندان می‌باشد.

آناستازیا و خواهر بزرگتر پیش از خودش ماریا به نام جفت کوچک شناخته می‌شدند. این دو خواهر مدت‌های طولانی را با هم بسر می‌بردند.

برخلاف روحیه خوب آناستازیا وی ضعف جسمانی داشته و از بیماری بونیون، بیرون‌زدگی مفصل انگشت شست پا در هر دو پا رنج می‌برده‌است.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Grand Duchess Anastasia Nikolaevna of Russia," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed January 4, 2012).