فیروزان

مختصات: ۳۴°۱۷′۰۰″شمالی ۴۸°۱۴′۲۷″شرقی / ۳۴٫۲۸۳۳°شمالی ۴۸٫۲۴۰۸°شرقی / 34.2833; 48.2408
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فیروزان
کشور ایران
استانهمدان
شهرستاننهاوند
بخشخزل
سال شهرشدن۱۶ مهر ۱۳۷۴
مردم
جمعیت۵۶۳۶
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۵۰۷
اطلاعات شهری
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۸۱۳۷۲
فیروزان بر ایران واقع شده‌است
فیروزان
روی نقشه ایران
۳۴°۱۷′۰۰″شمالی ۴۸°۱۴′۲۷″شرقی / ۳۴٫۲۸۳۳°شمالی ۴۸٫۲۴۰۸°شرقی / 34.2833; 48.2408

فیروزان یکی از شهرهای استان همدان در غرب ایران است. این شهر با جمعیت ۵٬۶۳۶ نفر مرکز بخش خزل شهرستان نهاوند است. فیروزان در ۳۶ کیلومتری شمال باختری نهاوند واقع شده‌است. مردم فیروزان لر زبان هستند.

قلقل‌رود از این شهر می‌گذرد، آن را به دوبخش تقسیم می‌کند و پس از طی چند کیلومتر به رود گاماسیاب می‌ریزد. فیروزان از مراکز بافت قالی نهاوند است همچنین گیوه بافی در آن ناحیه قدمت بسیار دارد.

تاریخ[ویرایش]

پس از شکست ایرانیان در جنگ جولاء، سپاه اعراب به قصد فتح فلات ایران در جنگ نهاوند که در بهمن ۶۴۲م انجام شد بر ارتش ساسانیان به فرماندهی فیروزان غلبه کرد.[۱][۲]فیروزان در آن نبرد کشته شد و مردم نام آن روستا که فیروزان در جوار آن کشته شد را فیروزان نهادند[۳]

بخشی از مردم منطقهٔ خِزِل از دَتیوران می‌باشند. دَتیوران از طوایف خِزل می‌باشد که پیشتر در ناحیه ای از کنگاور تا اصفهان پراکنده بوده‌اند (مشخصا منطقهٔ دهاک و تیران). مردم این طایفه پیشینهٔ شهر فیروزان را همسو با پیشینهٔ شهر سهرو فیروزان می‌دانند. در ناحیه نهاوند روستاهایی به نام‌های سهره (در ۳۱ کیلومتری غرب فیروزان)، سهره(۲۴ کیلومتری جنوب شرق فیروزان)، سهران(۲۵ کیلومتری جنوب غرب نهاوند) وجود دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.
  1. تاریخ ده هزار ساله ایران - عبدالعظیم رضائی
  2. نیشابوری، سرهنگ نصرالله توکلی؛ Tavakoli-Nishabouri، Nasrollah (۲۰۱۴-۰۳-۲۱). آخرین سقوط آریاها، خاطرات اولین رئیس ستاد ارتش پس از انقلاب: Memoirs of Nasrollah Tavakoli, The First Chief of Staff of the Iranian Army after the Islamic Revolution. Ibex Publishers. شابک ۹۷۸۱۵۸۸۱۴۰۹۸۲.
  3. کویر، محمود (۲۰۱۷). هزارهٔ ققنوس: ساسانیان تا سامانیان. H&S Media. شابک ۹۷۸۱۷۸۰۸۳۶۵۷۷.