ویکی‌پدیا:جنگ ویرایشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تاریخچهٔ یک صفحهٔ ویکی‌پدیا که نشانگر یگ جنگ ویرایشی است

یک جنگ ویرایشی زمانی رخ می‌دهد که یک کاربر یا جمعی از کاربران مداوماً ویرایش‌های یکدیگر را در مقاله یا موضوع خاص واگردانی می‌کنند. معاونت عمدی در یک جنگ ویرایشی به‌جای بحث و گفتگو به عنوان یکی از مصداق‌های بی‌نزاکتی محسوب می‌شود و ممکن باعث قطع دسترسی کاربری از مشارکت در ویکی‌پدیا بشود. تلاش برای پیروزی در جنگ‌های ویرایش با واگردانی‌های پی در پی و یا تقاضا از دوستانتان برای حمایت از شما رویه اجماع‌یابی را در ویکی‌پدیا دچار اخلال می‌کند و روحیه همکاری را در میان مشارکت‌کنندگان می‌کشد.

بهترین حالت در ویکی‌پدیا زمانی کسب می‌گردد که ایده‌های مخالف در پی فصل مشترکی باشند. دیدگاه بی‌طرف زمانی کسب می‌گردد تمامی نظرهای مهم و شاخص در مورد یک موضوع مستند ذکر شده باشد یک جنگ ویرایشی بر خلاف این تلاش است و کوششی برای اینست نسخه مورد علاقه یک طرف به عنوان تنها ایده قرار بگیرد.

جنگ ویرایشی چیست؟[ویرایش]

جنگ ویرایشی غالباً با یک ویرایش مشخص نمی‌شود. بلکه بر روش‌هایی که برای مواجه و پیروزی در درگیری‌های ویرایشی بر سر محتوای مقالات[۱] شناخته می‌شود. بازشناختن جنگ ویرایشی معمولاً مبتنی بر تصمیم دادورانهٔ مدیران هنگام فرونشاندن مناقشات است. پیمانه‌هایی چند هست که مدیران برای تعیین اینکه کاربر کیْ به جنگ ویرایشی برخاسته‌است به کار می‌گیرند.

معمول‌ترینِ پیمانه‌ها برای پیمودن جنگ ویرایشی قانون سه برگردان است که معمولاً به صورت ق۳ب کوتاه‌نویسی می‌شود. قانون سه برگردان ابزاری کارآمد است، چه، پیش می‌نهد که درگذشتن از حد مطلق سه واگردانی در یک صفحه در ظرف بیست و چهار ساعت، به معنی جنگ ویرایشی‌است. گرچه قانون سه برگردان کورکورانه تفسیر نباید شدن، رسیدن به مرز سه برگردان، عموماً نشانه‌ای‌است قوی که دژرفتاری‌ای سترگ در جریان است. غرض از سنجشگر ق۳ب صحه‌گذاشتن بر همه رفتارهایی که در حدود قانونی آن می‌گنجد نیست. برای نمونه، جنگ ویرایشی ممکن است به صورت دو ویرایش در صفحه در روز، به مدتی دراز (طی روزها) رخ نماید. حتی الگویی از واگردانی‌های کورکورانهٔ پراکنده به عنوان نخستین پادآفند در مقابل ویرایش‌های ناپسندیدنی ممکن است جنگ ویرایش تلقی شود.

جنگ ویرایشی همانا رفتاری‌است که نمودش واگردانی‌هاست و نه شمارش خشک‌وخالی واگردانی‌های یک صفحه در طی زمانی مشخص.

رویارویی با جنگ‌های ویرایشی[ویرایش]

در جنگ‌های ویرایشی، طرفین باید تلاش کنند موضوع را در صفحهٔ بحث مقاله مطرح کنند و آن را حل و فصل نمایند.

هنگام مواجهه با جنگ‌های ویرایشی[ویرایش]

بهتر است به جای درگیر شدن در جنگ، به دنبال کمک باشید. هنگامی که اختلاف نظر روشن است، همهٔ طرف‌ها باید آتش‌بس بدهند و موضوع را در صفحهٔ بحث حل‌وفصل کنند یا اینکه از جاهای مناسب کمک بطلبند. راه‌های برخورد دیگری نیز که گاه توسط جامعهٔ کاربری توصیه می‌شود در ادامه بیان خواهد شد.

اگر با وجود همه تلاش‌ها، یک یا چند کاربر نمی‌خواهند جنگ ویرایشی را کنار بگذارند، از همکاری امتناع دارند و یا از توجه به اطلاعاتی که به آن‌ها داده شده است خودکاری می‌کنند، آنگاه با گزارش موضوع در وپ:تام از یکی از مدیران بخواهید به موضوع رسیدگی کند. دادن هشدار الزامی نیست، اما اگر به نظر می‌رسد کاربر از موضوع ممنوعیت جنگ‌های ویرایشی آگاه نیست، می‌توان او را با استفاده از {{هشدار نقض قانون سه برگردان}} در صفحهٔ بحثش از این سیاست آگاه کرد. اگر خودتان یکی از طرف‌های فعال این جنگ بوده‌اید از گذاشتن الگوهای عمومی خرابکاری در صفحهٔ بحث کاربر خودداری کنید؛ چنین کاری می‌تواند خصمانه تلقی شود. به جای آن بهتر است پیام خود را به زبان خودتان برای همان موضوع خاص درج کنید و در آن تلاش بر آرام‌کردن شرایط داشته باشید.

کاربران با تجربه چگونه از جنگ‌های ویرایشی دوری می‌گزینند[ویرایش]

آنگاه که مشخص شد جنگ ویرایشی در میان است، از اکتفا به خلاصه‌ویرایش خودداری کنید و موضوع را در صفحهٔ بحث مقاله مطرح نمایید. اگر قرار باشد مدیری به مسئله رسیدگی کند، شواهد در مورد تلاش‌های طرفین برای حل و فصل مسئله را در صفحهٔ بحث مقاله بررسی خواهد کرد. بد نیست که در خاطرتان باشد که هیچ ضرب‌العجلی تعریف نشده و کاربران می‌توانند تا زمان رفع مشکلات، الگوهای تمیزکاری مناسب را در بخش‌های مشکل‌دار مقاله که در حال گفتگو پیرامون آن‌ها هستند قرار دهند. اگر گفتگوها به نتیجه نرسد ممکن است نیاز باشد توجه کاربران بیشتری به موضوع جلب شود. می‌توانید ویکی‌پدیا:نظر سوم یا درخواست برای نظر را بیازمایید. کاربران بی‌طرفی پیدا خواهند شد که ویرایش‌های بسیار نامناسب را محدود کنند و در عین حال به دست یافتن به یک اجماع کمک نمایند. اگر این روش‌ها ناکام ماند، از روش‌های رسمی و غیررسمی حل اختلاف استفاده کنید.

برخی کاربران باتجربه، عامدانه، تنها ویرایش‌هایی که تحت استثناهای قانون سه برگردان جای می‌گیرند را در پیش می‌گیرند، یا اینکه ویرایش‌هایشان را تنها به یک واگردانی محدود می‌کنند. اگر مناقشه ادامه یابد، به جای اینکه مسئله را بغرنج‌تر کنند، در گفتگو را می‌گشایند یا از دیگران کمک می‌خواهند. ایشان تنها زمانی واگردانی می‌کنند که ضروری باشد.[۲] این سیاست به ویژه برای موضوعات محل مناقشه[۳] که دیدگاه‌های قطبی و احساسی در آن‌ها زیاد است می‌تواند مناسب باشد.

در آخر: از عقل سلیم استفاده کنید، وارد جنگ‌های ویرایشی نشوید. به جای واگردانی‌های مکرر، موضوع را با دیگران مطرح کنید، اگر واگردانی واقعاً نیاز باشد، ویرایشگران دیگری پیدا خواهند شد که به همین نتیجه برسند و همین کار را انجام دهند (بدون اینکه لازم باشد از کسی بخواهید). این امر خود می‌تواند نشانهٔ اجماع در مورد آن ویرایش باشد. به جای اینکه به مناقشه بپیوندید و به واگردانی بپردازید، درخواست کنید صفحه محافظت شود.

منابع[ویرایش]

  1. content dispute
  2. وپ:تنها هنگام ضرورت واگردانی کنید ‏(en)
  3. وپ:فهرست مطالب مناقشه‌برانگیز ‏(en)

جستارهای وابسته[ویرایش]