انقلاب‌های ۱۸۴۸

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انقلاب‌های ۱۸۴۸ اروپا
Horace Vernet-Barricade rue Soufflot.jpg
سنگرِ خیابان سوفلو و پانتئون در پس‌زمینه. اثر اوراس ورنه - ۱۸۴۸
تاریخ۲۳ فوریه ۱۸۴۸ – اوایل ۱۸۴۹
مکاناروپای غربی و اروپای مرکزی
با نام دیگربهار ملت‌ها، بهار مردم، سال انقلاب
شرکت‌کننده‌هامردم فرانسه، کنفدراسیون آلمان، امپراتوری اتریش، پادشاهی مجارستان، ایتالیا، دانمارک، والاچیا، لهستان، و دیگران
نتیجهتغییرات سیاسی اندک، تغییرات اجتماعی و فرهنگی قابل توجه

مختصات: ۴۸°۵۰′۴۸″شمالی ۲°۲۰′۳۷″شرقی / ۴۸٫۸۴۶۷۹۲°شمالی ۲٫۳۴۳۴۷۳°شرقی / 48.846792; 2.343473

جنبش‌ها یا انقلاب‌های ۱۸۴۸ (به انگلیسی: Revolutions of 1848) (به فرانسوی: Printemps des révolutions) در اروپا که به بهار مردم نیز مشهور است، انقلاب‌ها و شورش‌هایی بود که در سرتاسر اروپا در سال ۱۸۴۸، رخ داد.

از دامنه دارترین و گسترده‌ترین جنبش‌هایی است که تا این تاریخ اروپا به خود دیده بود. دانشمندان هدف بنیادی این شورش‌ها را نابودی پایه‌های نظام فئودالی در اروپا و همچنین از بین بردن سدهایی می‌دانند، که جلوی رشد و شکوفایی سرمایه‌داری را می‌گرفت. هرچند این شورش‌ها، شورش‌هایی بورژوایی بود ولی در زمانی رخ داد که سرمایه‌داری در اروپا گسترش یافته بود ولی مارکسیسم تازه در آغاز شکل‌گیری بود. در همین زمان کشمکش‌های طبقاتی میان طبقه کارگر و بورژوازی به‌طور روزافزون شدت و توسعه می‌یافت. این شورش‌ها سبب شد تا طبقه پرولتاریای کم و بیش آگاه نقش بیش‌تری پیدا کرده و هم چون یک نیروی سیاسی مستقل در صحنه تاریخ ظاهر شود. موج این جنبش‌ها از فرانسه در فوریه آغاز گشت و بی‌درنگ در سراسر اروپا و بخشی از آمریکای لاتین گسترده شد، و بیش از ۵۰ کشور درگیر آن شدند.

منابع[ویرایش]