پی-۲۶ پی شوتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Boeing P-26A USAF.jpg

بوئینگ پی-۲۶ (به انگلیسی:Boeing P-۲۶) جنگنده‌ای آمریکایی است که توسط شرکت بوئینگ ساخته می‌شد و نحستین جنگدهٔ آمریکایی با بدنهٔ تمام فلزی به شمار می‌رود. این جنگنده برای اولین بار در ۲۰ مارس ۱۹۳۲ میلادی به پرواز درآمد.

تاریخچه[ویرایش]

شرکت بوئینگ در سال ۱۹۳۱ میلادی برنامهٔ ساخت جنگندهٔ پی-۲۶ بر روی موتورهای مطمئن Pratt and Whitney R-۱۳۴۰ را به ارتش آمریکا ارائه داد. نخستین نمونهٔ آزمایشی این هواپیما در کمتر از ۹ هفته ساخته شد و در ۲۰ مارس ۱۹۳۲ به پرواز درآمد. ارتش آمریکا تعداد زیادی از این جنگنده را سفارش داد که بزرگترین سفارش هواپیماهای جنگنده تا آن زمان برای آمریکا بود. در سال ۱۹۳۴ پس از اینکه جنگدهٔ پی-۲۶ به خدمت ارتش آمریکا درآمد چند تغییر در این هواپیما برای بهبود آن داده شد. پی-۲۶ تا سال ۱۹۴۲ در ارتش آمریکا به کار گرفته می‌شد. چین از سال ۱۹۳۴ آغاز به خریدن این جنگنده کرد و از آن در مقابله با هواپیماهای جنگی ژاپنی که پیاپی به چین حمله می‌کرندن استفاده کرد. این هواپیما همچنین نخستین جنگندهٔ کشور گواتمالا بود که تا سال ۱۹۵۵ در خدمت ارتش آن کشور بود.

ویژگی‌ها[ویرایش]

پی-۲۶ تا سال ۱۹۳۸ سریعترین جنگنده بود و به خاطر سبکی و توان مانور بالا مورد علاقهٔ خلبانان بود. این هواپیما می‌توانست به سرعت ۳۶۵ کیلومتر در ساعت برسد که ۲۰٪ سریعتر از جنگنده‌های همدورهٔ خود بود.

منابع[ویرایش]

Francis, Crosby, Gevechtsvliegtuigen, ISBN 90-5920-083-7