هواپیمایی خاورمیانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ام‌ای‌آ)
پرش به: ناوبری، جستجو
هواپیمائی خاورمیانه
تأسیس: ۱۹۴۵ میلادی
کد یاتا: ME
کد ایکائو: MEA
دفتر اصلی: بیروت - لبنان
ناوگان: ۹[نیازمند منبع]
مقاصد: ۲۶[نیازمند منبع]
مرکز فعالیت: فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری
رئیس شرکت: محمد الحوت
وب‌گاه: http://www.mea.com.lb

ام‌ای‌آ یا هواپیمایی خاورمیانه (MEA) (به انگلیسی: Middle East Airlines) (به عربی:طیران الشرق الأوسط) ، هواپیمایی ملی و حامل پرچم لبنان است که مقر اصلی آن در بیروت قرار دارد . این شرکت پروازهای منظم بین‌المللی مختلفی را از بیروت به مقاصدی در خاورمیانه، اروپا و آفریقا انجام می‌دهد .

ام‌ای‌آ یکی از اعضای سازمان هواپیمایی‌های عرب و سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی، (یاتا) بوده و قرار است در سال ۲۰۰۷ میلادی از طریق شریک نزدیکش ایر فرانس، به عنوان عضو همکار به کارتل هوایی اسکای تیم آلیانس بپیوندد .

در روز سه شتبه ۷ سپتامبر سال ۲۰۰۶ اسرائیل به محاصره هوایی ۸ هفته‌ای لبنان خاتمه داد و ام‌ای‌آ توانست از روز ۱۱ سپتامبر پروازهای خود را از فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری بیروت از سر گیرد .

تاریخچه[ویرایش]

ام‌ای‌آ در روز ۳۱ می‌سال ۱۹۴۵ با همکاری و پشتیبانی فنی بواک (BOAC) انگلستان تأسیس شد . اولین هواپیماهای آن را ۳ فروند دهاویلند DH۸۹A تشکیل می‌دادند . پروازهای رسمی شرکت در ۱ ژانویه ۱۹۴۶ با پرواز بیروت-نیکوزیا آغاز شد . در همان سال پروازهایی به مقصد عراق، مصر و سوریه به شبکه خدمات شرکت افزوده شد . در اواسط سال ۱۹۴۶، ۲ فروند داگلاس دی‌سی-۳ به ناوگان شرکت پیوست . در سال ۱۹۴۹ شرکت پان امریکن مدیریت ام‌ای‌آ را پذیرفت .

در سال ۱۹۵۵ شرکت بواک ۴۹٪ سهام شرکت را خریداری کرده و بدین ترتیب جایگزین پان آمریکن شد . در اکتبر ۱۹۵۵ یک فروند ویکرز ویسکاونت و در ژوئن ۱۹۵۷ یک فروند آورویورک باری اجاره‌ای به ناوگان شرکت پیوست . در دسامبر ۱۹۶۰ نیز نخستین فروند از چهار فروند دهاویلند کومت ام‌ای‌آ به پرواز درآمد . همکاری شرکت با بواک در آگوست سال ۱۹۶۱ پایان یافت و پس از ادغام آن در شرکت هواپیمایی ایر لیبان (به انگلیسی: Air Liban) ، ایر فرانس ۳۰٪ سهامش را دراختیار گرفت . پس از ادغام، نام کامل شرکت به میدل ایست ایرلاینز ایر لیبان تغییر یافت . پس از آن برنامه نوسازی ناوگان شرکت به این ترتیب ادامه یافت :

 • آوریل ۱۹۶۳: ۳ فروند ساد اوییشن کاراولز
 • ژانویه۱۹۶۶: ۳ فروند بوئینگ ۷۲۰
 • مارس ۱۹۶۷: ۱ فروند ویکرز وی سی ۱۰ (اجاره‌ای)
 • نوامبر ۱۹۶۷: تعدادی بوئینگ ۷۰۷-۳۲۰ سی

در سال ۱۹۶۵ هم‌زمان با ادغام کامل شرکت در ایر لیبان نشان کنونی آن طراحی شد . با توجه به آغاز جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷فعالیت‌های شرکت برای مدت دو سال به حال تعلیق درآمد . ام‌ای‌آ در سال ۱۹۶۹ یک فروند کونوایر سی وی ۹۹۰ ای را از آمریکن ایرلاینز اجاره کرد و فعالیت‌های خود را پس از ماه‌ها توقف از سر گرفت . در حالی که شرکت برنامه‌های توسعه خود را از سر گرفته بود و در همین چارچوب یک فروند بوئینگ ۷۴۷-۲۰۰ بی را در سال ۱۹۷۵ خریداری نموده بود تا در مسیر لندن-بیروت از آن استفاده نماید، با بروز جنگ داخلی در لبنان مجبور شد بار دیگر فعالیت‌های خود را متوقف کند . این تعطیلی تا اوایل دهه ۱۹۹۰ ادامه یافت .

با آرام شدن اوضاع سیاسی لبنان ام‌ای‌آ برنامه‌های توسعه خود را از سر گرفت . در همین راستا در سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ تعدادی ایرباس ای۳۱۰-۳۰۰ خریداری شد .

ام‌ای‌آ در آغاز قرن بیست و یکم برای ادامه روند رو به رشد خود تعدادی هواپیمای مدرن ایرباس ای ۳۲۱-۲۰۰ و همین طور ایرباس ای ۳۳۰-۲۰۰ خریداری کرد .(هواپیماهای ای ۳۳۰ جایگزین ایرباس‌های ای۳۱۰ شدند .) ساختار سازمانی شرکت در سال ۲۰۰۱ به طور کامل نوسازی شد . در حال حاضر ۹۹٫۳۷٪ سهام آن در اختیار بانک مرکزی لبنان است و ۲۳۱۰ نفر را در استخدام خود دارد .

برنامه‌های آینده[ویرایش]

 • راه اندازی دستگاه‌های خودکار چک این (Check-in) در فرودگاه رفیق حریری بیروت
 • تأسیس کارتل منطقه‌ای عربسک (Arabesk) با ۶ شرکت هواپیمایی دیگر از کشورهای عرب زبان
 • واگذاری ۱۰ تا ۲۰ درصد سهام شرکت در بازار بورس بیروت در چارچوب یک برنامه خصوصی سازی درازمدت
 • خرید دو فروند هواپیمای ایرباس در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ (نوع آنها اعلام نشده‌است .)
 • خرید یک هواپیمای جت کوچک با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰ نفر برای پروازهای محلی (نوع این هواپیما هنوز اعلام نشده ولی بمباردیر سی آر جی ۷۰۰ و امبرائر ای ار جی ۱۷۰ نامزدهای اصلی به شمار می‌روند.)

مقاصد[ویرایش]

خدمات جدید[ویرایش]

شرکت‌های تابعه[ویرایش]

ام‌ای‌آ شرکت‌های زیر را به طور کامل در مالکیت خود دارد:

 • خدمات فرودگاهی ام‌ای‌آ :((MEA Airport Services(MEAS)

این شرکت انجام کلیه امور خدماتی را در فرودگاه رفیق حریری بیروت از تمیز کردن ترمینال‌ها تا آماده ساختن باندهای پرواز برعهده دارد .

 • خدمات زمینی ام‌ای‌آ :((MEA Ground Handling(MEAG)

ارائه خدمات به بیش از ۸۰٪ مسافران فرودگاه رفیق حریری بیروت را برعهده دارد .

 • شرکت نگهداری هواپیماهای ام‌ای‌آ :((MEA Aircraft Services Company(MASCO)

تنها واحد آماده پرواز کردن هواپیماها در لبنان است . این شرکت در آماده کردن هواپیماهای ایرباس تخصص داشته و مجوز لازم برای نگهداری هواپیماهای با شناسه اروپایی را داراست . از مهم‌ترین مشتری‌های این شرکت می‌توان به هواپیمایی قبرس اشاره کرد .

ناوگان[ویرایش]

ناوگان فعلی (مرداد ۱۳۸۵):

 • ۶ فروند ایرباس ای۳۲۱-۲۳۱ (با ۱۴۹ صندلی (۳۱ سدر کلاس و ۱۱۸ اکونومی کلاس)و مجهز به موتورهایIAE V۲۵۳۳)
 • ۳ فروند ایرباس ای۳۳۰-۲۴۳ (با ۲۵۰ صندلی (۴۲ سدر کلاس و ۲۰۸ اکونومی کلاس)و مجهز به موتورهایRolls Royce plc Trent ۷۷۲)

منابع[ویرایش]

 • وب‌گاه‌ام‌ای‌آ

پیوند به بیرون[ویرایش]