ویکی‌پدیا:شناخت منابع معتبر (پزشکی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مقالات ویکی پدیا برای ارائه توصیه های پزشکی نیستند اما بطور وسیع برای دربافت اطلاعات مربوط به بهداشت و سلامتی بکار می روند. از این رو بسیار مهم و حیاتی است که مطالب موجود در مقالات مبتنی باشد بر منابع سرشناس ،معتبر،شخص ثالث و منتشر شده و به دقت اطلاعات اطلاعات روز را بروز را ارائه کند.

منابع ایده آل شامل موارد ذیل هستند: دیدگاههای جامع (و نه دیدگاههای خاص و مورد مناقشه یا ضعیف) که در ژورنالهای پزشکی و آکادمیک یا کتابهای بسیار معتبر که توسط خبرگان و متخصصان نگارش یافته و توسط ناشران معتبر پزشکی چاپ شده و یا دستورالعمل هایی که توسط سازمانهای پزشکی داخلی و بین المللی ارائه گردیده است.

این رهنمود شامل تمامی مواردی که در سیاست اثبات پذیری گفته شده است بعلاوه دقت ویژه نسبت به منابعی که در تمامی مقالات مربوط به به بهداشت و سلامتی می شود. از جمله پزشکی جایگزین و شاخه های مختلف آن.

منابعی که به پزشکی و بهداشت مربوط نبوده و برای ارائه سایر اطلاعات در مقالات پزشکی بکار می رود تابع سیاست جامع و کلی ویکی‌پدیا:منابع معتبر است.

دستورالعمل های کلی[ویرایش]

از منابع مستقل استفاده کنید[ویرایش]

بسیاری از ادعاهای پزشکی که توسط طرفدارانشان عرضه می شوند، فاقد منبع معتبر برای اثبات اثربخشی و امنیت و قانونی بودنشان هستند.در این موارد یافتن و شناسایی منبع معتبر مشکل است. اگر درباره یک ادعای پزشکی که از سوی اغلب متخصصان تایید و حمایت نمی شود می نویسید این مسئله حیاتی است که منبع مستقل و سوم شخصی و غیر ذینفعی آنرا تایدی کرده و یا بکار برده باشد.

اگر منابع مستقل یک روش پزشکی را دارای کیفیت پایین توصیف کرده اند ، نشانگر آنکه که به احتمال فراوان واجد شرایط داشتن مقاله ای مستقل نیست و تنها می تواند در سایر مقالات مورد استناد قرار گیرد.