حزب سوسیال دموکرات آلمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

حزب سوسیال دموکرات آلمان (به آلمانی: SPD – Sozialdemokratische Partei Deutschlands) دیرپاترین حزب سیاسی آلمان و احتمالاً پس از حزب محافظه کار انگلستان، دومین حزب قدیمی جهان است (ادعای اولین بودن هم هست. دعاوی بین دو حزب فراوان است) و در تاریخ ۲۳ ماه مه ۲۰۱۳ سال‌گرد ۱۵۰ سالگی‌اش را جشن گرفت. سازمان های پیشین و بنیان گذار این حزب "انجمن عمومی کارگران آلمان"، تاسیس ۱۸۶۳ و "حزب سوسیال دموکراتی کارگران"، تاسیس ۱۸۶۹ بودند. این حزب با برنامه های تقریباً ده سالانه فعالیت میکند که معمولاً به اسم شهری نامیده میشوند که کنگره عمومی آن سال در آنجا برگزار شده... برنامه آیزناخ، برنامه گوتا، برنامه هامبورگ و غیره. در این برنامه ها خط مشی حزب برای سالهای آینده معرفی میشود. این حزب نقش بسیار موثری در براندازی دستگاه سلطنت آلمان و اعلام جمهوری در سال ۱۹۱۸ ایفا کرد.

حزب سوسیال دموکرات آلمان در دوران پس از جنگ جهانی دوم سه صدر اعظم در راس کشور آلمان داشته: ویلی برانت، هلموت اشمیت و گرهارد شرودر.

این حزب که تشکیل آن ریشه در حرکت های کارگری دارد، سابقاً حزبی با سیاست‌های کاملاً سوسیالیستی به شمار می‌آمد (و هنوز عضوی از انترناسیونال سوسیالیست است)، اما در گذشته نزدیک و به خصوص در دورهٔ صدارت گرهارد شرودر تا حدودی سیاست‌های نئولیبرالیستی را اتخاذ کرد، اما همچنان به اصول سوسیال دموکراسی پایدار است. اعضای زیر ۳۵ سال این حزب میتوانند در سازمان جوانان سوسیال دموکرات عضو بوده و فعالیت کنند. هم اکنون دبیرکل این حزب یک ایرانی تبار بنام یاسمین فهیمی است.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Social Democratic Party of Germany». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی ، بازبینی‌شده در ۹ ژوئیهٔ ۲۰۰۶.