بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس
Color Photographed B-17E in Flight.jpg
بوئینگ بی-۱۷ای
نوع هواپیما بمب افکن سنگین
بمب افکن راهبردی
کشور سازنده  ایالات متحده آمریکا
شرکت سازنده بوئینگ
نخستین پرواز ۲۸ ژوئیه ۱۹۳۵
تاریخ رونمایی آوریل ۱۹۳۸
بازنشستگی ۱۹۶۸ (در نیروی هوایی برزیل)
وضعیت کنونی بازنشسته
بکارگیرنده (ها) تفنگداران هوایی ارتش ایالات متحده(USAAC)
تی دبلیو ای
نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا
آغاز ساخت ۱۹۳۶-۱۹۴۵
تعداد ساخته‌شده ۱۲،۷۳۱[۱]
بهای هر فروند ۲۳۸٬۳۲۹ دلار امریکا [۲]
توسعه یافته به بوئینگ ۳۰۷

بوئینگ بی-۱۷ فلایینگ فورترس (به انگلیسی: Boeing B-17 Flying Fortress) یک هواپیمای بمب افکن سنگین چهار موتوره است که در دهه ۱۹۳۰ میلادی برای تفنگداران هوایی ارتش ایالات متحده امریکا (USAAC) (در آن هنگام) ساخته شد. در آن هنگام رقابتی میان شرکت‌های هواپیمایی داگلاس و مارتین برای بستن قرارداد ساخت ۲۰۰ بمب افکن درگرفته بود، در این میان بوئینگ با عملکردی بهتر از دو رقیب و بیش از چشم داشت‌های تفنگداران هوایی به این قرارداد ورود پیدا کرد. با این حال بوئینگ قرارداد را باخت چراکه نمونه نخستین ساخته شده سقوط کرد. نیروی تفنگداران دریایی تحت تأثیر طراحی بوئینگ قرار گرفتند و ۱۳ فروند بی-۱۷ بیشتر را برای ارزیابی بیشتر سفارش دادند. از زمان معرفی این هواپیما در سال ۱۹۳۸، بی-۱۷ فلایینگ فورترس طراحی‌های بیشماری را به خود دیده است.

بی-۱۷ در درجه اول به دست نیروی هوایی ارتش ایالات متحده (USAAF) در نبردهای دقیق در روشنایی روز برای بمباران راهبردی در جنگ جهانی دوم علیه اهداف صنعتی و نظامی آلمان به کارگرفته شد. یگان هشتم نیروی هوایی ایالات متحده مستقر در بسیاری از پایگاه‌های هوایی در جنوب انگلستان از جمله پایگاه تروپ ابوتس و یگان پنجم نیروی هوایی ایالات متحده مستقر در ایتالیا، با بسیاری از واحدهای مستقر در پایگاه‌های موجود در اطراف فوجیا، کامل‌کننده بمباران شب هنگام مناطقی در عملیات پوینت بلنک بودند تا در حفظ و نگه داشت برتری هوایی در شهر ها، کارخانه‌ها و میدان‌های نبرد در غرب اروپا برای آماده‌سازی عملیات ارباب (Operation Overlord) کمک کرده باشند. بی-۱۷ همچنین به میزان کمتر در جنگ در اقیانوس آرام که در آن حملات علیه حمل و نقل و فرودگاه‌های ژاپن انجام می شد مشارکت داشت.

از زمان آغاز به کار این هواپیما، پیش از جنگ، تفنگداران هوایی ارتش ایالات متحده (که بعدها به نیروی هوایی ارتش ایالات متحده دگرگون گشت) این هواپیما را به عنوان یک اسلحه راهبردی خریداری نمود، یک هواپیمای همه چیز توان، با توانایی پرواز در ارتفاع بالا، یک بمب افکن برد بلند، که می‌توانست از خود دفاع کند و با وجود خسارت دیدن در میدان نبرد می‌توانست به خانه باز گردد. این هواپیما به سرعت جایگاهی اسطوره‌ای پیدا کرد و داستان‌ها و عکس‌های هواپیماهای بی-۱۷ که از خسارات میدان جنگ جان سالم به در برده بودند به‌طور گسترده پخش شد و وضعیت نمادین آن افزایش پیدا کرد. با مقدار سقف پروازی فراتر از هر هم رده عصر خود، بی-۱۷ جایگاه خود را به عنوان یک سیستم سلاح مؤثر استوار کرد، بی-۱۷ بیش از هر هواپیمای دیگر ایالات متحده در جنگ جهانی دوم بمب پرتاب کرد، از ۱،۵ میلیون تن بمبی به دست هواپیماهای ایالات متحده بر فراز آلمان و مناطق اشغالی ریخته شد، ۶۴۰،۰۰۰ تن از هواپیمای بی-۱۷ پرتاب شد.[۳]

تا سپتامبر ۲۰۱۱، ۱۳ فروند از این هواپیما که در شرایط مناسب برای پرواز قرار داشتند باقی‌مانده بود، همراه با ده تن اسکلت بدنه که یا در انبار یا به حالت ایستا برای نمایش قرار داشتند.

پانویس[ویرایش]

  1. Yenne 2006, p. 8
  2. باورز، پیتر ام. [[[شماره استاندارد بین‌المللی کتاب|شابک]] ‎۰−۹۱۳۱۹۴−۰۴−۲ «فورترس در آسمان»] مقدار |نشانی بایگانی= را بررسی کنید (کمک). Sentry Books Inc. بایگانی‌شده از [گرانادا هیلز، کالیفرنیا اصلی] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک) در ۱۹۷۶.
  3. Yenne 2005, p. 46