بوئینگ ئی-۳ سنتری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Usaf.e3sentry.750pix.jpg

بوئینگ ئی-۳ سنتری (به انگلیسی: Boeing E-3 Sentry) یک هواپیمای آواکس (سیستم هشدار زودهنگام و کنترل هوایی) آمریکایی است که در دهه ۱۹۷۰ برای نظارت، فرماندهی عملیات، کنترل، تنظیم عملیات و ارتباط با ارگانها به طور شبانه روزی و در هر گونه شرایط جوی طراحی شده است.

نخستین فروند از این هواپیمای آواکس که بر اساس هواپیمای ترابری و مسافربری بوئینگ ۷۰۷ ساخته شده، در مارس ۱۹۷۷ به نیروی هوایی آمریکا تحویل داده شد. از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۲ در خط تولید شرکت دفاع، فضا و امنیت بوئینگ قرار داشت و در مجموع ۶۸ فروند از آن ساخته شده و در خدمت نیروی هوایی کشورهای ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، عربستان سعودی و نیروهای ناتو قرار گرفته‌است. حکومت ایران اولین مشتری خارجی این هواپیما بود که در سال ۱۹۷۷ سفارش خرید هفت فروند از آن را داده بود اما با وقوع انقلاب ۱۳۵۷ این قرارداد لغو شد.[۱]

رادارهای ئی-۳ در شرکت وستینگهاوس طراحی و ساخته شده است. رادار پالس داپلر این هواپیمای آواکس قدرت شناسایی پرنده‌های ارتفاع پایین را از مسافتی بیش از ۴۰۰ کیلومتر دارد و ارتفاع متوسط و بالا را از ۶۵۰ کیلومتری دارد. نیروی پیشرانه این هواپیما از ۴ موتور توربوفن پرت اند ویتنی TF33-PW-100A تامین می‌شود و برد عملیاتی آن ۷۴۰۰ کیلومتر معادل هشت ساعت پرواز است. وزن خالی این هواپیما بیش از ۷۳ و حداکثر وزن برخاست آن بیش از ۱۵۷ تن است و حداکثر سرعت آن به ۸۵۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد. هر فروند از این هواپیما بر اساس دلار سال ۱۹۹۸ حدود ۲۷۰ میلیون دلار قیمت داشته که حدوداً معادل قیمت ۱۰ فروند جنگنده برتری هوایی اف-۱۵ است.

منابع[ویرایش]

  1. علیرضا ازغندی، روابط خارجی ایران (۱۳۲۰-۱۳۵۷)، تهران: قومس، ۱۳۸۴ پنجم، ص ۳۴۳

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «E-3 Sentry»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۱ ژولای ۲۰۰۹).