بریتیش ایرویز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بریتیش ایرویز
British Airways Logo.png
تأسیس: ۱۹۲۴ میلادی
کد یاتا: BA
کد ایکائو: BAW
دفتر اصلی: لندن - بریتانیا
ناوگان: ۳۶۳ فروند [نیازمند منبع]
مقاصد: ۲۲۲ [نیازمند منبع]
مرکز فعالیت: فرودگاه بین‌المللی هیث رو
فرودگاه بین‌المللی گت ویک
رئیس شرکت: ویلی والش
وب‌گاه: http://www.ba.com
Waterside - British Airways head office

بریتیش ایرویز (British Airways) بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی انگلستان و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های هواپیمایی جهان است. این شرکت رکورددار انجام پرواز برفراز اقیانوس اطلس است. پایگاه اصلی ابن شرکت در فرودگاه‌های هیترو و گتویک لندن قرار دارد. بریتیش ایرویز همچنین شبکه گسترده‌ای از پروازهای اروپایی را از دیگر شهرهای مهم انگلستان نظیر منچستر داراست. این شرکت مجوز انجام پرواز با هواپیماهای با ظرفیت بیش از ۲۰ نفر مسافر و همچنین جابجایی بار و بسته‌های پستی را از سازمان هوانوردی انگلستان داراست.

تاریخچه[ویرایش]

آغاز به کار بریتیش ایرویز با اولین روزهای هوانوردی غیرنظامی در ماه‌های نخست پس از پایان جنگ جهانی اول هم‌زمان شده‌است. در روز ۱۹ اوت سال ۱۹۱۹ میلادی شرکت ایرکرافت ترانسپورت اند تراول ((Aircraft Transport and Travel(ATA) اولین پرواز منظم روزانه مسافری جهان را در مسیر لندن-پاریس انجام داد. در ۳۱ مارس سال ۱۹۲۴ چهار شرکت هواپیمایی انگلستان با یکدیگر ادغام شدند و شرکت امپریال ایرویز را تأسیس نمودند. این شرکت بعدها پروازهای خود را به استرالیا و آفریقا گسترش داد.

در سال ۱۹۳۵ تعدادی از شرکت‌های هوایی خصوصی و کوچک انگلیسی در هم ادغام شدند و شرکت هواپیمایی خصوصی بریتیش ایرویز (با مسئولیت محدود) ((British Airways(Ltd)را شکل دادند. این شرکت تازه به رقییبی تمام عیار برای شرکت دولتی امپربال ایرویز تبدیل شد تا اینکه در سال ۱۹۳۹ با تلاش دولت بریتانیا این دو شرکت در هم ادغام شده و شرکت هوایی ملی بریتیش اورسیز ایرویز ((British Overseas Airways Corporation (BOAC) شکل گرفت.

پیش از آغاز جنگ جهانی دوم این شرکت پروازهای مختلفی را با هواپیماهای پهن پیکر انجام می‌داد، البته به جز در مسیرهای منتهی به آمریکای جنوبی و اروپا. چرا که در آن روزها انجام پروازهای اروپایی به شرکت بریتیش یوروپین ایرویز ((British European Airways (BEA) و پروازهای آمریکای جنوبی به شرکت بریتیش ساوث امریکن ایرویز (British South American Airways) واگذار شده بود. که شرکت اخیر در سال ۱۹۴۹ مجدداً به شرکت مادر بریتیش اورسیز پیوست.

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ بریتیش ایرویز موجود است.