انقلاب‌های ۱۸۴۸

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Revolutions of Europe
Horace Vernet-Barricade rue Soufflot.jpg
Barricade on the rue Soufflot, یک نقاشی ۱۸۴۸ اثر Horace Vernet. پانتئون (پاریس) is shown in the background.
تاریخ ۲۳ فوریه ۱۸۴۸ – اوایل ۱۸۴۹
موقعیت اروپای غربی و اروپای مرکزی
همچنین معروف به بهار ملت‌ها، بهار مردم، سال انقلاب
شرکت‌کنندگان مردم فرانسه، کنفدراسیون آلمان، امپراتوری اتریش، پادشاهی مجارستان، ایتالیا، دانمارک، والاچیا، لهستان، و دیگران
نتیجه

تغییرات سیاسی اندک، تغییرات

اجتماعی و فرهنگی قابل توجه

مختصات: ۴۸°۵۰′۴۸″شمالی ۲°۲۰′۳۷″شرقی / ۴۸٫۸۴۶۷۹۲°شمالی ۲٫۳۴۳۴۷۳°شرقی / 48.846792; 2.343473

جنبش‌ها یا انقلاب‌های ۱۸۴۸ (به انگلیسی: Revolutions of 1848) (به فرانسوی: Printemps des peuples (بهار مردم)) در اروپا، انقلاب‌ها و شورش‌هایی است که در سرتاسر اروپا در سال ۱۸۴۸، رخ داده‌است.

از دامنه دارترین و گسترده‌ترین جنبش‌هایی است که تا این تاریخ اروپا به خود دیده بود. دانشمندان هدف بنیادی این شورش‌ها را نابودی پایه‌های نظام فئودالی در اروپا و همچنین از بین بردن سدهایی می‌دانند، که جلوی رشد و شکوفایی سرمایه‌داری را می‌گرفت. هرچند این شورش‌ها، شورش‌هایی بورژوایی بود ولی در زمانی رخ داد که سرمایه‌داری در اروپا گسترش یافته بود ولی مارکسیسم تازه در آغاز شکل‌گیری بود. در همین زمان کشمکش‌های طبقاتی میان طبقه کارگر و بورژوازی به‌طور روزافزون شدت و توسعه می‌یافت. این شورش‌ها سبب شد تا طبقه پرولتاریای کم و بیش آگاه نقش بیش‌تری پیدا کرده و هم چون یک نیروی سیاسی مستقل در صحنه تاریخ ظاهر شود. موج این جنبش‌ها از فرانسه در فوریه آغاز گشت و بی‌درنگ در سراسر اروپا و بخشی از آمریکای لاتین گسترده شد، و بیش از ۵۰ کشور درگیر آن شدند.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Revolutions of 1848». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۲.