بانک قرض‌الحسنه رسالت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بانک قرض‌الحسنهٔ رسالت
نوع خصوصی، سهامی عام
صنعت بانک قرض‌الحسنه
بنا نهاده ۲۰۱۲
دفتر مرکزی ایران تهران، ایران
محدودهٔ فعالیت ایران
افراد کلیدی

محمد تویسرکانی (رئیس هیئت مدیره)

محمدحسین حسین‌زاده (مدیرعامل)
محصولات وام قرض‌الحسنه، حساب‌های قرض‌الحسنه، خدمات مالی
وب‌گاه www.rqbank.ir

بانک قرض‌الحسنه رسالت نخستین بانک خصوصی قرض الحسنه در ایران است که در سال ۱۳۹۲ با کسب مجوز از بانک مرکزی تأسیس شد. این بانک یک بانک قرض الحسنه، است و سیاست خدماتی خود را بانکداری اجتماعی و خرد می‌داند.[۱]

این بانک بصورت موسسه قرض الحسنه از سال ۱۳۷۶با مرکزیت شهر کرمان به ارائه تسهیلات قرض الحسنه به مشتریان میپرداخته است.

قرض الحسنه بودن به این معنی است که بانک سپرده‌ها و تسهیلات خود را صرفاً در قالب عقد قرض الحسنه انجام می‌دهد و به صورت تخصصی در حوزه قرض الحسنه و با تلاش در جهت رعایت موازین شرعی مورد قبل همه جهان اسلام، مشغول به فعالیت است.

خرد بودن به این معنی است که جامعه هدف بانک عامه مردم هستند و بانک به دنبال تأمین مالی کارهای خرد و بهبود معیشت خانوار است. داشتن حدود ۵ میلیون سپرده خرد، موید این موضوع است.

اجتماعی بودن بانک به این معنی است که سهامداران بانک، توقعی برای دریافت سود ندارند و از این جهت بانک مشابه کسب و کارهای اجتماعی است که محمد یونس برای نخستین بار آنها را معرفی نمود. علاوه بر این سپرده گذاران بانک نیز توقعی برای دریافت سود ندارند.[۲]

با توجه به مفاهیم بالا، این بانک شعار «بانکی اجتماعی با خدماتی نوین» را برای خود انتخاب نموده است.[۳]

این بانک در راستای حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی، به عنوان معین اقتصاد مقاومتی در بخش گلباف کرمان[۴] شروع به کار نموده است و در ذیل یک مدل کارآفرینی اجتماعی، استفاده از قرض الحسنه برای تأمین مالی کسب و کارهای خرد و خانگی را بکارگرفته است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]