بوئینگ کی‌سی-۱۳۵ استراتوتانکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کی‌سی-۱۳۵ استراتوتانکر در حال سوخت‌رسانی به یک اف-۱۵سی
شش فروند کی‌سی-۱۳۵ استراتوتانکر آماده برای برخاستن

کی‌سی-۱۳۵ استراتوتانکر (به انگلیسی: Boeing KC-135 Stratotanker) نوعی هواپیمای سوخت‌رسان نظامی آمریکایی ساخت شرکت بوئینگ است که از سال ۱۹۵۷ به خدمت نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا درآمده است.

کی‌سی-۱۳۵ نخستین جت سوخت‌رسان آمریکایی بود. نیروی پیشرانهٔ این هواپیما را چهار موتور توربوفن سی‌اف‌ام۵۶ تأمین می‌کنند. کاسی-۱۳۵ به کشورهای فرانسه، سنگاپور، شیلی و ترکیه نیز صادر شده‌است. کاسی-۱۳۵ خویشاوند نزدیک هواپیمای مسافربری و ترابری معروف بوئینگ-۷۰۷ است که هر دو آن‌ها بر اساس پیش‌نمونه بوئینگ ۳۶۷-۸۰ طراحی شدند.

کی‌سی-۱۳۵ در کنار اینگلیش الکتریک کانبرا بریتانیایی، بی-۵۲ و سی-۱۳۰ آمریکایی، و توپولف-۹۵ روسی، یکی از پنج هواپیمای نظامی است که به پنجاهمین سال فعالیت مستمر نظامی خود در کشور کاربر اصلی آن (آمریکا) رسیده و قرار است با کاسی-۴۶ پگاسوس محصول دیگر بوئینگ جایگزین شود.

سوانح[ویرایش]

دو جفت از این هواپیماها در مثلث برمودا یا اقیانوس اطلس سقوط کردند. در ۲۸ اوت ۱۹۶۳، یک جفت هواپیمای کی‌سی-۱۳۵ استراتوتانکر از سوی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا به پرواز در آمدند. در حالی که هر دو بر فراز اقیانوس اطلس پرواز می‌کردند، به هم برخورد کردند و در اقیانوس سقوط کردند. (واینر، برلتیز، و گادیس) جالب این است که هنگام سقوط در آب ۱۶۰ مایل (۲۶۰ کیلومتر) با هم فاصله داشتند.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]