شهرآرا (روزنامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرآرا
نوع روزنامه
قالب

صاحب امتیاز موسسه فرهنگی شهرآرا
بنیانگذار شهرداری مشهد
زبان فارسی

وب‌گاه: www.shahrara.com


روزنامهٔ شهرآرا به صاحب امتیازی موسسه فرهنگی شهرآرا، سومین روزنامهٔ مشهد به حساب می‌آید. مدیرعامل این موسسه محسن بذرگری هاشمی است.

پیشینه[ویرایش]

این روزنامه در گذشته از سال ۱۳۷۶ به صورت هفته‌نامه و به طور رایگان با تیراژ ۴۰۰۰۰۰ نسخه برای شهروندان مشهدی منتشر می‌شد اما در ۳ خرداد ۱۳۸۸ و هم‌زمان با بیست و هفتمین سالروز آزادسازی خرمشهر انتشار آن به صورت روزنامه و با قیمت ۱۰۰ تومان آغاز گشت و از تاریخ اردیبهشت ۱۳۹۲ قیمت روزنامه به ۲۰۰ تومان افزایش یافت و اشتراک سالانه این روزنامه ۵۰۰۰۰ تومان می باشد.

هدف[ویرایش]

مسئولان این روزنامه، رسالت آن را اطلاع‌رسانی مناسب شهری در مشهد و احیای فرهنگ اصیل شهری عنوان می‌کنند و می‌گویند سعی دارند دستگاه تبلیغاتی شهرداری مشهد نباشند.

شهرآرا آنلاین[ویرایش]

موسسه فرهنگی شهر آرا به عنوان رسانه تخصصی شهر مشهد پس از سه سال فعالیت در عرصه اطلاع‌رسانی مکتوب و با توجه به اهمیت ویژه شهر مشهد به عنوان دومین کلانشهر کشور در بعد ملی و پایتخت معنوی جهان اسلام در بعد فرا ملی و همچنین انعکاس به موقع تمامی رخدادهای خبری بزرگترین کلانشهر مذهبی جهان در سال سوم حیات رسانه ای خود پایگاه بر خط(online) شهرآرا آنلاین را در 22 بهمن 1391 ایجاد نمود.

کافه رسانه[ویرایش]

شاید کمتر کسی فکر می کرد چند ورق برگه کاغذی و صفی از نوشته‌ها و عکس‌ها بتواند در یک بازه کوتاه زمانی چنان انقلابی در میان تمامی ملل ایجاد کندو بینیان گذار یک پدیده جدید به عنوان رسانه گردد، بگونه‌ای که امروزه رسانه‌ها جزء جدا ناپذیر زندگی بشر به حساب می‌آیند. وقتی رادیو اختراع شد همه منتظر مرگ روزنامه ها بودند اما این اتفاق نیفتاد رسانه ها از هر جنس در طول یکدیگر محسوب می شوند. وسایل ارتباط جمعی برای حفظ مخاطبان و شمارگان خود فضاهای جدیدی برای فعالیتهایشان تعریف می کنند . این گونه است که فناوریهای نوین مرگ هیچ رسانه‌ای را رقم نمی‌زند بلکه این رسانه ها هستند که با پوست اندازی و سیاستگذاریهای جدید ، چتر پوششی خود بر سپهر مخاطبان را حفظ کرده و توسعه می دهند. رسانه‌ها به عنوان یک ابزار قوی نتنها تنظیم کننده افکارعمومی می باشند بلکه با جایگاه و قدرت خود در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی کلان کشورهای و حتی جهانی نقش قابل انکاری خواهند داشت. به همین جهت موسسه فرهنگی شهرآرا اقدام به ایجاد سایت کافه رسانه نمود تا هر روز صبح بتوانید شاهد جدیدترین نسخ روزنامه های کشور باشید.

دیدگاه مسئولان مشهد[ویرایش]

  • سید محمد پژمان شهردار مشهد در نخستین سالگرد روزنامهٔ شهرآرا دربارهٔ آن گفت:

تمام شهرداری‌ها نیاز به داشتن یك نشریه دارند، البته تاكید دارم كه مطبوعات شهری نباید بولتن شهرداری باشند، بلكه باید علاوه بر انتقاد از مدیران شهری پیگیر مسائل و موضوعات شهر نیز باشند. روزنامه برای شهر مشهد، از نان شب هم واجب‌تر است.

  • حسین موحدیان فرماندار مشهد هم گفت:

روزنامه توانسته است به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسئولان عمل كند. شهرآرا به غنای فرهنگی در شهر مشهد افزوده است.

[۱]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]