بخش زرین‌دشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بخش زرین‌دشت یکی از بخش‌های تابعه شهرستان نهاوند در استان همدان در غرب ایران است.[۱]

تقسیمات کشوری[ویرایش]

  • بخش زرین‌دشت

روستای زریندشت یکی از مناطق سر سبز و خوش اب و هوا واقع در شمال شرقی تهران و از توابع شهرستان فیروزکوه می‌باشد این روستا در دشت‌های میانکوهی البرز به مدد آب رودخانهٔ حبله رود ایجاد شد. برای دسترسی به روستای زریندشت جادهٔ تهران فیروزکوه در کیلومتر ۱۰۰ تهران به سمت فیروزکوه جاده فرعی وجود دارد به طول ۱۸ کیلومتر که به زریندشت منتهی می‌شود. راه ارتباطی دیگر راه آهن تهران شمال است که از ان طریق می‌توان به زریندشت دسترسی پیدا کرد. این منطقه دارای اب و هوای کوهستانی می‌باشد دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های خنک و ملایم می‌باشد. میانگین بارش سالانه حدود ۶۰۰ میلی‌متر می‌باشد که سبب سرسبزی مناطق و ارتفاعات می‌شود. به برکت آب رودخانهٔ حبله رود باغها و مزارع سر سبز انواع میوه‌های بهاری _ تابستانی و پاییزی به فراوانی یافت می‌شوند. رودخانه و چشمه زارها موجب جذب توریسم یا گردشگر در این منطقه می‌شود. کوه‌های سر به فلک کشیده ان مانند حصاری منطقه را احاطه کرده و محیط منحصر به فردی به وجود آورده است.

نقاط شهری: برزول

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش زرین دشت شهرستان نهاوند در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۴۴۳۷ نفر بوده‌است.[۲]

روستاهای تابعه[ویرایش]

صنایع دستی[ویرایش]

گیوه بافی و قالی بافی از صنایع دستی این منطقه می‌باشد.

اقتصاد[ویرایش]

پایه‌های اقتصادی این بخش کشاورزی و دامپروری می‌باشد. عبور نهرهای منشعب از رودخانه گاماسیاب مانند نهر برزول و عبور رودهای سراب گیان و سراب فارسبان از باعث حاصلخیزی مزارع این بخش شده‌است. محصولاتی همانند: گندم و جو و ذرت و آفتابگردان و خیار و گوجه فرنگی ودانه روغنی کلزا به صورت گسترده کشت می‌شود. در روستای زرامین علیا و زرامین سفلی در دره‌ای بطول پنج کیلومتر و عرض بین دویست تا پانصد متر یکی از مجموعه باغات میوه در منطقه غرب ایران وجود دارد که میوه‌های آن‌ها عمدتاً انواع سیب و هلو و آلو و انگور و گردو می‌باشد که علاوه بر تأمین بخشی از نیاز شهرستان نهاوند به سایر نقاط ایران صادر می‌گردد. پرورش گاو و گوسفند و زنبورداری و مرغداری به صورت سنتی و سازمان یافته رونق بخش دامپروری می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
  2. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد». مرکز آمار ایران. ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.

جستارهای وابسته[ویرایش]