ویکی‌پدیا:رده‌بندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

این مقاله، شیوه‌هایی را برای ساختن و سازماندهی رده‌ها ارایه می‌کند. برای این که مطالب کاربردی‌تری در این زمینه پیدا کنید، به راهنما:رده مراجعه کنید.

آشنایی با رده

رده‌بندی صفحه‌ها[ویرایش]

هر صفحه‌ای از ویکی‌پدیا باید دست کم به یک رده تعلق داشته باشد. (با این وجود لزومی ندارد صفحه‌های بحث، کاربری و تغییرمسیر را رده‌بندی کنیم، هرچند این صفحه‌ها نیز می‌توانند در ردهٔ مناسب خودشان رده‌بندی شوند). هر صفحه باید در واضح‌ترین و دقیق‌ترین رده‌هایی که از نظر منطقی به آنها تعلق دارد رده‌بندی شود؛ یعنی اگر صفحه‌ای در یکی از زیررده‌های «مثال» قرار دارد، به طور معمول نباید در خود مثال نیز رده‌بندی شود. این قاعده استثناهایی دارد که در بخش رده‌های پخش‌نوشنده توضیح داده خواهد شد.

با وجود اینکه معمولاً از روی نام رده مشخص است که چه صفحه‌هایی باید در آن جای بگیرند، می‌توان متنی در خود رده نیز فراهم آورد که توضیح دهد چه صفحه‌هایی در آن رده جای می‌گیرند. یک روش برای اینکه پیش از ساخت ردهٔ تازه مطمئن شویم از قبل ردهٔ مشابهی ساخته نشده است، این است که رده‌های مقاله‌های دارای موضوع مشابه را بررسی کنیم. روش دیگر این است که در میان رده‌های موجود جست‌وجو کنیم. با توجه به اینکه رده‌های ویکی‌پدیا حالت سلسله‌مراتبی دارند، رده‌ها را مانند برچسب به صفحه‌ها میفزایید.

اگر مطمئن نیستید که چگونه باید یک صفحهٔ نیازمند رده را رده‌بندی کنید، کافیست به آن {{رده‌بندی‌نشده}} را بیفزایید تا ویرایشگران بعدی آن را رده‌بندی کنند.

مقاله‌ها[ویرایش]

نوشتار(های) وابسته: ویکی‌پدیا:بیش‌رده‌بندی
همچنین ببینید: وپ:رده‌بندی افراد ‏(en)

رده‌بندی مقاله‌ها می‌باید تأییدپذیر باشد. باید با توجه به اطلاعات تأییدپذیری از درون نوشتار مشخص باشد که چرا مقاله در این رده قرار گرفته است. اگر مقاله‌ای در یک رده یافتید که در منابعش مناسب‌بودن برای آن رده نمایش داده نشده بود می‌توانید از {{رده بی‌منبع}} یا اگر مقاله هیچ نشانه‌ای مرتبط با قرارگرفتن در رده را نداشت از {{رده نامرتبط؟}} استفاده کنید.

رده‌بندی همچنین می‌باید دیدگاهی بی‌طرف داشته باشد و ویرایش‌گران باید مراقب باشند تا در زمان ساخت یا افزودن رده به مقاله‌ها بی‌طرفی را حفظ کنند. رده‌بندی‌ها اغلب مناقشه‌برانگیز نیستند، اما اگر موضوع رده می‌تواند جرقه‌ای برای شعله‌ورشدن مناقشه باشد، احتمالاً استفاده از یک مقالهٔ فهرست‌وار به جای رده بهتر است؛ در این حالت می‌توان در درون فهرست‌مقاله پیرامون هر مورد فهرست توضیح داد و منابعی ارائه کرد (کاری که در صفحهٔ رده‌ها امکان‌پذیر نیست).

یک اصل مهم در هنگام رده‌بندی مقاله‌ها این است که رده باید توصیف‌گر مشخصه‌های موضوع مقاله باشد. منظور از توصیفگر مشخصه‌ها بودن این است که در منابع معتبر رواج داشته باشد و به طور مداوم برای توصیف موضوع به کار رفته باشد (مانند عامل سرشناسی یا پیشیهٔ در خور توجه در مورد مقالهٔ افراد، یا مکان و مذهب در مورد موقعیت‌های جغرافیایی و...).

ملاحظات ویژه برای رده‌بندی مقاله‌ها:

 • رسم ویکی‌پدیا این است که رده‌ها در پایان متن اما پیش از الگوهای خرد قرار می‌گیرند.
 • ترتیب رده‌ها در مقاله‌ها هیچ قانون خاصی ندارد (برای نمونه لازم نیست حتماً الفبایی باشد، هرچند گاهی مرتب‌سازی الفبایی می‌تواند مفید باشد). معمولاً اساسی‌ترین و مهم‌ترین رده‌ها پیش از بقیه آورده می‌شوند.
 • هیچ مقاله‌ای را نباید با رده‌های قرمز ناموجود رها کرد. یا باید رده ساخته شود، یا پیوند به رده حذف گردد یا تغییر یابد.
 • نباید رده‌بندی را بر پایهٔ نوع مقاله انجام داد. برای نمونه یک مقالهٔ زندگی‌نامه‌ای را نباید در رده:زندگی‌نامه رده‌بندی نمود.
 • مقاله‌هایی که دارای موضوع داستانی هستند را نباید به گونه‌ای رده‌بندی کرد که با موضوعات علمی و حقیقی اشتباه شوند.

صفحه‌های کاربری[ویرایش]

میانبر:

صفحه‌های کاربری مقاله نیستند و بنابراین به رده‌های محتوایی همچون رده:افراد زنده یا رده:زیست‌شناسان تعلق ندارند. با این وجود می‌توان آن‌ها را در رده‌های کاربری (زیررده‌های رده:ویکی‌پدیایی‌ها، مانند رده رده:زیست‌شناسان ویکی‌پدیا) رده‌بندی نمود که به همکاری بین کاربران کمک کند.

به طور مشابه زیرصفحه‌های صفحه‌های کاربری که ممکن است پیش‌نویس مقاله‌ها در آن‌ها نگهداری شود، نباید ردهٔ محتوایی داشته باشند، اما می‌توان آن‌ها را در رده‌های غیرمحتوایی یا رده‌های پروژه رده‌بندی کرد (مانند رده:انشاهای کاربری). اگر مقاله‌ای دارای رده را از فضای نام اصلی به فضای نام کاربری منتقل می‌کنید، رده‌هایش را بزدایید یا پنهان کنید. هرگاه صفحه را به فضای نام اصلی بازگرداندید می‌توانید رده‌هایش را نیز برگردانید.

چرا باید مقالات را رده‌بندی کرد؟[ویرایش]

رده‌ها به کاربران کمک می‌کنند که اطلاعات مورد نظرشان را پیدا کنند، حتی اگر ندانند که در آن زمینه اطلاعاتی در دانشنامه وجود دارد یا اینکه تحت چه عنوانی قرارگرفته است. هر صفحه‌ای در فضای نام مقاله، می‌بایست حداقل در یک رده قرار داشته باشد. رده‌ها باید از میان موضوعات عمده‌ای برگزیده شوند که احتمال می‌رود برای خوانندهٔ مقاله مفید باشند.

نام مقاله: محمدرضا شجریان

ردهٔ مفید: رده:خوانندگان موسیقی سنتی ایرانی اهل ایران

ردهٔ غیرمفید: رده:خوانندگانی با نام محمدرضا

برای این که متوجه شوید رده‌ای مفید است یا نه، این سوالات را بپرسید:

 • آیا می‌شود یکی دو پاراگراف راجع به این رده توضیح داد؟
 • اگر شما از رده به مقاله‌ای وارد شدید، آیا متوجه می‌شوید که چرا این مقاله در این رده قرار گرفته است؟ به عبارت دیگر، آیا در مقاله راجع به ردهٔ مورد نظر بحثی شده است؟

اگر جواب به یکی از این سوالات (یا به هردو) منفی است، احتمالاً ردهٔ انتخابی مناسب نیست.

راه‌کارها[ویرایش]

برخی از راه‌کارهای کلی[ویرایش]

 1. کاربرد عمدهٔ رده‌ها، تسهیل در گشت‌وگذار کاربران در بین مقالات مشابه‌است؛ بنابراین برای ساختن رده‌ها و زیررده‌ها دقت کنید که یافتن مقالات مشابه را آسان کنند.
 2. یک مقاله اغلب در چند رده جای دارد. اما باید توجه کرد که رده‌بندی یک مقاله در تعداد خیلی زیادی رده، باعث پایین آمدن کارایی رده‌ها می‌شود.
 3. معمولاً نباید مقالات را به‌صورت همزمان هم در خود رده و هم در زیرردهٔ آن طبقه‌بندی نمود. برای مثال بهرام بیضایی که در رده:نمایش‌نامه‌نویسان اهل ایران طبقه‌بندی شده‌است، نباید همزمان در رده:نمایش‌نامه‌نویسان یا رده:اهالی ایران نیز طبقه‌بندی شود. البته این قاعده استثنا نیز دارد که بعداً به آن اشاره خواهد شد.
 4. هنگام رده‌بندی مقالات ببینید که آیا مقالات مشابه و هم‌ردیف مقالهٔ شما در آن رده وجود دارند یا نه. اگر تعداد آن‌ها خیلی کم باشد، احتمالاً مقالهٔ شما باید در یکی از زیررده‌ها قرار بگیرد.
 5. ممکن است یک مقاله و یک رده دارای یک نام باشند. اما لزومی ندارد که حتماً یک‌جور رده‌بندی شوند.
 6. گاهی پیش می‌آید که شما با توجه به شیوه‌هایی که توضیح داده شد، می‌خواهید مقاله‌ای را از یک رده بردارید و آن را در دو یا چند زیررده قرار دهید، اما تمام زیررده‌های مورد نظر هنوز ساخته نشده‌اند. در این صورت شما می‌بایست زیررده‌های مورد نیاز را ایجاد نمایید. در غیر این صورت بهتر است مقاله را از رده پاک نکنید.
 7. قواعد فوق انعطاف‌پذیرند و در مواقعی که راه حل دیگری وجود ندارد، می‌توان با دست بازتری از آنها استفاده کرد.
 8. رده‌ها پانویس ندارند؛ بنابراین در قرار دادن مقالات در رده‌ها باید دقت کرد. مقالات را فقط در صورتی مجازید در یک رده قرار دهید که یا تعلق مقاله به رده مورد نظر بدیهی باشد و یا در مقاله مدرکی در این مورد وجود داشته باشد.

رده‌ها، فهرست‌ها و جعبه‌های اطلاعات[ویرایش]

برای ملاحظهٔ سایر روش‌های طبقه‌بندی مقالات در ویکی‌پدیا به ویکی‌پدیا:رده‌ها، فهرست‌ها و جعبه‌فهرست‌ها مراجعه کنید.

رده‌بندی مقالات راجع‌به زندگی‌نامهٔ افراد[ویرایش]

برای آشنایی با چگونگی رده‌بندی مقالات راجع به افراد به ویکی‌پدیا:رده‌بندی زندگی‌نامه‌ها مراجعه کنید.

رده‌ها درخت تشکیل نمی‌دهند[ویرایش]

Directed acyclic graph.png


هر مقاله یا رده ممکن است در یک، دو یا چند ردهٔ مختلف رده‌بندی شوند. به این ترتیب رده‌ها یک سلسله‌مراتب یا ساختار درختی تشکیل نمی‌دهند؛ بلکه چیزی شبیه به یک گراف جهت‌دار غیرمدور را ایجاد می‌کند.

رده‌بندی را پراکنده نکنید[ویرایش]

میانبر:

در بعضی از موارد امکان دارد برای جلوگیری از رده‌بندی پراکنده، همراه با ردهٔ فرعی، ردهٔ اصلی (ردهٔ مادر) هم در مقاله دیده شود و این کار برای جلوگیری از پراکندگی در رده‌بندی مقاله انجام می‌شود.

از درست کردن دور یا حلقه اجتناب کنید[ویرایش]

یک حلقه یا دور یا سیکل بسته به این معنی است که یک رده، به واسطهٔ یک زیررده یا یک سلسله از زیررده‌ها، زیرردهٔ خودش شود. البته نرم‌افزار ویکی‌مدیا از بروز دور یا حلقه جلوگیری نمی‌کند ولی بهتر است از به‌وجود آمدن یک سیکل بسته اجتناب شود. وجود دور می‌تواند خواننده را گیج کند. این حلقه‌ها گاهی رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند به‌طور مثال در ویکی‌پدیای انگلیسی، در ژانویه ۲۰۰۶، یک سیکل بسته شامل ۲۲ رده شناسایی و اصلاح شد.

البته دورهای قابل قبول نیز در ویکی‌پدیا وجود دارد. مواردی مانند مفاهیم انتزاعی گاهی دورهایی را به‌صورت طبیعی ایجاد می‌کنند. یک نمونه از این حلقه‌ها، آموزش درمورد آموزش است:

رده:آموزش: رده:علوم اجتماعی: رده:رشته‌های دانشگاهی: رده:دانشگاه: رده:آموزش

چگونه یک مقاله را در یک رده قرار دهیم؟[ویرایش]

قرار دادن یک مقاله در یک رده بسیار آسان است؛ مقاله را ویرایش کنید و آن را به رده پیوند دهید (عبارت [[رده:نام رده]] را تایپ کنید). پیوند مربوط به رده را در پایین صفحه و قبل از جستارهای وابسته قرار دهید. با این کار، در صفحهٔ مربوط به رده نیز نام مقاله ظاهر می‌شود و لازم نیست که شما رده را ویرایش کنید. در صورتی که با نحوهٔ ویرایش یا ایجاد پیوند در ویکی‌پدیا آشنا نیستید، به ویکی‌پدیا:خودآموز (ویرایش) و ویکی‌پدیا:خودآموز (پیوندهای ویکی‌پدیا) مراجعه نمایید.

وقتی می‌خواهید مقاله‌ای را به یک رده یا زیررده اضافه کنید باید دقت کنید که رده یا زیرردهٔ مناسب را انتخاب نمایید. مقاله‌ای که دارید رده‌بندی می‌کنید ممکن است به جغرافیا، تاریخ، یک رشتهٔ دانشگاهی، آشپزی یا موضوع دیگری باشد؛ بنابراین بهتر است گشتی در بین رده‌های مختلف بزنید و زیررده‌های مختلف موجود را بررسی نمایید تا جایگاه مناسب را برای مقاله‌تان پیدا کنید. حتی می‌توانید در مقاله‌های مشابه هم جستجو کنید و ببینید که در کدام رده‌ها قرار گرفته‌اند. همچنین در انتخاب زیررده‌ها نیز بهتر است تلاش کنید که رده یا زیررده‌ای را برگزینید که حدالامکان تخصصی‌تر باشد. به‌طور مثال اگر می‌خواهید پروین اعتصامی را رده‌بندی کنید، بهتر است آن را در رده:شاعران اهل ایران قرار دهید و نه در رده:شاعران یا رده:اهالی ایران.

برای مطالعهٔ بیشتر در این مورد به ویکی‌پدیا:رده‌بندی/رده‌ها و زیررده‌ها مراجعه کنید.

چگونه یک ردهٔ جدید ایجاد کنیم؟[ویرایش]

پیش از ساخت یک رده ویکی‌پدیا:بیش‌رده‌بندی را مطالعه کنید.

ایجاد یک ردهٔ جدید بسیار آسان است. این کار دقیقاً مشابه قرار دادن یک مقاله در رده‌ای است که وجود دارد؛ کافی است مقاله‌ای را ویرایش کنید و در آن به رده‌ای که هنوز وجود ندارد پیوند ایجاد کنید (عبارت [[رده:نام رده جدید]] تایپ کنید). زمانی که تغییرات را ذخیره کردید، ردهٔ جدید آمادهٔ ایجاد می‌شود. پیش از ایجاد ردهٔ جدید بخش‌های زیر (نام‌گذاری یک ردهٔ جدید و پیش از ایجاد رده جستجو کنید) را بخوانید.

سپس به صفحهٔ رده بروید و توضیحی در مورد آن بنویسید. همچنین بهتر است ردهٔ جدید را در دست کم دو ردهٔ کلی‌تر رده‌بندی کنید. به‌طور مثال رده:شهرهای استان اصفهان را می‌توانید در دو ردهٔ رده:شهرهای ایران و رده:استان اصفهان رده‌بندی کنید. (توجه کنید که اگر مثلاً یکی از این رده‌ها هم با رنگ قرمز نشان داده شود، شما مجدداً یک ردهٔ جدید ایجاد کرده‌اید و می‌بایست قواعدی را که در بالا توضیح داده شد، یک بار دیگر در مورد این ردهٔ جدید به کار بگیرید)

نام‌گذاری یک ردهٔ جدید[ویرایش]

شیوهٔ نام‌گذاری رده‌ها کاملاً شبیه شیوهٔ نام‌گذاری مقالات است. به ویکی‌پدیا:قواعد نام‌گذاری نگاه کنید.

پیش از ایجاد رده جستجو کنید[ویرایش]

قبل از ایجاد یک ردهٔ جدید جستجو کنید و ببینید که آیا این رده در حال حاضر وجود دارد یا نه. بهترین راه این است که پیوند رده را در مقاله‌تان وارد کنید و گزینهٔ پیش‌نمایش را کلیک کنید. اگر نام رده با خط آبی در زیر مقاله نمایان شد، آن مقاله در حال حاضر وجود دارد. اما اگر قرمز بود، شما با ذخیرهٔ ویرایشتان یک ردهٔ جدید به وجود خواهید آورد. در این حالت شما می‌بایست در بین رده‌های موجود جستجو کنید و ببینید که آیا در حال حاضر ردهٔ مشابهی با عنوان یا املای وجود دارد یا نه. ممکن است ردهٔ مورد نظر شما با عنوان یا املای مشابهی وجود داشته باشد و شما با این کار مانع از درست شدن رده‌های هم‌معنا می‌شوید. به‌طور مثال رده:اساطیر ایران، رده:اساطیر ایرانی، رده:اسطوره‌های ایران، رده:اسطوره‌های ایرانی و ... همگی ممکن است موجود باشند و تعدادی از مقالات مربوط به اسطوره‌های ایران را در خود جای داده باشند. بهتر است تلاش کنید که رده‌های مشابه ایجاد نکنید چون باعث مشکل شدن جستجوی مقالات در ویکی‌پدیا می‌شود و فلسفهٔ استفاده از رده‌ها را زیر سوال می‌برد. همچنین می‌بایست دقت کنید که در نام رده‌ای که می‌خواهید ایجاد کنید، نویسه‌های غیر استاندارد وجود نداشته باشد. (به ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه نگاه کنید) همچنین می‌بایست دقت کنید از ي و ك عربی (ی و ک) در عنوان رده استفاده نکنید.

جستجوی رده.PNG


یکی از راه‌های جستجوی رده‌های مشابه استفاده از امکان جستجو در ویکی‌پدیا است. با استفاده از این امکان شما می‌توانید یک یا چند کلمهٔ کلیدی در عنوان رده را در بین رده‌ها جستجو کنید. برای این کار باید پس از ظاهر شدن صفحهٔ جستجو، عبارت «رده» را در زیر صفحهٔ جستجو علامت بزنید مجدداً جستجو کنید. (ویکی‌پدیا به‌طور پیش‌فرض فقط در بین مقالات جستجو را انجام می‌دهد)

یکی دیگر از راه‌های جستجوی رده‌های مشابه رفتن به رده‌های کلی‌تر است. مثلاً وقتی می‌خواهید رده‌ای در مورد شاعران ایران درست کنید، می‌توانید به رده:اهالی ایران بروید و ببنید در بین زیررده‌های آن، رده‌ای مشابه رده‌ای که می‌خواهید ایجاد کنید وجود دارد یا نه.

چگونه می‌توان رده‌ها را حذف کرد یا تغییر نام داد؟[ویرایش]

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرایط انتقال رده‌ها ویکی‌پدیا:سیاست حذف رده‌ها و ویکی‌پدیا:رده‌های در حال بررسی را ببینید. برای دانستن در مورد مراحل عملی انتقال و مسائل فنی، راهنمای ویکی‌پدیا:انتقال صفحه‌ها#چگونه رده‌ها را منتقل کنیم را ببینید.

ساماندهی رده‌ها[ویرایش]

رده‌های بزرگ[ویرایش]

اگر بیشتر از ۲۰۰ مدخل در یک رده وجود داشته باشد، کاربر فقط ۲۰۰ تای آن‌ها را در صفحهٔ مانیتور خود می‌بیند و برای دیدن سایر مداخل ناچار است از گزینهٔ «۲۰۰تای بعدی» استفاده کند. برای راهبری ساده‌تر، یک جدول محتویات (TOC) اضافه کنید. این جدول‌ها با تایپ اضافه می‌شوند:

{{فهرست رده}}: که یک جدول محتویات کامل اضافه می‌کند.
{{CatAZ}}: که یک جدول محتویات بدون اعضا اضافه می‌کند. این فقط مخصوص رده‌هایی است که تمام اعضایش با حروف آغاز می‌شوند.

زمانی که یک رده شلوغ می‌شود، سعی کنید زیررده‌هایی درست کنید. شما با این کار مقالات را در رده‌هایی که معنی و کاربرد دارند، رده‌بندی می‌کنید و جستجوی خوانندگان آینده را تسهیل می‌نمایید.

فضای نام‌های ویکی‌پدیا
فضای نام اولیه فضای نام بحث
0 اصلی بحث 1
2 کاربر بحث کاربر 3
4 ویکی‌پدیا بحث ویکی‌پدیا 5
6 پرونده بحث پرونده 7
8 مدیاویکی بحث مدیاویکی 9
10 الگو بحث الگو 11
12 راهنما بحث راهنما 13
14 رده بحث رده 15
100 درگاه بحث درگاه 101
102 کتاب بحث کتاب 103
446 برنامه آموزشی بحث برنامه آموزشی 447
828 پودمان بحث پودمان 829
فضاهای نام مجازی
-1 ویژه
-2 رسانه

گروه‌بندی رده‌ها[ویرایش]

سایر مسایل[ویرایش]

پیوند به رده‌ها[ویرایش]

برای ایجاد پیوند به یک رده، بدون افزودن صفحه به رده، از نشانهٔ «:» در ابتدای عبارت استفاده می‌شود؛ بنابراین عبارت مورد نظر را می‌بایست به این شکل تایپ نمود: [[:رده:نام رده]].

تغییر مسیر رده‌ها[ویرایش]

البته برای تغییر مسیر رده‌ها نیز (مانند سایر صفحات) می‌توان از فرمان #REDIRECT استفاده نمود. اما بهتر است از این فرمان استفاده نشود چون استفاده از این فرمان، مانع از قرار گرفتن صفحات جدید در رده نمی‌شود. بهتر است برای آگاه‌کردن دیگرکاربران، در صفحه بحث ویکی‌پروژه رده‌بندی آن را بنویسید و الگوی {{رده بهتر}} را به کار گیرید. برای نمونه اگر بخواهید رده:دانشگاه‌های سراسری ایران به رده رده:دانشگاه‌های دولتی ایران بکوچانید(منتقل کنید)، می‌توانید با به‌کاربردن این الگو به گونه {{رده جایگزین۱|نام رده بهتر}}، پیام زیر را در صفحه رده:دانشگاه‌های سراسری ایران، که می‌خواهید منتقل شود، بگذارید:

{{رده بهتر|دانشگاه‌های دولتی ایران}}

ترتیب مقالات مربوط به یک رده[ویرایش]

همان‌طور که گفته شد، مقالاتی که در یک رده قرار می‌گیرند، طبق حروف الفبا طبقه‌بندی می‌شوند. به‌طور مثال اگر در ردهٔ رده:بازیکنان فوتبال اهل ایران بخواهید مقالهٔ جواد نکونام را اضافه کنید، در زیر حرف «ج» قرار می‌گیرد. حال برای اینکه آن را در زیر حرف «ن» قرار دهید، می‌توانید از علامت «|» استفاده نمایید. اگر در مقالهٔ جواد نکونام به جای عبارت [[رده:بازیکنان فوتبال اهل ایران]]، عبارت [[رده:بازیکنان فوتبال اهل ایران|نکونام، جواد]] را تایپ کنید، این مقاله در ردهٔ رده:بازیکنان فوتبال اهل ایران در زیر حرف «ن» قرار می‌گیرد. این روش علاوه بر رده‌بندی اشخاص، در رده‌بندی مناطق (مثلا رده:دریاچه‌های ایران) و رده‌بندی فهرست‌ها نیز کاربرد دارد. همچنین می‌توانید از الگوی {{DEFAULTSORT}} استفاده کنید.

میان‌ویکی[ویرایش]

رده‌ها مانند مقاله‌ها دارای میان‌ویکی هستند و افزودن میان‌ویکی مناسب به رده‌ها به کاربرهای دیگر کمک می‌کند تا به کمک روش‌هایی مانند رده‌دهی همسنگ به صورت دستی یا به کمک ربات آن رده را به مقاله‌ها بیافزایند و همچنین زیررده‌های مشابه در ویکی‌های دیگر را تشخیص دهند.

واژه‌های خاصی که در رده‌بندی ویکی‌پدیای فارسی به کار می‌روند[ویرایش]

واژه‌ها و عبارت‌های زیر در ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه رده‌بندی به اجماع رسیده‌اند:

 • معمولاً نام رده‌ها به صورت جمع به کار می‌رود. تا جایی که می‌شود از «جمع مکسر» و واژه‌های غیرفارسی استفاده نمی‌شود.
 • رده‌بندی اشخاص:
 • رده‌بندی تخصصی افراد به شکل رده:نویسندگان اهل اسپانیا نوشته می‌شود. دسته‌بندی‌های غیرضروری (مثلا سه صفتی بر اساس جنسیت و مذهب) صورت نمی‌گیرد.
 • رده‌بندی کشورها:
 • کشورهای خاص: برای انگلستان، ایرلند، ولز، و اسکاتلند رده‌های مجزا ایجاد می‌شود و همه آنها در رده‌های بریتانیا قرار می‌گیرند.
 • برای مکان‌ها و اماکن دیدنی از عبارت «جای‌ها» استفاده می‌شود، مانند. سپس رده‌هایی مانند دانشگاه‌ها، سدها، پل‌ها، بوستان‌ها، چشمه‌ها و … در آن قرار می‌گیرد.
 • فیلم‌ها، کتاب‌ها، و غیره بر اساس سال انتشار و تاسیس و … به شکل رده:فیلم‌های ۲۰۰۸ (میلادی)

برای دیدن بقیهٔ بحث‌ها و نتایج به ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه رده‌بندی مراجعه شود و برای بعضی از ترجمه‌های پر کاربر به ویکی‌پدیا:ترجمه رده‌ها مراجعه نمائید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]