خطوط هوایی صافی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


خطوط هوایی صافی
تأسیس: ۱۳۸۴ خورشیدی
کد یاتا: 4Q
کد ایکائو: SFW
دفتر اصلی: کابل - افغانستان
ناوگان: ۵ فروند
مقاصد: ۴
رئیس شرکت: عبدالقدوس صافی
وب‌گاه: http://www.safiairways.aero

خطوط هوایی صافی انگلیسی: Safi Airways Co. یک شرکت هواپیمایی بین‌المللی افغانی می باشد که در سال ۱۳۸۴ خورشیدی به دست آقای عبدالقدوس صافی، یک بازرگان افغان تاسیس شد. دفتر مرکزی این شرکت هواپیمایی خصوصی در شهر نو، کابل افغانستان، و دفتر اجرایی آن نیز در منطقه دیرا در شهر دبی امارات متحده عربی قرار دارد.

تاریخچه و ناوگان[ویرایش]

ناوگان خطوط هوایی صافی هم اکنون هواپیماهای ایرباس آ-۳۲۰ ، ایرباس آ-۳۴۰ و بوئینگ ۷۴۷-۲۰۰ER را در اختیار دارد. تیم اجرایی این خطوط هوایی از تیم های اجرایی ای از آلمان و بلژیک تشکیل شده است، همچنین کارکنان پروازی از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی در این شرکت هواپیمایی کار می کنند.

به عنوان نخستین شرکت هواپیمایی خصوصی در تاریخ هوانوردی افغانستان، خطوط هوایی صافی با قواعد سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ICAO) برای خطوط هواپیمایی دوباره برنامه ریزی شده است، در بازرسی انجام شده توسط بازرسان سازمان بین‌المللی غیرنظامی در تمام خطوط هوایی افغانستان، خطوط هوایی صافی به عنوان نخستین شرکت هوایی افغانستان مجوز عضویت در سازمان ایکائو را بدست آورد.

یک ایرباس آ-۳۴۰ خطوط هوایی صافی در حال فرود در فرودگاه فرانکفورت آلمان (2010).
سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی، ایکائو

پروازهای این شرکت به دبی،دو بار در روز زمان بندی شده است و دسترسی بیشتر مسافران اروپایی، آسیایی و آمریکای شمالی را به فرودگاه کابل فراهم آورده است، در ۱۵ ژوئن ۲۰۰۹ (۲۵ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی) خطوط هوایی صافی نخستین خط هوایی بدون ایست میان راهی را بین کابل و فرانکفورت آلمان باز نمود.[۱] هر دوشنبه، چهارشنبه و جمعه خطوط هوایی صافی از هواپیمای بوئینگ ۷۴۷-۲۰۰ER برای پرواز مستقیم به فرانکفورت آلمان استفاده می کند، که در هنگام عصر آن روز برای انتقال بیشتر مسافران اروپایی این شرکت به فرودگاه فرانکفورت می رسد.

منابع[ویرایش]