ویکی‌پدیا:سیاست حفاظت از صفحه‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
قفل طلایی
کامل‌حفاظت‌شده

قفل صورتی
الگوحفاظت‌شده

قفل نقره‌ای
نیمه‌حفاظت‌شده

قفل آبی
ایجادحفاظت‌شده

قفل سبز
انتقال‌حفاظت‌شده

قفل ارغوانی
بارگذاری‌حفاظت‌شده

قفل سفید
تغییرات در انتظارحفاظت‌شده (سطح ۱)

قفل نارنجی
تغییرات در انتظارحفاظت‌شده (سطح ۲)

قفل قرمز
همیشه‌حفاظت‌شده

قفل سیاه
حفاظت‌شده توسط اداره

مدیران ویکی‌پدیا جهت جلوگیری از ویرایش شدن تصاویر و مقالات، امکان حفاظت‌کردن از صفحات (قفل کردن آن‌ها) را دارند. صفحات در نتیجهٔ این کار به یکی از حالت‌های زیر در می‌آیند:

 • کاملاً حفاظت‌شده که در آن صفحه در برابر هر گونه تغییر حفاظت می‌شود و فقط مدیران توانایی ویرایش صفحه را دارند.
 • نیمه حفاظت‌شده که در آن صفحه در مقابل ویرایش توسط کاربرانی که به سیستم وارد نشده‌اند یا عمر حساب کاربری آن‌ها کمتر از چهار روز است، حفاظت می‌شود.
 • حفاظت نیازمند به بازبینی که ویرایش‌های انجام شده در صفحه توسط کاربرانی که دسترسی گشت‌خودکار ندارند برچسب نیازمند بازبینی می‌خورد تا کاربرهای گشت‌زن بعد از بررسی ویرایش‌ها، آنها را تائید یا رد کنند. این صفحات تا زمانی که ویرایش‌هایشان توسط کاربران گشت‌زن تائید نشود تغییراتشان توسط مخاطب و کاربرهای تائید نشده قابل مشاهده نیست.
 • حفاظت‌شده در برابر انتقال که در آن حالت، ویرایش صفحه برای همه امکان‌پذیر است، اما انتقال صفحه فقط توسط مدیران امکان‌پذیر است. مقالات کاملاً حفاظت‌شده به طور خود به خودی در برابر انتقال هم حفاظت می‌شوند.
 • حفاظت‌شده به طور آبشاری به این معنی است که تمام صفحاتی که در یک صفحهٔ حفاظت شده گنجانده شده‌اند نیز به حالت کاملاً حفاظت‌شده در می‌آیند.

کاربران غیر مدیر، می‌توانند در صفحهٔ ویکی‌پدیا:درخواست تغییر وضعیت محافظت برای حفاظت شدن یک صفحه درخواستی بنویسند. بدیهی است که برای این منظور باید دلایلی مطابق با آن‌چه در زیر می‌آید نیز ذکر شود. هر بار که صفحه‌ای به حالت حفاظت‌شده در بیاید، اطلاعات مربوط به این تغییر در صفحهٔ فهرست حفاظت‌ها ثبت می‌شود.

گونه‌های حفاظت

حفاظت الگو

قفل صورتی
میانبر سیاست:

یک صفحهٔ الگوحفاظت‌شده می‌تواند تنها توسط مدیران یا کاربرانی در گروه ویرایشگران الگو ویرایش شود. این سطح حفاظت می‌تواند فقط در الگوهای حساس، پودمان‌ها و احتمالاً در موارد نادری که صفحه‌ها در دیگر فضاهای نام به میزان بسیار زیاد تراگنجانش می‌شوند به‌کار گرفته‌شود.

این سطح حفاظتی است[۱] حفاظت کامل را در صفحه‌هایی که تنها به دلیل شمار تراگنجانش‌های زیاد جای اختلافات محتوایی حفاظت می‌شود جایگزین می‌کند. It should only be used on templates whose risk factor would have otherwise warranted full protection. این حفاظت نباید در الگوهای کمتر مخاطره‌آمیز بر این اساس که دسترسی کاربری ویرایشگر الگو وجود دارد استفاده شود – وجود این دسترسی نباید منجر شود الگوهای بیشتری برای ویرایش عمومی جامعه غیرقابل ویرایش شود.

ویرایشگران می‌توانند در یک صفحهٔ الگوحفاظت‌شده با ارائهٔ آنها در صفحهٔ بحثش درخواست ویرایش دهند، با استفاده از الگوی {{ویرایش الگوحفاظت‌شده}} اگر به‌دست‌آوردن توجه لازم است.

چه صفحه‌هایی مشمول حفاظت کامل می‌شوند؟

محافظت کامل
حفاظت بی‌پایان

حفاظت کامل یک صفحه برای همیشه، در این موارد اعمال می‌شود:

 • صفحاتی که بازدید کننده‌های زیادی دارند (مانند صفحهٔ اصلی و تمام زیر صفحاتی که در آن گنجانده شده‌اند) به خاطر این که خرابکاری در آن‌ها تأثیر چشمگیری خواهد داشت.
 • لوگوی سایت، صفحات مربوط به حق نشر، و صفحات دیگری که از لحاظ حقوقی باید متن‌شان تغییری نکند. در مورد این صفحات، انجام ویرایش توسط مدیران منوط به توافق قبلی در صفحات بحث است.
 • صفحات مدیریتی خاص، نظیر الگوهای مربوط به حذف مقالات، الگوهای مقالات ناقص، و تمام صفحات فضای نام مدیاویکی، چرا که این صفحات معمولاً نیاز به تغییر ندارند، ولی به علت کاربرد شایع محتوای آن‌ها در صفحات دیگر، خرابکاری در آن‌ها می‌تواند اثرات گسترده‌ای داشته باشد.
 • صفحاتی که با رای‌گیری و اجماع کاربران حذف شده‌اند اما چندین بار مجدداً ساخته شده‌اند. این صفحات در حالت حذف شده حفاظت می‌شوند تا امکان ایجاد مجدد آن‌ها وجود نداشته باشد.

هم‌چنین سیستم ویکی‌پدیا به طور خود به خود صفحات CSS و جاوااسکریپت هر کاربر را (مانند کاربر:مثال/monobook.css به صورت حفاظت‌شدهٔ کامل در می‌آورد به طوری که فقط توسط صاحب آن حساب کاربری، و مدیران قابل ویرایش باشد.

حفاظت کامل یک صفحه به طور موقت، در این موارد انجام می‌شود:

 • به منظور فراهم آوردن یک دوره آرامش در مورد مقالاتی که زمینهٔ جنگ‌های ویرایشی بوده‌اند.
 • زمانی که یک صفحهٔ حذف شده، فقط به منظور بازبینی تاریخچه‌اش دوباره بازیابی می‌شود.
 • به منظور جلوگیری از ویرایش‌های خرابکارانهٔ آن دسته از کاربران که حساب کاربری‌شان قفل شده‌است، در صفحهٔ کاربری خودشان.

مناقشه بر سر محتوا

میانبر:

به جز در مواردی که خرابکاری واضحی رخ داده باشد، زمانی که صفحه‌ای به خاطر مناقشات و جنگ‌های ویرایشی قفل می‌شود، باید در آخرین وضعیتی که داشته مورد حفاظت قرار بگیرد (به این معنی که قبل از حفاظت، واگردانی نشود) به همین دلیل باید به خاطر داشت که وقتی صفحه‌ای در خلال یک جنگ ویرایشی توسط مدیران به حالت حفاظت‌شده در می‌آید، این به معنی تایید محتوای نسخه‌ای از آن صفحه که حفاظت شده، از طرف آن مدیر یا دیگران نیست.

ویرایشگران ویکی‌پدیا نباید درخواست کنند که صفحه‌ای در یک نسخهٔ خاص به حالت حفاظت شده در بیاید، یا صفحه‌ای که حفاظت شده است، به یک نسخهٔ قدیمی‌تر واگردانی شود. به جای آن، تلاش افراد باید در جهت حل مناقشات از طریق صفحهٔ بحث مقاله باشد. به این صفحه نیز نگاه کنید.

مدیرانی که خودشان در یک جنگ ویرایشی شرکت داشته‌اند، اجازه ندارند که صفحهٔ مورد نظر را به حالت حفاظت شده در بیاورند. مگر آن که یک خرابکاری ساده اتفاق افتاده باشد، یا جنگ ویرایشی در راستای حذف عبارات توهین‌آمیز در مقاله‌ای باشد که در مورد یک فرد زنده نوشته شده‌است.

چه زمانی یک صفحه در برابر انتقال حفاظت می‌شود؟

میانبر:
حفاظت در برابر انتقال

زمانی که:

 • صفحه دارای سابقهٔ خرابکاری از طریق انتقال مکرر به عنوان‌های جدید باشد.
 • زمانی که بر سر نام یک مقاله مناقشه به وجود بیاید.
 • صفحات پربیننده‌ای که نیازی به این که انتقال داده بشوند ندارند، مثل ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات مدیران.

وقتی که یک صفحه به حالت کاملاً حفاظت‌شده در بیاید، در برابر انتقال نیز حفاظت می‌شود. وقتی که یک صفحهٔ حفاظت‌شده توسط یک مدیر انتقال داده شود، صفحهٔ جدید به حالت حفاظت‌شده در می‌آید، و صفحهٔ قدیمی (که فقط شامل یک فرمان تغییر مسیر به صفحهٔ جدید است)، از حالت حفاظت‌شده خارج می‌شود.

همان ضوابطی که در مورد حفاظت کامل صفحات مورد مناقشه ذکر شد (از قبیل مجاز نبودن حفاظت از صفحات توسط مدیری که خود در مناقشه درگیر است) در مورد حفاظت صفحات مورد مناقشه در برابر انتقال نیز مصداق دارد.

حساب‌های کاربری که تازه ایجاد شده‌اند، توانایی انتقال هیچ صفحه‌ای را ندارند. توضیحات بیشتر را در صفحهٔ ویکی‌پدیا:سطح دسترسی کاربران بخوانید.

چه زمانی یک صفحه حفاظت نیازمند بازبینی می‌شود؟

میانبرها:
حفاظت سفید

بر پایهٔ نظرخواهی اینجا امکان حفاظت نیازمند بازبینی برای تعدادی از مقاله‌های ویکی‌پدیای فارسی به شرح زیر فعال شد:

 • مقالات خوب[۲]
 • برگزیده[۲]
 • مقالات پربازدید[۲]
 • مقالاتی که احتمال خرابکاری در آنها زیاد است.[۳]
 • مقالاتی که درج مطالب نقض‌کننده حق تکثیر در آنها صورت می‌گیرد.[۳]
 • مقاله افراد زنده که ویرایش‌های متناقض با وپ:زندگان در آنها صورت می‌گیرد.[۳]

برای اطلاع از نحوهٔ کار افزونهٔ محافظت نیازمند بازبینی، ویکی‌پدیا:تغییرات در حال انتظار را مطالعه کنید.

چه زمانی صفحات به صورت آبشاری حفاظت می‌شوند؟

کاربردهای این نوع از حفاظت از صفحات عبارتند از:

 • صفحاتی که بیننده‌های زیادی دارند، مانند صفحهٔ اصلی.
 • صفحاتی که به فهرست کردن آن دسته از صفحات می‌پردازند، که باید برای مدت طولانی حفاظت شوند.

حفاظت آبشاری باعث می‌شود که تمام صفحاتی که در یک صفحه گنجانده شده‌اند (از جمله الگوها و تصاویر) به حالت کاملاً حفاظت‌شده در بیایند.

چه زمانی صفحات در برابر ایجاد حفاظت می‌شوند؟

Padlock-skyblue.svg
میانبرها:

مدیران توانایی محافظت کردن یک صفحه را در برابر ایجاد دارند.

 • این امکان زمانی مفید است که یک مقاله حذف شود اما به طور مکرر توسط کاربران ایجاد شود. فهرست این صفحه‌ها را می‌توان در ویژه:عنوان‌های محافظت شده یافت.
 • صفحه‌هایی که در برابر ایجاد محافظت می‌شوند معمولاً به عنوان «نمک‌خورده» شناخته می‌شوند. کاربر در صورتی که مطالب بهتری برای ساخت مجدد آن مقاله را داشته‌باشد باید درخواست خود رادر بحث مدیر حذف کننده (در صورت عدم پاسخ گویی تابلو اطلاع‌رسانی مدیران) یا ویکی‌پدیا:بررسی حذف مطرح کنند. (در ویکی‌پدیای فارسی به علت فعال نبودن صفحهٔ ویکی‌پدیا:بررسی حذف، برای مواردی که توسط نظرخواهی حذف شده‌اند از وپ:نبح استفاده می‌شوند)

همچنین فهرست دیگری در فهرست سیاه عنوان‌ها قرار دارد که انعطاف‌پذیری بیشتری داشته و امکان استفاده از عبارت باقاعده را می‌دهد.

حفاظت صفحات توسط اعضای بنیاد ویکی‌مدیا

حفاظت توسط بنیاد

بنیان‌گذاران ویکی‌پدیا (مانند جیمی ولز)، در برخی شرایط ویژه که تغییر در محتوای یک صفحه، بنا به دلایلی نظیر حق نشر یا افترا، مجاز نیست، راساً اقدام به قفل کردن آن صفحات می‌کنند. از مدیران ویکی‌پدیا انتظار می‌رود که در مورد وضعیت حفاظت این صفحات دخالتی نکنند، مگر این که این اجازه مشخصاً از طرف یکی از اعضای بنیاد ویکی‌مدیا به آن‌ها داده شود.

چگونه حفاظت از صفحات خاتمه می‌یابد؟

به جز در مورد صفحاتی که توسط اعضای بنیاد ویکی‌مدیا حفاظت شده‌اند، مدیران می‌توانند بقیهٔ صفحات را پس از طی مدت زمان معقولی از حفاظت خارج کنند، به خصوص اگر در صفحهٔ بحث آن مقاله برای مدت طولانی بحث جدیدی رخ نداده باشد.

خارج کردن صفحات از حالت حفاظت‌شده پس از طی مدت زمان کوتاه از شروع حفاظت‌شدن صفحه، تنها زمانی مجاز است که کاربران ویکی‌پدیا در این باره به اجماع رسیده باشند، یا این کار با کسب مشورت از مدیری که حفاظت را شروع کرده است صورت بگیرد. این مورد به خصوص زمانی مصداق دارد که خاتمه دادن حفاظت از صفحه زمینه‌ساز شروع مجدد جنگ‌های ویرایش باشد و مدیری که صفحه را قفل کرده، در تلاش برای حل مناقشه قبل از خاتمهٔ حفاظت صفحه باشد.

هم‌چنین، مدیران می‌توانند زمان قفل کردن یک صفحه، مدت زمانی برای حفاظت‌شدگی آن صفحه تعیین کنند؛ در این حالت، پس از طی آن مدت زمان، صفحه به طور خودکار از حالت حفاظت‌شده خارج می‌شود.

حفاظت‌ها بر پایهٔ فضای نام

فضای نام بحث کاربر

میانبرها:

صفحه‌های بحث کاربری به ندرت محافظت می‌شوند و تنها در صورت رخ دادن خرابکاری‌های بسیار شدید توسط آی‌پی‌ها به مدت کوتاهی می‌توانند نیمه‌حفاظت شوند. کاربرانی که صفحهٔ بحثشان نیمه‌حفاظت شده است باید یک زیرصفحهٔ کاربری حفاظت‌نشده داشته باشند که به طور واضح در بالای صفحهٔ بحث اصلی آن‌ها به آن پیوند داده شده باشد تا کاربرانی که تأیید خودکار نشده‌اند بتوانند دیدگاه‌های خود را که از روی حسن نیت بیان می‌کنند در آن مطرح نمایند.

اینکه کاربری بخواهد صفحهٔ بحثش محافظت شود دلیل کافی برای حفاظت از صفحهٔ بحث نیست.

الگوهای موجود

جستارهای وابسته

پانویس‌ها

 1. Created October 2013 as a result of Wikipedia:Requests for comment/Template editor user right‎
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ نظرخواهی موجود در بحث
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ترجمه از ویکی‌پدیای انگلیسی WP:PCPP