بخش گیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بخش گیان یکی از بخش‌های تابعه شهرستان نهاوند در استان همدان در غرب ایران است.[۱]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

  • بخش گیان
    • دهستان سراب
    • دهستان گیان

نقاط شهری: گیان

از لحاظ ویژگی جمعیتی و مردمی باید اصلاحاتی صورت گیرد مردم گیان به گویش لری مینجایی سخن می گویند. در بسیاری از منابع گویش مردم گیان لکی معرفی شده در واقع بن مایه زبان مردم این سرزمین لکی می‌باشد که بمرور زمان به مینجایی تغییر یافته‌است.

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش گیان شهرستان نهاوند در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۷۲۵۶ نفر بوده‌است

نام خانودگی اکثریت مردم شهر گیان کیانی می‌باشد که مردم این شهر بواسطه وجود تپهٔ باستانی گیان که آن را به پادشاهان کیانی نسبت می دهندو برای این نام احترام زیادی قائلند.

kiyanکیان

نام کیان kiyan یک نام با اصالت ایرانی به معنای پادشاه، بزرگان و خاندان پادشاهان می‌باشد اما عده‌ای از محققین معتقدند که این نام مخصوص جنگاوران روس بوده‌است .

این نام داری معانی زیادی می‌باشد و در مورد نگارش این نام به خط لاتین اختلافات زیادی وجودداردکه هر کدام معانی متفاوتی به این نام می‌دهد. به ویژه اینکه متأسفانه در این زمینه هیچ گونه تحقیقی ظاهراً صورت نگرفته‌است.

kiyan با این شیوه نگارش لاتین در کتاب encyclopedia معرف کسی هست که از یک خانوادهٔ کهن و با اصالت می‌باشد و همینطور به معنی پادشاه می‌باشد .

در کتاب encyclopedia عنوان شده که این نام تا صد سال گذشته در کشورهای انگلیسی زبان مرسوم نبوده‌است . این در حالی است که بین دو نام kiyan و kian تفاوت بسیار زیادی وجود دارد .نام kian در میان مردم انگلیسی زبان یک نام بسیار کهن و بسیار پر کاربرد می‌باشد

در کتاب encyclopedia نام kian یک نام اصیل ایرلندی معرفی شده به معنای نجیب زاده که از زبان بومی اسکاتلندی سرچشمه گرفته‌است و به معنی کهن سرد و غیر صمیمی می‌باشد .

اما همین نام در ایران به معنای به پادشاه می‌باشد.

اما نام kiyan در این کتاب به معنی پادشاه می‌باشد و از نام پیشدادیان گرفته شده و به شخصی اطلاق می‌شود که بسیار شوخ تبع، درستکار و مصلحت اندیش می‌باشد .

در این کتاب عنوان شده افرادی که این نام [kiyan] را دارندافرادی بسیار گرم و صمیمی و باشعورند افرادی قابل اعتماد مسئولیت پذیر و کمال گرا و هر کاری را در نهایت دقت و بدرستی انجام می دهند همچنین این افراد دارای ذهنی گیراو مستعد می‌باشند و به راحتی از پس هر شغلی  بر می آیند.

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.

جستارهای وابسته[ویرایش]

گیان