پرش به محتوا

حزب انقلاب ملی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حزب انقلاب ملی

National Revolutionary Party
رهبرمحمد داوود خان
بنیان‌گذاری۱۹۷۴ (۱۹۷۴)
انحلال و برچینش۱۹۷۸ (۱۹۷۸)
ستادکابل
مرام سیاسیملی‌گرایی پشتون
پشتون‌سازی
اقتدارگرایی
جمهوری‌خواهی
ترقی‌خواهی
سکولاریسم
طیف سیاسیخیمه بزرگ

حزب انقلاب ملی یک حزب سیاسی در جمهوری افغانستان بود. این حزب در سال ۱۹۷۴ توسط رئیس‌جمهور محمد داوود خان، که کنترل افغانستان را از بچهٔ کاکایش (پسرعمویش)[۱] و در دههٔ ۱۹۷۰ میلادی تصمیم به سرنگونی شاه گرفت.[۲] پادشاه محمد ظاهرشاه در کودتایی بی‌خون در سال ۱۹۷۳ به‌دست گرفته بود، تأسیس شد.[۳]

تاریخچه[ویرایش]

این حزب در تلاشی توسط داوود برای جلب حمایت مردمی از رژیم جمهوری‌خواهش تشکیل شد. داوود همچنین قصد داشت این حزب حمایت از حزب دموکراتیک خلق افغانستان را در افغانستان تضعیف کند، حزبی که در واقع به او در رسیدن به قدرت در سال ۱۹۷۳ کمک کرده بود. برای این منظور، حزب در پی آن بود که یک سازمان چتر برای همه جناح‌های ترقی‌خواهی در افغانستان باشد. به منظور کمک به حزب در تلاش برای جلب حمایت، سایر احزاب سیاسی ممنوع شدند.

این حزب توسط کمیته مرکزی متشکل از سرلشکر غلام حیدر رسولی، وزیر دفاع سید عبدالله، وزیر دارایی عبدالمجید و پروفسور عبدالقیوم اداره می‌شد.

این حزب از انقلاب ثور در آوریل ۱۹۷۸ جان سالم به در نبرد که شاهد سرنگونی و مرگ داوود و خانواده‌اش و به قدرت رسیدن حزب کمونیست دموکراتیک خلق افغانستان بود.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. Edwards, David (2 April 2002). Before Taliban: Genealogies of the Afghan Jihad. University of California Press. ISBN 978-0-520-22861-0.
  2. Dil, Shaheen F (June 1977). "The Cabal in Kabul: Great-Power Interaction in Afghanistan". American Political Science Review. 71 (2): 468–476. doi:10.1017/S0003055400267397. Retrieved 4 April 2017.
  3. «DAOUD'S REPUBLIC, JULY 1973- APRIL 1978» [«جمهوری داوود» از جولای ۱۹۷۳ تا آوریل ۱۹۷۸]. کتابخانه کنگره ایالات متحده. http://countrystudies.us. دریافت‌شده در ۲۷ مه ۲۰۱۷. پیوند خارجی در |ناشر= وجود دارد (کمک)
  4. «غنی دستور داد برای سردار محمد داوود آرامگاه ساخته شود». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۹ فوریه ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۷ مه ۲۰۱۷.