ویکی‌پدیا:جنگ ویرایشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تاریخچهٔ یک صفحهٔ ویکی‌پدیا که نشانگر یگ جنگ ویرایشی است

یک جنگ ویرایشی زمانی رخ می‌دهد که یک کاربر یا جمعی از کاربران مداوماً ویرایش‌های یکدیگر را در مقاله یا موضوع خاص واگردانی می‌کنند. معاونت عمدی در یک جنگ ویرایشی به‌جای بحث و گفتگو به عنوان یکی از مصداق‌های بی‌نزاکتی محسوب می‌شود و ممکن باعث قطع دسترسی کاربری از مشارکت در ویکی‌پدیا بشود. تلاش برای پیروزی در جنگ‌های ویرایش با واگردانی‌های پی در پی و یا تقاضا از دوستانتان برای حمایت از شما رویه اجماع‌یابی را در ویکی‌پدیا دچار اخلال می‌کند و روحیه همکاری را در میان مشارکت‌کنندگان می‌کشد.

بهترین حالت در ویکی‌پدیا زمانی کسب می‌گردد که ایده‌های مخالف در پی فصل مشترکی باشند. دیدگاه بی‌طرف زمانی کسب می‌گردد تمامی نظرهای مهم و شاخص در مورد یک موضوع مستند ذکر شده باشد یک جنگ ویرایشی بر خلاف این تلاش است و کوششی برای اینست نسخه مورد علاقه یک طرف به عنوان تنها ایده قرار بگیرد.


جنگ ویرایشی چیست؟[ویرایش]

جنگ ویرایشی غالباً با یک ویرایش مشخص نمی‌شود. بلکه بر روش‌هایی که برای مواجه و پیروزی در درگیری‌های ویرایشی بر سر محتوای مقالات[۱] شناخته می‌شود. بازشناختن جنگ ویرایشی معمولاً مبتنی بر تصمیم دادورانهٔ مدیران هنگام فرونشاندن مناقشات است. پیمانه‌هایی چند هست که مدیران برای تعیین اینکه کاربر کیْ به جنگ ویرایشی برخاسته‌است به کار می‌گیرند.

معمول‌ترینِ پیمانه‌ها برای پیمودن جنگ ویرایشی قانون سه برگردان است که معمولاً به صورت ق۳ب کوتاه‌نویسی می‌شود. قانون سه برگردان ابزاری کارآمد است، چه، پیش می‌نهد که درگذشتن از حد مطلق سه واگردانی در یک صفحه در ظرف بیست و چهار ساعت، به معنی جنگ ویرایشی‌است. گرچه قانون سه برگردان کورکورانه تفسیر نباید شدن، رسیدن به مرز سه برگردان، عموماً نشانه‌ای‌است قوی که دژرفتاری‌ای سترگ در جریان است. غرض از سنجشگر ق۳ب صحه‌گذاشتن بر همه رفتارهایی که در حدود قانونی آن می‌گنجد نیست. برای نمونه، جنگ ویرایشی ممکن است به صورت دو ویرایش در صفحه در روز، به مدتی دراز (طی روزها) رخ نماید. حتی الگویی از واگردانی‌های کورکورانهٔ پراکنده به عنوان نخستین پادآفند در مقابل ویرایش‌های ناپسندیدنی ممکن است جنگ ویرایش تلقی شود.

جنگ ویرایشی همانا رفتاری‌است که نمودش واگردانی‌هاست و نه شمارش خشک‌وخالی واگردانی‌های یک صفحه در طی زمانی مشخص.

منابع[ویرایش]

  1. content dispute

جستارهای وابسته[ویرایش]