فیروزان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فیروزان
کشور ایران
استانهمدان
شهرستاننهاوند
بخشبخش خزل
سال شهرشدن۱۳۷۴
مردم
جمعیت۵۶۳۶ نفر سال(۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۵۰۷
اطلاعات شهری
پیش‌شمارهٔ تلفن٠٨١٣٧٢


فیروزان یکی از شهرهای استان همدان در غرب ایران است. این شهرطبق سرشماری سال(۱۳۹۵) باجمعیت ۵٬۶۳۶ نفر مرکز بخش خزل شهرستان نهاوند است.فیروزان در ۳۰ کیلومتری غرب باختری نهاوند واقع شده است.

قلقل‌رود {{در گفتار محلی هَرآئو}} از این شهر می‌گذرد،آن را به دو قسمت تقسیم می‌کند و پس از طی چند کیلومتر به رود گاماسیاب می‌ریزد.فیروزان از مراکز بافت قالی نهاوند است همچنین گیوه بافی در آن ناحیه قدمت بسیار دارد.مردم شهر فیروزان به زبان لری سخن می گویند.

فیروزان کنونی با وسعت شهری ۸۵۰ هزار متر مربع (۸۵ هکتار) بر املاک چهار روستا به نام های فیروزآباد ،عبدالملکی و دهنو وامیراباد بنا گردیده است.

تاریخ[ویرایش]

پس از شکست ایرانیان در جنگ جولاء،سپاه اعراب به قصد فتح فلات ایران در جنگ نهاوند که در بهمن ٦٤٢م انجام شد بر ارتش ساسانیان به فرماندهی فیروزان غلبه کرد.[۱][۲]فیروزان در آن نبرد کشته شد و مردم نام آن روستا که فیروزان در جوار آن کشته شد را فیروزان نهادند[۳]

بخشی از مردم منطقه ی خِزِل از دَتیوران (da-tuy-ran) می باشند.دَتیوران از طوایف خِزل می باشد که پیشتر در ناحیه ای از کنگاور تا اصفهان پراکنده بوده اند(مشخصا منطقه ی دهاک و تیران).مردم این طایفه پیشینه ی شهر فیروزان را همسو با پیشینه ی شهر سهرو فیروزان(Sohr va Firuzan) می دانند.در ناحیه نهاوند روستاهایی به نام های سهره (در ٣١ کیلومتری غرب فیروزان)،سهره(٢٤ کیلومتری جنوب شرق فیروزان)،سهران(٢٥ کیلومتری جنوب غرب نهاوند) وجود دارد.


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.
  1. تاریخ ده هزار ساله ایران - عبدالعظیم رضائی
  2. نیشابوری، سرهنگ نصرالله توکلی؛ Tavakoli-Nishabouri، Nasrollah (۲۰۱۴-۰۳-۲۱). آخرین سقوط آریاها، خاطرات اولین رئیس ستاد ارتش پس از انقلاب: Memoirs of Nasrollah Tavakoli, The First Chief of Staff of the Iranian Army after the Islamic Revolution. Ibex Publishers. شابک ۹۷۸۱۵۸۸۱۴۰۹۸۲.
  3. کویر، محمود (۲۰۱۷). هزاره‌ی ققنوس: ساسانیان تا سامانیان. H&S Media. شابک ۹۷۸۱۷۸۰۸۳۶۵۷۷.