بتریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ابتریه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

بَترِیّه، بُتریّه یا اَبتَریّه یکی‌ از مذاهب منشعب از زیدیه بود که‌ پیرو کُثَیْرنوّاء و حسن‌ بن‌ صالح‌ بن‌ حیّ بودند.

در دانشنامه جهان اسلام چنین آمده که این گروه فرقه‌ای شیعه متمایل به اهل تسنن بودند که به خلفای راشدین علاقه داشتند لیکن «امامت» را حق پسران فاطمه و علی می‌دانستند. زید بن علی بنا بر گزارش‌هایی این مذهب را گمراه دانست ولی پس از قیام و کشته شدنش، بتریه او را با توجه به ویژگی‌هایی که برای امامان می‌شناختند، از ائمه دانستند.

در این مذهب هر کسی که از نسل حسن یا حسین بن علی باشد و علیه ظلم قیام کند را امام می‌دانند. همچنین ممکن است دو امام در یک زمان ظهور یابند و حتی خون همدیگر را مباح دانند. شهرستانی نوشته‌است که در زمان او بتریه همگی مقلد بودند و از معتزله سنی مذهب پیروی می‌کردند و امامان معتزلی را برتر از اهل بیت می‌دانستند. آنان همچنین در احکام پیرو ابوحنیفه و در مسائل کمی پیرو شیعیان و شافعیان بودند.

منابع[ویرایش]

Batriyya (Arabic: بترية‎, adjective form Batri) is a Muslim sect from Zaidiyyah,[1] some Shia clerics may use this term to refer to any shiite mixing the allegiance to the Imams and the allegiance to Abu Bakr and Umar.

Among those who used the term were Fadil Al-Darbandi,[2] Muhammad Al-Sanad[3] and Yasser Al-Habib.[4]


Batriyya and Shiat-ul-ALI

References

  1. ^ "isbn:1317273397‏ - بحث Google‏". books.google.iq.
  2. ^ Al-Fadil Al-Darbandi \, Iksir el Ebadat fi Asrar al Shahadad (in Arabic)
  3. ^ محمد, سند، (25 January 2018). "الغلو والفرق الباطنية: رواة المعارف بين الغلاة والمقصرة : تقريرا لابحاث المحقق آية الله الشيخ محمد السند". الأميرة للطباعة و النشر و التوزيع، – via Google Books.
  4. ^ "Alqatrah - Sheikh al-Habib remarks on Naser Makarem Shirazi's statement". www.alqatrah.net.