دانشگاه حکیم سبزواری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۶°۱۷′۵۴″ شمالی ۵۷°۴۰′۵۱″ شرقی / ۳۶.۲۹۸۳۳۵° شمالی ۵۷.۶۸۰۹۴۴° شرقی / 36.298335; 57.680944


دانشگاه حکیم سبزواری
نشان دانشگاه حکیم سبزواری
نشان دانشگاه حکیم سبزواری
تأسیس ۱۳۶۶ خورشیدی
نوع سراسری (دولتی)
رئیس دکتر جواد حداد نیا - سرپرست از 1392/09/20
معاون دانشجویی دکتر محمد رضا حامدی نیا
هیأت علمی ۱۶۰ نفر
مکان سبزوار
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه www.hsu.ac.ir

دانشگاه حکیم سبزواری در سال ۱۳۶۶ در شهر سبزوار تأسیس شد و با پذیرش ۱۶۱ نفر دانشجو در چهار رشته دبیری الهیات، دبیری زبان و ادبیات فارسی، دبیری زبان و ادبیات عرب ودبیری ریاضی در مقطع کارشناسی فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی خود را آغاز نمود[۱].

از آن سال تاکنون پیوسته بر تعداد گروههای آموزشی، رشته‌ها و گرایش‌های تحصیلی و تعداد دانشجویان افزوده شده است؛ به‌نحوی که در حال حاضر، دانشگاه دارای ۲۵ گروه آموزشی ۱۲۰ کدرشته تحصیلی در مقاطع کاردانی، کارشناسی وکارشناسی ارشد و دکتری، ۸ دانشکده (ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه ، فنی و مهندسی ، هنر و معماری ، تربیت بدنی و علوم ورزشی ، ریاضی و علوم کامپیوتر ، نفت و پتروشیمی ، الهیات و معارف اسلامی) و حدود ۷۵۰۰ نفر دانشجو در دوره‌های‌روزانه و شبانه و نیمه حضوری می‌باشد.

دانشگاه تربیت معلم سبزوار در زمینی به وسعت ۲۱۰ هکتار در ۱۰ کیلومتری شمال شهر واقع است. این دانشگاه دومین دانشگاه بزرگ دولتی تحت پوشش وزارت علوم تحقیقات و فناوری پس از دانشگاه فردوسی مشهد در استان خراسان رضوی است.

در حوزه پژوهشی این دانشگاه تاکنون موفقیت‌های خوبی داشته‌است: به طوریکه می‌توان به راهیابی اختراعات ۲ تن از اعضای هیأت علمی این دانشگاه به بخش علمی جشنواره‌های بین‌المللی که در کشورهای کره جنوبی و سوئیس بر‌گزار گردید، اشاره نمود. همچنین با کسب مجوز از مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاست‌گذاری پژوهشی وزارت علوم چاپ و نشر نشریهٔ مطالعات جغرافیایی مناطق خشک با اعتبار علمی-پژوهشی، چاپ ۹۱مقاله %D
خطای یادکرد: برچسب <ref> وجود دارد، اما {‌{پانویس}‌} پیدا نشد. لطفاً برای نمایش یادکردها، {‌{پانویس}‌} را در پایان مقاله بیفزایید. راهنمایی بیشتر