دانشگاه زابل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۳۶′۰۲″ شمالی ۵۳°۲۶′۱۲″ شرقی / ۳۵.۶۰۰۴۴۲° شمالی ۵۳.۴۳۶۶۵۲° شرقی / 35.600442; 53.436652

دانشگاه زابل
تأسیس ۱۳۵۸
نوع دانشگاه عمومی
رئیس محمود اوکاتی
(۱۳ شهریور ۱۳۹۱ تاکنون)[۱]
مکان زابل
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه www.uoz.ac.i

دانشگاه زابل یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. این دانشگاه در شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان واقع است. مدیریت این دانشگاه در چند سال اخیر با آقایان دهمرده، نوری و قنبری بوده‌است.

گفتنی است تعداد رشته‌های این دانشگاه نیز از تعداد ۴۶ رشته در سال ۱۳۸۴ به ۸۱ رشته در سال ۱۳۸۹ رسیده‌است.

پیشینه[ویرایش]

آموزش عالی در سیستان با تاسیس دانشکده کشاورزی در سال ۱۳۵۸ با پذیرش ۵۰ دانشجوی بومی استان فعالیت خود را در شهرستان زابل آغاز نمود. با بازگشایی موسسات آموزش عالی پس از انقلاب فرهنگی فعالیت خود را در سال ۱۳۶۲ با عنوان آموزشکده کشاورزی با پذیرش ۴۰ نفر در رشته امور زراعی ادامه داده ودر سال ۱۳۶۶ رشته امور دامی نیز به این مجموعه افزوده شد. در سال ۱۳۶۸ با توجه به نیاز مبرم منطقه، مجوز تبدیل آموزشکده به دانشکده صادر و از مهر ماه ۱۳۶۹ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی دو رشته دامپروری و زراعت و اصلاح و نباتات وارد مرحله جدیدی گردید. در سال ۱۳۷۸ با مساعدت مسولان محترم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، به خصوص وزیر وقت فرهنگ و آموزش عالی و آقای دکتر دهمرده استاندار فعلی استان سیستان وبلوچستان، جهت تامین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز و توسعه همه‌جانبه فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی منطقه دانشگاه زابل با امکانات و تجهیزات اولیه تاسیس گردید.[۲]

دانشگاه زابل در حال حاضر دارای ۶ دانشکده، ۱ آموزشکده، ۴ پژوهشکده، ۱ مرکز تحقیقاتی، ۶۳ رشته تحصیلی در مقاطع دکتری، کار شناسی ارشد، کار شناسی، کار شناسی ناپیوسته، کاردانی، دوره‌های روزانه و شبانه، تحصیلات تکمیلی می‌باشد که حدود ۱۵۰۰۰ نفر دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.

دانشکده هنر[ویرایش]

دانشکده هنر دانشگاه زابل به همت جناب آقای دکتر حبیب الله دهمرده ریاست محترم وقت دانشگاه در سال ۱۳۸۰ تاسیس گردید . فعالیت آموزشی دانشکده از نیمسال دوم سال تحصیلی ۸۰-۸۱ با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی باستان شناسی ومعماری آغاز گردید سپس در نیمسال دوم سال تحصیلی ۸۱-۸۲در مقطع کارشناسی مرمت آثار تاریخی و همچنین کارشناسی ناپیوسته معماری اقدام به پذیرش دانشجو نمود.با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی معماری در سال ۸۸و کارشناسی شهر سازی در سال ۸۹هم اکنون چهار گروه در دانشکده عضو می باشند.

دانشکده ادبیات[ویرایش]

۱.گروه حقوق[ویرایش]

شکل گیری و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بر گسترش عدالت که یکی از مصادیق آن عدالت در برخورداری از فرصت‌های برابر علمی مردم هر منطقه از یک سو و رسالت دانشگاه زابل در تربیت نیروهای عالم و متعهد برای کشور و منطقه، از دیگر سو باعث شد. گروه حقوق دانشگاه زابل فعالیت رسمی خود را از بهمن ماه سال تحصیلی ۸۲-۱۳۸۱ با پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی رشته حقوق آغاز کند و تا کنون چندین دوره فارغ‌التحصیل به جامعه حقوقی ایران تقدیم داشته باشدکه در موقعیت‌ها شغلی متفاوت و در مقام قضاوت، وکالت، سردفتری اسناد رسمی و یا کارشناسی حقوقی نیاز دوایر دولتی و خصوصی کشور را تأمین می‌کنند. برگزاری مداوم سخنرانی‌های علمی با حضور اساتید مجرب جامعه حقوقی ایران، برگزاری همایش‌های علمی را می‌توان تلاشی شایان توجه از طرف گروه حقوق دانشکده ادبیات برای ایجاد ارتباط وثیق بین دانشجویان با مباحث علمی مطرح در فضای دانشگاهی کشور دانست. تا کنون نشست‌ها و سخنرانیهای قابل توجهی توسط اساتید و حقوقدانان مبرّز ایران در دانشگاه زابل صورت گرفته است که برخی از آنها عبارتند از:

  • ۱- «بزهکاران خطرناک در حقوق کیفری و جرم شناسی» دکتر نجفی ابرند آبادی
  • ۲- تروریسم بین اللمی با حضور دکتر میر محمد صادقی..

گروه حقوق در زمینه تالیف و پژوهش و تحقیق و ارائه مقالات در مجلات پژوهشی کشور نیز فعال بوده است که می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود

  • ۱- حقوق سرمایه‌گذاری خارجی انتشارات جهاد دانشگاهی ۱۳۹۲
  • ۲- جرایم علیه تمامیت جسمانی (بر اساس مبانی تکلمه المنهاج)،نشر جهاد دانشگاهی ۱۱۳۹۲

3. نقش مسجد در اصلاح مجرمین مقاله isi گروه مرکب از ۷ عضو هیأت علمی ثابت است که در این بین با دعوت از اساتید مدعو شناخته شده از دانشگاه‌های تهران تلاش می‌شود به بهترین نحو نسبت به تضمین کیفیت ارائه دروس اقدام شود. در هر ترم حدود ۱۰ الی ۱۷ تن از اساتید تخصصهای مختلف حقوق خصوصی، حقوق جزا، حقوق بین‌الملل، حقوق عمومی، فقه و حقوق اسلامی، جامعه‌شناسی و اقتصاد با گروه حقوق همکاری دارند که تعدادی از آنها در موقعیت‌هایی مانند قضاوت، وکالت انجام خدمت کرده و تعداد ی نیز به تدریس در دانشگاههای دیگر مشغول می‌باشند.

امکانات دانشگاه[ویرایش]

خوابگاه[ویرایش]

با ایجاد و بازسازی ۴ بلوک خوابگاه دانشجویی، ۱۴۲ خوابگاه خودگردان اجاره‌ای از چرخه معاونت دانشجویی و فرهنگی حذف شدند.

دانشگاه زابل در سال‌های اخیر توانسته‌است موفق به کسب رتبه‌های مختلفی از جمله کسب عنوان رئیس دانشگاه نمونه در امر نماز و نیایش، کسب مقام دوم در رتبه بندی عملکرد شورای فرهنگی دانشگاههای سراسر کشور، کسب عنوان رئیس دانشگاه برگزیده در حمایت از انجمن‌های علمی دانشجویی، کسب مقام برتر در طرح اسوه کشوری توسط بسیج دانشجویی، کسب رتبه چهارم در فعالیت‌های فرهنگی بین دانشگاه‌های بزرگ کشور، کسب عنوان انجمن علمی دانشجویی برگزیده کشور توسط انجمن علمی دانشجویی جغرافیا، معرفی یکی از دانشجویان دانشگاه زابل به عنوان داور جشنواره بین‌المللی فجر، انتخاب دانشجوی نمونه کشوری از دانشگاه زابل اشاره نمود و روند رشد مقالات و طرح‌های پژوهشی در چهار سال اخیر افزایش چشمگیری داشته از جمله تعداد مقالات ISI دانشگاه از بدو تاسیس تا سال ۱۳۸۴، دو مورد بوده که در چهار سال اخیر به بیش از ۱۲۰ مورد افزایش یافته‌است. گفتنی است بیشتر اساتید این دانشگاه فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس می‌باشند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]