بوئینگ کی‌سی-۱۳۵ استراتوتانکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کی‌سی-۱۳۵ استراتوتانکر
کی‌سی-۱۳۵ در حال سوخت‌رسانی به اف-۱۵ ایگل‌سی
کاربری سوخت‌گیری هوایی
هواپیمای ترابری نظامی
کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
تولیدکننده بوئینگ
نخستین پرواز ۳۱ اوت ۱۹۵۶
معرفی‌شده در ژوئن ۱۹۵۷
وضعیت فعال
کاربر اصلی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا
نیروی هوایی فرانسه
نیروی هوایی ترکیه
نیروی هوایی سنگاپور
ساخته‌شده ۱۹۶۵-۱۹۵۵
تعداد ساخته‌شده ۸۰۳
توسعه‌یافته از بوئینگ ۸۰-۳۶۷
گونه‌ها Boeing C-135 Stratolifter
Boeing EC-135
Boeing NC-135
Boeing OC-135B Open Skies
Boeing RC-135
Boeing WC-135 Constant Phoenix
شش فروند کی‌سی-۱۳۵ استراتوتانکر آماده برای برخاستن

بوئینگ کی‌سی-۱۳۵ استراتوتانکر (به انگلیسی: Boeing KC-135 Stratotanker) نوعی هواپیمای سوخت‌رسان نظامی آمریکایی ساخت شرکت بوئینگ است که از سال ۱۹۵۷ به خدمت نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا درآمده. این هواپیما، نخستین جت سوخت‌رسان آمریکایی است.

ویژگی‌ها[ویرایش]

نیروی پیشرانهٔ این هواپیما را ۴ عدد موتور توربوفن سی‌اف‌ام۵۶ تأمین می‌کنند. کی‌سی-۱۳۵ به کشورهای فرانسه، سنگاپور، شیلی و ترکیه نیز صادر شده‌است. کی‌سی-۱۳۵ خویشاوند نزدیک هواپیمای مسافربری و ترابری معروف بوئینگ-۷۰۷ است که هر دو آن‌ها بر اساس نمونه اولیه بوئینگ ۸۰-۳۶۷ طراحی شدند.

کی‌سی-۱۳۵ در کنار انگلیش الکتریک کانبرا انگلیسی، بی-۵۲ و سی-۱۳۰ آمریکایی، و توپولف-۹۵ روسی، یکی از پنج هواپیمای نظامی است که به پنجاهمین سال فعالیت مستمر نظامی خود در ایالات متحده آمریکا رسیده و قرار است با بوئینگ کی‌سی-۴۶ پگاسوس جایگزین شود.

سوانح[ویرایش]

دو جفت از این هواپیماها در مثلث برمودا یا اقیانوس اطلس سقوط کردند. در ۲۸ اوت ۱۹۶۳، یک جفت هواپیمای کی‌سی-۱۳۵ استراتوتانکر از سوی نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا به پرواز در آمدند. در حالی که هر دو بر فراز اقیانوس اطلس پرواز می‌کردند، به هم برخورد کردند و در اقیانوس سقوط کردند. (واینر، برلتیز، و گادیس) جالب این است که هنگام سقوط در آب ۱۶۰ مایل (۲۶۰ کیلومتر) با هم فاصله داشتند.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]