اتحاد ۹۰/سبزها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Bündnis 90 - Die Grünen

ائتلاف ۹۰/سبزها (به آلمانی: Bündnis 90/Die Grünen) حزبی سیاسی در کشور آلمان است که در سال ۱۹۹۳ با ائتلاف حزب سبز آلمان و ائتلاف ۹۰ تشکیل شد. حزب سبز آلمان در سال ۱۹۸۰ در آلمان غربی تاسیس شده و ائتلاف ۹۰ هم در سال‌های ۱۹۸۹-۱۹۹۰ در آلمان شرقی بنیان‌گذاری شده بود.

این حزب که معمولاً با نام حزب سبز آلمان شناخته می‌شود، از موفق‌ترین و معروف‌ترین حزب‌های محیط‌زیست‌گرای جهان بوده است و بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ همراه با حزب سوسیال دمکرات در دولت ائتلافی آلمان حضور داشت. ائتلاف ۹۰/سبزها در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۳ با ۸.۴ درصد آراء موفق به کسب ۶۳ کرسی از مجموع ۶۳۰ کرسی نمایندگی بوندستاگ، پارلمان فدرال آلمان، شد. در انتخابات سال ۲۰۰۹ پارلمان اروپا هم ۱۲.۴ درصد آراء مردم آلمان به این حزب اختصاص یافته و ۱۴ کرسی از ۹۹ کرسی آلمان در پارلمان اروپا به حزب سبز رسید.

تأسیس[ویرایش]

این حزب از اتحاد دو حزب کوچک‌تر ایجاد شد:

  • سبزها: در ۱۹۸۰ حزبی با نام "سبزها" در آلمان غربی (در کارلسروهه) تأسیس شد. با به هم پیوستن جنبش‌های گوناگونی از قبیل: جنبش ضد انرژی هسته‌ای، جنبش‌های صلح‌خواهانه و جنبش‌های مدافع حقوق زنان در آلمان‌غربی پیشین، این حزب به‌وجود آمد.
  • ائتلاف ۹۰: در ۱۹۸۹ و ۱۹۹۰ گروه‌های مختلفی در آلمان شرقی گرد هم آمدند و "ائتلاف ۹۰" را بنیان گذاشتند.

در سال ۱۹۹۳ و پس از اتحاد دو آلمان، "ائتلاف ۹۰" و "سبزها" به هم پیوستند تا "ائتلاف ۹۰/سبزها" تشکیل شود.

اهداف[ویرایش]

حفاظت از محیط زیست، تحمل و همزیستی مسامت‌آمیز در یک جامعهٔ چندفرهنگی از جمله اصول بنیادین این حزب هستند که خط‌مشی و سیاست حزب بر آن‌ها استوار است.

پیشینهٔ حکومتی[ویرایش]

ائتلاف ۹۰/سبزها از ۱۹۹۸ تا اکتبر ۲۰۰۵ بخشی از دولت ائتلافی آلمان بود. همچنین حکومت استان بادن-وورتمبرگ هم‌اکنون توسط این حزب اداره می‌شود.[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. ویکی‌پدیای آلمانی